Jak pečovat o kůži na polštářcích tlapek vaší kočky

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Tlapky jsou pro vaši kočku stejně důležité jako pro nás ruce a nohy. Majitelé by měli pomáhat svým kočkám udržovat jejich tlapky zdravé. V tomto stručném průvodci se dočtete, jak udržovat tlapičky vašich chlupatých kamarádů zdravé a čisté.

Proč pečovat o polštářky kočičích tlapek?

Kočičí tlapka s rozmazanou spící kočkou v pozadí

Pojďme se chvíli zamyslet nad tím, jak kočky své tlapky používají. Tlapky se ve vaší domácnosti dostávají do styku s mnoha různými povrchy, včetně znečištěných míst, jako je například kočičí toaleta. Pokud chodí ven, mohou kočky běhat po hrubém a kamenitém terénu, šlápnout na trn nebo jiný ostrý předmět a podle počasí také našlapovat na horký nebo naopak studený povrch. Venkovní kočky mohou také v zimě procházet po ulicích ošetřených agresivní solí nebo jinými prostředky proti námraze. Ty mohou povrchu tlapek také škodit.

Dříve nebo později se vaše kočička sama pustí do čištění svých tlapiček a během olizování může pozřít škodlivé látky, které mohly na jejich tlapičkách v průběhu dne ulpět. Pravidelnou péčí o kočičí tlapky, která bude zahrnovat kontrolu a čištění, nejenže pomůžete své kočce udržet tlapky v čistém a nezávadném stavu, ale také jí umožníte vypořádat se se suchou a popraskanou kůží na polštářcích, s řeznými rankami a dalšími poraněními dřív, než se zanítí.

Průvodce péčí o kočičí tlapičky

Jak začít

Pravidelné kontroly kočičích tlapek nejenže pomáhají zajistit jejich zdraví, ale také při nich můžete včas zjistit, že s tlapkou není něco v pořádku. Pokud si všimnete, že vaše kočka kulhá nebo plně nedošlapuje na některou tlapku, může to znamenat, že jí v ní uvízl nějaký předmět, nebo že si tlapičku poranila. Nezapomínejte, že kočky dokáží velmi dobře skrývat svoji bolest, proto musíte být velmi pozorní. Navíc, je-li kočka zraněná, může být pro vás těžší přimět ji, aby si nechala tlapičky zkontrolovat. Proto při kontrole zajistěte její maximální pohodlí a klid.

Není-li vaše kočka na péči o tlapičky zvyklá, možná ji na to nejdříve budete muset připravit. Pomoci může například to, když si vaše kočka zvykne, že jí masírujete tlapky při zvedání nebo hlazení, již v útlém věku. Nejenže si tak kočičky zvyknou na to, že se jejich tlapek dotýkáte a manipulujete s nimi, ale také můžete odhalit nečistoty, které se mohou mezi prsty a polštářky tlapek zachytit.

Prohlídka tlapek

Jakmile vám kočka dovolí dotýkat se jejích tlapek, nechte ji, aby si zvykla, že jí tlapky každý den kontrolujete, zejména po návratech z výprav mimo váš domov. Zaměřte se na škrábance, ranky a na cizorodé předměty. Narazíte-li na předmět zaseknutý v tlapce vaší kočky, pokuste se jej jemně odstranit pomocí pinzety. Pokud předmět pronikl příliš hluboko, obraťte se na veterináře.

Čištění tlapek

Ať již před, nebo po prohlídce tlapek, otřete kůži na polštářcích kočičích tlapiček, včetně jejich okolí a prostorů mezi prsty, měkkou tkaninou. Tím zbavíte prsty nečistot, prachu z kočičí toalety a všech chemikálií i cizorodých předmětů.

 

Zastřihování drápků

Šedá kočka leží na kostkované dece a líže si tlapky.

Pro zastřižení kočičích drápků použijte nůžky nebo kleštičky na nehty. Britská veterinární organizace PDSA doporučuje používat speciální sadu nůžek a kleštiček na kočičí drápky, protože kleštičky určené na lidskou manikúru mohou způsobovat jejich třepení.

Dávejte pozor, abyste odstřihli pouze konce drápků a vyhnuli se jeho lůžku (citlivá část drápku obsahující nervy a žilky). Pokud náhodou zasáhnete lůžko drápku, ošetřete jej pomocí zásypu k zástavě krvácení. Nemáte-li takový zásyp zrovna doma, můžete si jej pro jistotu pořídit předem v nejbližší prodejně s chovatelskými potřebami, abyste ho měli po ruce, až jej budete potřebovat.

Péče o suché polštářky kočičích tlapek

Jsou-li polštářky tlapek vaší kočky suché, podrážděné nebo popraskané, obraťte se na veterináře, který vám může doporučit, abyste kůži na tlapkách zkusili ošetřit olivovým, kokosovým nebo jiným olejem v potravinářské kvalitě, který kočce neublíží při olizování. Než se olej vstřebá, můžete kočku zavřít v koupelně, a zamezit tak vzniku mastných stop ve vašem bytě či domě. Bude-li potřeba použít účinnější přípravek, požádejte veterináře, aby vám doporučil vhodný prostředek pro výživu kůže na kočičích tlapkách. Nepoužívejte emulze určené lidem nebo jiným zvířatům, které mohou kočce v případě pozření ublížit.

Další tipy

Nejlepší, co pro tlapky vaší kočky můžete udělat, je samozřejmě nepouštět vaši kočku ven, kde by se mohla poranit, nebo kde by tlapky mohly trpět vlivy horkých či studených povrchů nebo nebezpečných chemikálií. Suchý zimní vzduch může tlapky vaší kočky vysoušet. Proto během chladných měsíců zvažte použití zvlhčovače vzduchu. Nejen k udržení zdravých drápků vám může pomoci také kočičí škrabadlo, které kromě tlapek a drápků prospěje také vašemu koberci a nábytku.

Kůže na kočičích tlapičkách bývá při péči o kočky často opomíjena. Pokud kontrolu a čištění tlapek zařadíte do každodenní rutiny, bude snadné udržet je ve zdravém stavu a v dobré kondici.

O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhausová je autorka a blogerka na volné noze, která se zabývá zdravím domácích mazlíčků a životním stylem od roku 2014. Mezi její zákazníky patří značka Hill's Pet Nutrition, americký Klub chovatelů (American Kennel Club), velký americký online prodejce krmiva Chewy a další.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty