Psi, kteří hrabou

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud pes pomalu mění Vaši zahradu v měsíční krajinu plnou kráterů, snažte se nepropadat beznaději, protože hrabání je přirozeným psím instinktem.

V první řadě byste měli zjistit, proč vlastně hrabe. Psi mohou hrabat ze svého pudu predátora nebo se snaží schovávat kosti či hračky. Jedná se o instinktivní chování, při kterém si schovávají potravu před jinými predátory.

Hrabání také může být spojeno s instinktem, kdy si pes hledá nové místo. To platí především u březí feny. Pes může hrabat také při příliš teplém počasí, protože při hrabání odkrývá chladnou půdu a vyhloubená díra mu poskytuje malý, stinný úkryt. Pokud Váš pes hrabe pod plotem nebo vedle branky, může se jednoduše snažit dostat se ven ze zahrady. Někteří psi hrabou, aby zahnali nudu nebo jen tak pro zábavu. Jiní mohou mít k hrabání genetické předpoklady. Například teriéři jsou notoričtí hrabači.

Co s tím můžete dělat?

Jakmile identifikujete důvod, proč Váš pes hrabe, bude řešení problému o něco jednodušší. Budete potřebovat jen trochu trpělivosti a vytrvalosti. Pokud Váš pes hrabe proto, aby pronásledoval volně žijící zvířata, budete muset najít způsob, jak je od sebe oddělit. Možná bude nutné postavit nějaký kryt nebo překážku, přes kterou pes na jiná zvířata neuvidí. Pokud je totiž nebude mít na očích, nebude jej lákat jejich pronásledování.

Pokud se zvířata pohybují na jeho straně plotu, pak je stejně nejspíš nebude moci chytit – veverky i ptáci jsou obvykle pro průměrného psa příliš rychlí.

Také potkani a myši většinou psům snadno utečou. Pokud k hubení podobné havěti používáte jed, buďte opatrní, protože by jej mohl pozřít i Váš pes.

Vynakládání přebytečné energie

Pokud se zdá, že se Váš pes hrabáním pouze snaží vybít přebytečnou energii, měli byste mu dopřát více fyzické aktivity. Choďte s ním na delší nebo častější procházky a snažte se do denního programu zahrnout také různé hry, například aportování, kterými psa unavíte.

Nikdy psa za hrabání díry netrestejte, pokud jej nepřistihnete přímo při činu. Ani když jej k vyhrabané díře přivedete, nebude si schopen trest spojit s hrabáním.

Související články

Související výrobky