Průvodce zastřiháváním kočičích drápků

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jako milovník koček určitě víte, že pravidelná „údržba“, jako je česání srsti a čištění zubů, je důležitá. Ale je na vašem seznamu i zastřihávání kočičích drápků? To by mělo být!

Kromě zachování nepoškozeného nábytku existují i další důvody, proč je zastřihávání drápků vaší kočky důležité. Například snížení rizika poranění, když se tulí. „Odstraněním špiček drápků se toto láskyplné chování stane něčím, co vás bude bavit a ne děsit,“ vysvětluje Vetstreet. „U vaší kočky může zastřihnutí drápků zabránit bolestivým zlomeným a zatrženým drápkům, které se mohou objevit, když se drápek zachytí třeba v koberci." Kvalitní zastřihávání drápků odstraní i klepání, které slyšíte, když se vaše kočka rozeběhne po bytě.

V ideálním případě začněte se zastřiháváním drápků, když je váš kočičí přítel stále ještě kotětem. Největší výhodou u mláděte je samozřejmě to, že si na to vaše kočka zvykne a při vyndání kleští na drápky nešílí.

Nedělejte si starosti, pokud je vaše kočka starší – o nic jste nepřišli vy ani vaše kočka. Pořád ji můžete mani-pedikúru dopřát. Možná bude z toho mrzutá, ale vyzkoušení stojí za to.

Fluffy dark gray cat lying down with claws extended into carpet. The fur is gray fluffy

Jaké nástroje potřebujete

Zastřihovače drápků pro kočky si můžete zakoupit v obchodě s potřebami pro zvířata nebo ve veterinární ordinaci. Další možností je použít lidské nůžky na nehty, zejména ty s baňatou rukojetí pro snadné uchopení.

Nejprve svoji kočku se zastřihovači drápků seznamte. Server Petcha navrhuje umístit nůžky blízko ní, aby si je mohla očichat. Odměňte ji, pokud na ně reaguje klidně. Poté, až se s nůžkami seznámí, dotkněte se jimi tlapek a drápků a nechte ji si zvyknout, že je bude mít v blízkosti tlapek. Pokud se v jejich blízkosti bude cítit spokojeně, nebude vaše kočka při vyndání zastřihovačů utíkat a schovávat se.

Jak zastřihovat kočičí drápky na správnou délku

 1. Vyberte malé a bezpečné místo s dveřmi a dobrým osvětlením, jako je koupelna nebo ložnice.
 2. Připravte si všechno předem: zastřihovač a pamlsky, abyste ji poté odměnili za to, že byla hodná.
 3. Posaďte se na podlahu a držte ji bezpečně na klíně břichem nahoru. Utěšujte ji hlazením na břiše a uklidňujícími slovy. Pokud vaše kočka dobře reaguje na pamlsky, můžete jí jeden dát, aby jí pomohl se uvolnit.
 4. Pomocí palce a ukazováčku jemně stlačte její tlapku, aby se drápky vysunuly.
 5. Ostrý hrot drápku zastřihněte jedním rychlým pohybem.

Při rozhodování o tom, jak moc kočičí drápky zastřihnout: nestříhejte příliš blízko lůžka, což je růžová část drápku, která ukrývá krevní cévy a nervová zakončení. Poranění lůžka má za následek krvácení a bolest. Pokud zasáhnete lůžko, Princetonská veterinární nemocnice doporučuje, abyste drápek potřeli malým množstvím kukuřičného škrobu nebo mouky a vyvinuli tlak, který pomůže srážení a zastavení krvácení. V tomto okamžiku je nejlepší všeho nechat a svou kočku emocionálně uklidnit.

Tipy k zastřihávání a čeho se vyvarovat

Nebalte kočku do ručníku, protože by ji to mohlo ještě více rozrušit.

Nesnažte se zastřihnout všechny čtyři tlapky najednou. Vyzkoušejte jednu tlapku denně, dokud si na tento proces nezvykne. Je v pořádku na jedno sezení zastřihnout pouze jeden drápek. VCA Hospitals zdůrazňují: „Cílem je, aby si váš mazlíček spojil manipulaci s chodidly a úpravu drápků s příjemným pocitem a výsledkem.“ Odměna za její dobré chování v ní vyvolává pocit hrdosti a ve vás pocit úspěchu.

Když to nejde samo

Pokud je proces příliš rozrušující, je lepší se domluvit s veterinářem nebo prověřeným pracovníkem v kočičím salonu. Vaše kariéra zastřihávání kočičích drápků může být u konce, ale nakonec stejně musíte udělat to, co je nejlepší pro vás i vašeho chlupáče.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá kočičí milovnice, jejíž domácnosti vládnou dvě ruské modré kočky. Její práce se také objevují na serverech Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najděte ji a sledujte na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem – kapsička

  Mějte šťastnou kočku díky kapsičkám Hill's ™<span class='nowrap'>Science Plan™</span> Tender Chunks in Gravy s kuřetem. Každá kapsička obsahuje kompletní krmivo s vyváženou kombinací vitamínů a minerálů k udržení dobrého zdraví Vaší kočky.<br>