Česání kočky  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kočky jsou mimořádně čistotná zvířata, ale česání je prospěšné dokonce i pro nejčistotnější kočky. Platí to dvojnásob, pokud mají dlouhou srst. Česání také představuje skvělou příležitost k utužení Vašeho vzájemného pouta.

Grooming your catKočku byste měli na česání a kartáčování zvykat již od malička. Česání brání vzniku nepříjemných uzlíků srsti a zbavuje kočku mrtvých chlupů. Pravidelné česání však nejenom udržuje srst Vaší kočky zdravou a čistou, ale také brání vzniku trichobezoárů.

Navíc představuje skvělou příležitost k utužení vztahu s kočkou a současně Vám umožňuje sledovat různé neduhy, například blechy.

Jak často byste měli kočku česat?

Dlouhosrstou kočku byste měli česat každý den nebo alespoň dvakrát týdně. Krátkosrsté kočky stačí kartáčovat jednou týdně.

Co budete potřebovat

K česání dlouhosrstých koček existují speciální nástroje, absolutním minimem je dobrý kartáč a hřeben. Pokud je Vaše kočka krátkosrstá, bude Vám stačit gumový kartáč.

Kartáčování

Pokud není srst Vaší kočky příliš zacuchaná, můžete ji jenom pořádně vykartáčovat. Bude Vám na to stačit 5 až 15 minut. Většina koček kartáčování miluje, ale pokud té Vaší není příjemné, nechte ji chvíli odpočinout a zkuste to znovu.

Dlouhosrstým kočkám se někdy srst zacuchá. Pokud si všimnete zamotaných chomáčů chlupů, je kočku třeba kartáčovat opravdu pomalu a trpělivě, což zabere nějaký čas. Při kartáčování přidržujte srst pod uzlíky, abyste zabránili jejímu vytrhávání. Pokud je srst Vaší kočky zacuchaná opravdu hodně a nedaří se Vám ji rozčesat, měli byste zvážit profesionální rozčesání.

Koupel

Krátkosrsté kočky není nutné koupat, pokud nejsou velmi špinavé nebo nemají alergii. U dlouhosrstých plemen však občasná koupel pomáhá udržovat jejich srst v dobré kondici a brání tvorbě mastnoty. Váš veterinář Vám rád poradí, jak kočku správně koupat, a doporučí Vám speciální šampón pro kočky.

Buďte připraveni

Většina koček nemá ráda vodu, a když si šampon a ručník předem připravíte, bude koupel snazší a rychlejší. Vše bude ještě jednodušší, když někoho požádáte o pomoc. Jeden z Vás může kočku podržet a druhý ji zatím vykoupe.

Nejprve ze všeho kočce důkladně vykartáčujte srst, abyste ji zbavili uzlíků. Zabrání to jejich sražení a utažení při namočení.

Koupete-li kočku ve vaně, nejprve vanu napusťte a teprve potom začněte s koupelí. Čím méně hluku a pohybů budete při koupání dělat, tím lépe.

Napusťte vanu tak, aby voda sahala kočce po břicho. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda není voda příliš horká. Kočku můžete také vykoupat ve dvou mísách, použití vany není podmínkou. Jednu můžete naplnit mýdlovou vodou a druhou použít k opláchnutí.

Koupel

Když je koupel připravena, přineste kočku do místnosti a zavřete dveře, abyste nemuseli namydlenou kočku honit v obýváku. Kočce je také vhodné zacpat uši bavlněnými tampony, aby jí do nich nenatekla voda. Potom kočku opatrně postavte do vody a konejšete ji uklidňujícími slovy a neustálým fyzickým kontaktem.

Jemně navlhčete kočce srst pomocí misky nebo mokré žínky, ale nenalévejte jí vodu přímo na hlavu a nezkoušejte ji ponořit pod vodu.

Kočka může proti mytí protestovat mňoukáním. Nemusíte se však ničeho obávat, je to zcela normální a Vaše kočka je v pořádku, jenom trochu nervózní.

Jemně kočce vmasírujte šampón do srsti a buďte obzvláště opatrní v okolí tváře, uší a očí. Po našamponování kočce srst důkladně opláchněte, protože jakékoliv zbytky šamponu mohou dráždit její kůži. Používáte-li k opláchnutí sprchu s hadicí, sprchujte kočku z nejmenší možné vzdálenosti, abyste minimalizovali hluk a stříkání vody.

Utření do sucha

Jakmile kočku vytáhnete z vody, hned ji zabalte do ručníku a jemně jí vysušte srst. Pokud má Vaše kočka dlouhou srst, je třeba ji vysušit opravdu šetrně, abyste zabránili vzniku uzlíků a zcuchaných chlupů. Protože se Vám ji nepodaří ručníkem usušit úplně, nepouštějte ji ven, dokud úplně neuschne. Nikdy nepoužívejte fén, protože horký vzduch může kočce popálit kůži.

Stříhání drápků

Kočky udržují délku svých drápků škrábáním, ale je jim také nutné pomáhat. Když kočku zvyknete na stříhání drápků dokud je malá, nebude jí to později již tolik vadit.

Požádejte svého veterináře, aby Vám předvedl správnou techniku stříhání a ukázal vhodné nůžtičky.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM
  Zjistit více »