Psychologie štěněte

Publikováno
min čtení

Dog imageZřejmě nejdůležitější věcí, kterou můžete pro svého psa udělat je pochopit psychologii Vašeho nového společníka. Porozumění psí psychologii Vám pomůže žít se psem šťastně a harmonicky. Neočekáváme, že se stanete expertem na psí psychiku, není to zapotřebí. Ale nedostatek porozumění je pak během na dlouhou trať, a pokud potřebujete pomoc a radu než se z malého problému stane problém velký, pak první koho byste měli volat, je Váš veterinář.

 

Jak číst řeč těla Vašeho štěněte

Psi mezi sebou neustále komunikují za užití řeči těla. To zahrnuje výraz tváře, držení těla, zvuky a pachy. Psi budou vždy užívat svou tlamu, oči, uši a ocas, aby vyjádřili své emoce. A jedním z důvodů, proč jsou z nich tak dobří miláčci lidí je cesta, kterou jsou schopni s námi komunikovat. Vaše štěně Vás bude považovat za člena své smečky a extrémně rychle se naučí si vždy vyložit Vaši náladu, či úmysly. Takže učením jak se zvládnout rozpoznávání jeho řeči těla, můžete naopak dávat štěněti najevo svoje pocity.

Velký pes: Pokud se Vaše štěně cítí být moc statečné, nebo agresivní, bude se snažit udělat se větším tím, že vztyčí uši a drží vzpřímeně i ocas. Také by mohlo nadmout hrudník a naježit srst na krku a zádech. Možná bude taky vrčet a pomalu vlnit ocasem.

Malý pejsek: Na druhou stranu, submisivní pes bude zkoušet udělat se menším a snažit se vypadat jako štěně. To proto, že dospělý pes štěněti „vynadá“, ale nikdy za něj nezaútočí. Takže takové podřízení může mít formu lehnutí si na bok. Může také zkoušet olizovat obličej dominantního psa nebo člověka. Může se taky válet na zádech.

 

Ocásek Vašeho štěněte: Většina z nás pozná, že mávání ocasem je známkou přátelství a náklonnosti. Přehnané mávání ocasem, jaké jste jistě zaznamenali, můžeme vidět u submisivních psů stejně jako u pejsků s velmi krátkým ocasem. Ale ocásek může ukazovat taky jiné nálady. Jestliže mává pomalu a strnule, je to výraz hněvu; stažený ocas pod zadeček znamená, že se Vás miláček bojí. Úzkostlivý nebo nervózní pes může sklonit ocas a mávat strnule.

 

Normální způsob držení ocasu se liší plemeno od plemena, ale obecně řečeno ocas držený výše než 45 stupňů k zádům vyjadřuje ostražitost a zájem.

 

Čtení z obličeje štěněte: Obličej Vašeho štěněte Vám řekne mnoho; zda se cítí ohrožené nebo úzkostlivé, vzrušené nebo hravé a mnohé další emoce.

 

Nastražené uši na příklad ukazuje ostražitost nebo poslouchání; svěšené uši na druhou stranu znamenají radost nebo bázeň. Takže abyste četli jeho emoce správně, musíte se podívat na řeč zbytku těla. Jestliže jsou oči štěněte přivřené, je to známka radosti nebo podřízenosti; když jsou doširoka otevřené, znamená to agresi.

 

Podívejme se na oči štěněte: V divočině se psi dívají upřeným pohledem jeden na druhého, dokud se jeden neskloní nebo se takto vyzívají. Nikdy byste se neměli pokoušet koukat upřeně na štěně, hlavně když je nervózní, ale pravidelný oční kontakt posílí vztah mezi Vámi a upevní jej.

 

Je to úsměv? Submisivní psi a některá plemena, jako jsou labradoři, často otvírají tlamu ve vlídný „široký úsměv“ a je to znamením přátelství. Ale když jsou rty pevně stažené a odhalí zuby, je to výraz agrese, takže neudělejte chybu.

 

Hraj si, prosím: Jestliže si chce Vaše štěně hrát, zvedá packu nebo se uklání a štěká, aby si získalo pozornost. Může Vám předkládat hračku, nebo skákat na jiného psa, aby jej zapojilo do honičky.

Vaše řeč těla: Pokud chcete zlepšit komunikaci s Vaším štěnětem, můžete zlepšit Vaši vlastní řeč těla. Například sehnout se dolů s rozevřenými pažemi, jako gesto přivítání. Ale pokud nad ním stojíte, tyčíte se nad ním a upřeně jej sledujete, je to výhružné znamení. Vaše štěně se na Vás bude koukat, aby četlo signály, častěji než aby Vás poslouchalo, a rychle se naučí, jaké jsou Vaše požadavky i beze slov.

 

Související články

Související výrobky