Proč moje štěně kouše? Odpovědi na chování vašeho miláčka

Publikováno Jean Marie Bauhaus
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Postupně se štěňata učí nejen chodit, hrát si a přejímat chování ostatních štěňat, ale naučí se také „mluvit“. A přestože štěňata nepoužívají slova, dokáží nám sdělit, co si myslí a cítí. Používají k tomu řeč svého těla a další expresivní chování. Porozumění řeči těla vašeho štěněte vám usnadní vzájemnou komunikaci.

Jak číst řeč těla vašeho štěněte

Nad výrazy obličeje vašeho štěňátka se můžete zasmát nebo dokonce rozplývat, jenže štěněcí způsob vyjadřování sahá mnohem hlouběji do nitra ukrytého za jejich chlupatým obličejem. Štěňata komunikují celým svým tělem, od očí až po ocásek, uvádí server The Spruce Pets.

Puppy husky looks up at owner while circling in the grass.

Oči: Přimhouřená nebo pokleslá víčka jsou znakem spokojenosti nebo potěšení, zejména během příjemné činnosti, jako je mazlení. Široce otevřené oči naznačují ostražitost. Vyhýbání se pohledu do očí a očnímu kontaktu signalizuje submisi nebo stres, zatímco upřený pohled je výzva a znamení, že se vaše štěně snaží získat dominanci. Pozornost věnujte i zorničkám. Zorničky nevrlého štěněte se rozšíří, když se štěně chystá vyrazit.

Uši: I když velikost a tvar uší mohou mít vliv na to, jak snadno lze řeč uší pozorovat a rozumět jí, uši štěněte ve střehu jsou vždy zvednuté a směřují vpřed. Uši stažené na plocho vzad jsou znakem strachu nebo submise.

Tlama: Částečně otevřená tlama s volně visícím jazykem je znakem spokojeného a uvolněného štěněte. Olizování nebo rychlé pohyby jazykem naznačují usmiřování. Štěně, které chytá jiné štěně za tlamu či čenich, nebo po něm vyjíždí, se snaží získat dominanci. Tato gesta se čtou poměrně snadno, ale když štěně ukáže své zuby, vše už tak jasné není. Pysky stažené vzad a vyceněné zuby jsou průvodním znakem dominance a rozmrzelosti, zatímco pysky roztažené od sebe v jakémsi přátelském úsměvu jsou znakem submise.

Držení těla: Způsob držení těla vašeho štěněte má spoustu významů. Sebevědomí psi a psi, kteří se snaží prosadit svou dominanci, chodí vzpřímeně a drží tělo rovně. Mezi další dominantní postoje patří vrážení, strkání, opírání se a nahýbání se přes jiné psy nebo jednotlivce. Štěňata, která se necítí příliš bezpečně, se budou snažit vypadat menší a tak stáhnou uši, sklopí hlavu a stáhnou ocas. Zvednutí packy a odhalení břicha při převalení na záda jsou také znaky submise a toho, že se s vámi cítí dobře.

Srst: O stavu mysli vašeho štěněte vám své poví i jeho srst. Ve stavu strachu nebo rozladěnosti takto zpozornělý pes naježí srst na hřbetě.

Ocas: Možná si myslíte, že vrtění ocasem znamená spokojenost a přívětivost. Ale v závislosti na dalších typech řeči těla může podle serveru The Spruce Pets takové vrtění ocasem vyjadřovat i jinou náladu. Pokud vaše štěně vrtí zadkem nebo celým tělem, je to určitě znak toho, že je nadšené a rádo vás vidí. Pomalejší vrtění však může znamenat nejistotu a váhání, zatímco rychlé a krátké pohyby vysoko zdviženým ocasem jsou signály strachu nebo mrzutosti.

Jak se chování štěňat mění s věkem

Určité typy chování štěněte odpovídají i aktuální fázi vývoje štěněte.

Prořezávání zubů: Když štěňata okolo tří týdnů věku začnou vše kousat a hryzat, znamená to, že jim začaly růst mléčné zuby. Intenzivní hryzání a žvýkání doplněné zvýšenou agresivitou ve věku přibližně tří až šesti měsíců zase znamená, že mu rostou trvalé zuby, uvádí server Cuteness. To je ta správná chvíle, kdy pořídit štěněti hračku na žvýkání a přemístit obuv a další cenné předměty mimo jeho dosah.

Brown puppy, black face, chews on white shoe in the grass.

 

Socializace: Okolo čtvrtého týdne věku se ve štěňatech probudí odvaha a zvědavost, takže se začnou vzdalovat od své matky a sourozenců z pelíšku, aby prozkoumala okolí. To je skvělá příležitost začít je socializovat – seznamte je s novými lidmi, dalšími domácími mazlíčky a dopřejete jim nové zážitky.

Puberta: Okolo 12 týdnů věku očekávejte, že si štěně uvědomí své místo v domácnosti a pokusí se prosadit svou dominanci a možná i „posunout zavedené hranice“. Nyní musíte být neoblomní, ale zároveň štěně dostatečně povzbuzovat. Co se týče pozice v rodině, od šesti měsíců věku by vaše štěně mělo cítit větší jistotu a svou roli jednoduše přijmout.

Sexuální dospělost: Přestože se to může u různých psích plemen lišit, štěňata obecně dospějí do puberty přibližně v šesti měsících. U fen se objeví příznaky podobné menstruaci. Samci si v této fázi začnou značkovat teritorium, pokouší se vzdalovat od domova a „naskočí“ na vše, co jim zkříží cestu, vysvětluje American Kennel Club. Kastrace nebo sterilizace zvířete v patřičném věku je nejlepším způsobem, jak zabránit nechtěné březosti a omezit nežádoucí chování.

Umět rozpoznat význam různých typů chování štěněte a naučit se číst řeč jeho těla patří mezi důležité dovednosti každého chovatele psů. Tyto dovednosti vám nejenže pomohou upevnit vzájemné pouto s vaším štěnětem, ale pomohou vám také lépe uspokojit jeho citové potřeby, aby vyrostlo v emočně vyrovnaného psa.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnicí chlupáčů, blogerkou a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem svých čtyřnohých svěřenců.

Související články

 • Proč Vaše štěně štěká?

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Proč psi žerou trávu?

  Objevte důvody, proč psy žerou trávu. Ne vždy to musí signalizovat zažívací potíže.
 • Malá plemena psů: Co potřebujete vědět

  Zvažujete koupi malého psa? Poznejte výhody a nevýhody malých plemen, jako jsou například jejich dietní a prostorové požadavky, abyste zjistili, zda se k vám malý pes hodí.
 • Psí úzkost z odloučení

  Dogs running Přílišná závislost psa na majiteli může znamenat velký problém. Naštěstí se dá řešit. Tipy, jak zvládat úzkost psa z odloučení a jak psa naučit být sám.

Související výrobky