Proč psi žerou trávu?

Publikováno
min čtení

Váš pes pochází z mocného vlka, vznešeného lovce a nelítostného masožravce. Krmíte jej těmi nejkvalitnějšími krmivy. Tak proč tedy neustále žere trávu?

Zatímco nikdo zcela jistě neví, proč se psi ke žraní trávy uchylují, odborníci na psí chování jsou si vcelku jistí, že jde o běžné chování masožravých zvířat a není se tedy čeho obávat.

Spásání trávy

U psů existují dva druhy požírání trávy. V prvním případě jde jednoduše o konzumaci trávy, kdy pes trávu s chutí žvýká a nic mu to nedělá.

Někteří veterináři tvrdí, že se tak psi snaží nahradit nutriční nedostatek. Jenže trávu žerou i psi s vyváženou výživou. Možná jim chuť trávy prostě chutná. Vnímají ji podobně jako lidé salát. Takže přestože svého psa dobře krmíte, rád si občas pochutná na zeleni!

Instinktivní chování

Druhým typem konzumace trávy je případ, kdy pes trochu trávy sežere a následně ji vyzvrací. Má se za to, že jde o úmyslný instinktivní pokus vyvolat zvracení po sežrání něčeho, co jim nedělá dobře.

Psi, kteří se snaží vyvolat zvracení, obvykle trávu co nejrychleji polykají, aniž by ji pořádně rozkousali. Panuje přesvědčení, že je dlouhé nerozkousané kusy trávy lechtají v hrdle a vyvolávají zvracecí reflex.

Pokud Váš pes sežral trávu, následně ji vyzvracel a vypadá v pohodě, pak nejspíš zdárně vyřešil problém, který jej trápil. Pakliže se mu nadále zvedá žaludek a není schopen zvracet nebo neustále žere trávu a opakovaně zvrací, měli byste s ním zajít k veterináři.

Je tráva bezpečná?

Jestliže Váš pes občas žere trávu, dobře sledujte, jaký druh trávy konzumuje. Nenechte jej sežrat trávu ošetřenou pesticidy nebo průmyslovými hnojivy. Na většině přípravků k ošetřování trávníků bude uvedeno, zda jsou pro domácí zvířata bezpečné nebo nikoliv.

Související články

 • Malá plemena psů: Co potřebujete vědět

  Přemýšlíte nad pořízením malého psa? Zjistěte výhody a nevýhody malých psích plemen, jako například jídlo nebo detaily o jejich potřebném životním prostoru, abyste mohli určit, jestli jsou pro vás dobrou volbou.
 • Řeč štěněte

  Asi nejdůležitější věc, kterou můžete pro své štěně udělat, je pochopit něco z jeho psychologie. Porozumění psí psychologii vám může pomoci na cestě ke šťastnému a harmonickému soužití s vaším psem.
 • Co se vám snaží váš pes říct

  Pro lidskou komunikaci mohou být důležitá slova, ale psi komunikují řečí svého těla a různými zvuky. Naučte se, jak rozpoznat signály vašeho psa
 • Co znamená chování mého štěněte?

  Naučte se číst chování štěněte z řeči jeho těla, včetně projevů, jako jsou vrtění ocasem a držení těla, a sledujte, jak se jeho chování s přibývajícím věkem mění.

Související výrobky