Seznam pro cestování s kočkou: Co všechno budete potřebovat

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Během sezóny se vám bude asi špatně hledat někdo, kdo by vám kočku pohlídal, a tak možná nečekaně získáte kočičího spolucestujícího!

Na rozdíl od psů, kteří se kdykoli rádi projedou, si kočky na jízdu autem moc nepotrpí. Jejich domov je jejich královstvím, a když musejí hrad opustit, může je to stresovat. Jednou metodou, jak můžete stres (pro vás pro oba) zmírnit, je sepsat si seznam na cestování s kočkou - seznam předmětů, které vašemu chlupatému broučkovi zajistí komfort, spokojenost a dobré zdraví na cestách.

Kočičí přepravka

Nejbezpečnější způsob cestování s kočkou, i na krátkou vzdálenost, je v kočičí přepravce. Bytelná přepravka nejen ochrání mazlíčka před možným nárazem, ale zároveň mu zabrání, aby se řidiči vpletl mezi nohy a pedály. Dobrou volbou na cesty je model z tvrdého plastu, který pro větší bezpečí připoutáte pásem na zadní sedadlo. Nezapomeňte, že mají dvířka přepravky směřovat ven, aby se vaše kočka mohla rozhlížet na svět kolem. Pokud působí nervózně, přikryjte dvířka ručníkem nebo dekou, aby ven neviděla. Přepravka by měla být dost velká, aby v ní mohla pohodlně sedět, stát i otáčet se, ale ne tak velká, že v ní může přecházet. Tak velká přepravka může vést k úrazu, kdyby došlo k nehodě nebo jste prudce zabrzdili.

Long-haired gray cat in an open vintage green suitcase on hardwood floor against retro wallpaper.

Krmivo a voda

Sbalte své kočičí kamarádce její oblíbené krmivo ve snadno otevíratelných nádobkách. Než abyste s sebou tahali obří pytel granulí, přesypejte část raději do průhledné plastové krabičky. Jelikož vaše zlatíčko nemůže pít z pitných fontán, vezměte s sebou naplněné láhve, aby měla neustále čerstvou vodu. Ideální je na cesty obyčejná miska, kterou si sami vyrobíte. Do nádoby s granulemi si můžete uložit mističku, kdyby dostala hlad, ale nejlepší je na cestách začít s malými dávkami, abyste měli jistotu, že jí v autě nebude špatně, než jí dáte plnou denní porci. Zbytek schovejte, dokud nedorazíte do cíle. Nezapomeňte s sebou vzít její oblíbené pamlsky, abyste ji mohli odměnit, když bude hodná, nebo utěšit, když bude sklíčená ze stísněných podmínek.

Toaleta

Většina koček není naučená se při zastávce vyprázdnit. Proto je klíčové (i když ne zrovna příjemné) přibalit kočičí toaletu, čerstvé stelivo a lopatku. Dovolená není ten správný čas kočku seznámit s novým druhem steliva, takže vezměte značku, na kterou je zvyklá, a nasypejte ho do nerozbitné, ale snadno otevíratelné nádoby. Na webu Petfinder doporučují udělat si každé dvě až tři hodiny přestávku na toaletu a pití.

Kočičí pelíšek

Pokud nechcete do už tak narvaného auta cpát další věc, můžete svou plastovou přepravku proměnit v pelíšek! Najděte koččiny oblíbené polštáře a deku a vystelte jimi dno přepravky, aby se tam mohla uvelebit. Známý pach podestýlky ji pomůže zklidnit. Další možnost je oddělat víko přepravky, pokud to jde, aby měla víc místa, když zrovna nejste na cestě.

Hračky

Nemusíte brát kočce na cestu celý arzenál hraček. Stačí několik starých oblíbenkyň, k nim přidejte pár hraček nových a kočka má o zábavu postaráno. Jelikož budete trávit čas v těsné blízkosti, vyvarujte se hlučným, cinkajícím hračkám. Jinak vás ten kravál bude možná dohánět k šílenství. Myslete na to, že klíčem k úspěšnému cestování s kočkou není jen spokojená a klidná kočka, ale i páníček! Je také dobrý nápad si s ní během zastávek chvíli pohrát, aby se vybila. Pokud stráví celý den sezením v přepravce, bude možná zlobit, až dojedete do cíle. Když jí umožníte spálit trochu nahromaděné energie, prospěje to jejímu tělesnému zdraví a možná se tak vyhnete řádící primadoně.

Škrabadlo

Může se zdát zbytečné s sebou vozit na dovolenou něco na broušení drápů, ale pokud je kočka zvyklá si někde škrábat, určitě raději sbalíte škrabadlo, než aby místo něj kočka používala drahý nábytek v hotelu nebo domě, kde jste ubytovaní.

Obojek a fotky

Než vyrazíte, zkontrolujte, že má kočka na sobě obojek se jménem. Mějte s sebou také aktuální fotky, kdyby kočka utekla a museli jste ji hledat mezi místními a na sociálních médiích. Když někde zastavíte a pustíte kočku z přepravky, aby se vyprázdnila, ujistěte se, že máte zavřená okénka a kočka nemůže utéct.

Kontakt na veterináře

V době smartphonů vám může připadat, že si v případě potřeby veterináře kdykoli snadno vyhledáte, ale pokud se po cestě dostanete do oblasti se špatným signálem, budete rádi, když budete mít kontakt na veterináře uložený, kdyby se kočce něco stalo. Je dobré mít číslo na svého běžného veterináře, abyste ho mohli informovat, ale zároveň byste si měli dopředu zjistit, kde najdete veterináře ve své prázdninové destinaci. Ušetříte si tím mnoho stresu, pokud se vaší kočce něco stane a budete muset shánět dobrého veterináře.

Více koček

Pokud máte v plánu s sebou vzít několik koček, je nejlepší dát každou do vlastní přepravky, i když jsou zvyklé být spolu. Opět je to z bezpečnostních důvodů, kdyby došlo k nehodě. Navíc je tak ušetříte toho, aby musely jedna druhou přelézat, když se budou chtít pohodlně uvelebit.

Když se na cestování s kočkou připravíte podle tohoto seznamu, určitě nezapomenete nic, co vaše kočka potřebuje, aby strávila dovolenou ke své spokojenosti a v dobrém zdraví.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a letitá majitelka koček, jejíž dvě ruské modrooké vládnou domu. Její příspěvky se objevují také na Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích zvířatech, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

Související články

Související výrobky