Kočičí koupel: Jak na to

Publikováno Christine O'Brien
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kočky a zvláště pak koťata se při zkoumání okolního prostředí mohou různě zašpinit a zapáchat. Také je dobře známo, že mají odpor k vodě. I když je obecně pravda, že kočky o sebe umí skvěle pečovat, v některých případech, když je kočka ulepená nebo zapáchá, je koupel nutností. Koupel také může kočkám pomoci udržet si zdravou srst a kůži.

Ať už chcete svou kočku pouze hýčkat nebo ji očistit po jejím posledním dobrodružství, sežeňte si nejprve následující pomůcky a naučte se, jak kočku koupat, aby tato zkušenost byla pozitivní pro vás oba.1. Asistence pomocníka

I když možná nepovažujete přítomnost další osoby u koupání za nutnost, nepodceňujte přínos, který pro vás může mít pomocník. Zapojení přítele nebo rodinného příslušníka, kterému důvěřujete, může být dobrý nápad, zvláště proto, že zvládnout čtyři tlapky dvěma rukama může být náročné. Ze zřejmých důvodů je nejlepším řešením nějaký milovník koček, který umí s kočkou zacházet.

2. Česání před koupelí

Pravidelné česání pomáhá kočkám udržet si zdravou srst, ale je užitečné také před koupelí, protože odstraní přebytečnou špínu a zacuchanou a zamotanou srst. Nikdy se nepokoušejte odstříhnout zacuchanou srst nůžkama, protože byste mohli svého chlupatého kamaráda zranit.

3. Mějte po ruce ručníky

Po koupeli budete potřebovat jednu velkou osušku na zabalení kočky, ale nikdy není na škodu mít po ruce také další ručníky na neočekávané situace.

Kočka-se-koupe-v-kuchyňském-umyvadle.

4. Výběr šamponu

V místních obchodech i na internetu najdete bohatou nabídku šamponů pro kočky. Přečtěte si pečlivě etiketu s označením složek a jak radí organizace VetStreet, nekupujte šampony určené pro psy ani pro lidi, protože ty by mohly kočce podráždit kůži a srst. Některé šampony pro kočky se používají bez vody, poraďte se ale nejprve se svým veterinářem, zda je tento typ čištění pro vaši kočku vhodný, a zda kočka netrpí alergií na některou z jeho složek.

5. Pomoci mohou i pamlsky

Je dobré mít po ruce pár oblíbených granulí nebo jinou speciální pochoutku jako odměnu za spolupráci během koupání. 

Pusťte se do koupele

Když máte přichystáno vše důležité, můžete se pustit do samotného koupání. Ideální na koupání je vana nebo velké umyvadlo s jemnou sprchovou hlavicí. Pokud nemáte sprchu, můžete použít nerozbitný hrnek. Začněte tak, že položíte kočku do vody hluboké asi 5-12 cm. Napouštějte vždy vlažnou vodu a pečlivě dodržujte návod na lahvičce šamponu. Jemně kočku namočte a namydlete. Začněte obličejem, ale vyhněte se očím, uším a nosu. Při mytí těla můžete šampon napěnit prsty. Poté pěnu jemně, ale pečlivě spláchněte vlažnou vodou (pokud nemáte k dispozici sprchu, použijte za tímto účelem novou čistou žínku). Vypláchněte ven všechen šampon (opět se vyhněte očím, uším a nosu), aby nedošlo k podráždění. Kočka se totiž bude po koupeli dlouho čistit a není vhodné, aby slízla zbytky šamponu.

Po koupeli zabalte kočku do měkké osušky a vysušte jí srst, zvláště na tlapkách (ať nemáte otisky mokrých kočičích tlapek po celém domě), pokud vám to dovolí. Po kočičí koupeli si oba zasloužíte odměnu, mějte proto po ruce pár oblíbených granulí jako poděkování za spolupráci a dejte kočce prostor - je pravděpodobné, že hned po koupání se vám nebude chtít stulit na klíně. Nechte ji, aby za vámi přišla, až bude sama chtít.

S trochou trpělivosti, důvěry a vytrvalosti můžete koupel začlenit do kočičí rutiny, aniž by to způsobilo výraznější potíže. Úspěšné koupání kočky není žádnou pověrou a vy jste teď vybaveni pomůckami i radami, abyste mohli svému kočičímu kamarádovi připravit příjemnou koupel, po které bude krásně čistý. Mějte ale na paměti, že koupání kočky nemusí být nutně pravidelné tak, jak je tomu u psů. Kočky o sebe totiž skvěle pečují, pečlivě se čistí a proto je nezbytné je vykoupat pouze v případě nešťastných (a zapáchajících) situací, jako například když je postříká skunk.

Zdroj obrázku: Flickr

O autorovi

$authorImageAlt

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien

Související produkty