Kočičí hry: Jak zabavit svou kočku

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Znuděná kočka = nešťastná kočka. Když se budete snažit, aby vaše kočka byla mentálně stimulovaná a zabavená prostřednictvím kočičích her, bude určitě šťastnější apravděpodobně to přinese i více klidu vám, zejména pokud má sklony k destruktivnímu chování, jako je trhání záclon nebo vyhrabávání hlíny z květináčů. Vaše kočka může také dávat najevo svou znuděnost agresivním chováním nebo jevit známky deprese. Pokud vám chování kočky dělá starosti, vaše první kroky by měly vést k veterináři, abyste se ujistili, že její problémy nezpůsobuje nějaká nediagnostikovaná zdravotní komplikace. Pokud však veterinář nic nezjistí, může být vaše kočka prostě jen znuděná. Zde je pár jednoduchých nápadů, které pomůžou vaší kočce zaměstnat hlavu, ať už jste s ní právě doma nebo ne:

1. Udělejte z krmení zábavu

Místo toho, abyste ji jen naplnili misku krmivem, kupte jí hlavolam na pamlsky, který ji donutí vykoumat, jak se k jídlu dostat labyrintem nebo přes řadu překážek. Můžete nakoupit více hlavolamů nebo si vyrobit vlastní vyřezáním dostatečně velkých děr k dosažení granulí v prázdné (a čisté) plastové lahvi, ruličce z kartonu nebo jiné nádobě. Další jednoduchá hra, při které musí kočka zaměstnat svou hlavu, je schování jídla po domě. Hra na hledání jídla je jednoduchá na přípravu a je to skvělý způsob, jak kočku zabavit, zatímco jste pryč. Zároveň u ní podporuje fyzickou aktivitu. Zkuste po domě schovat menší množství jídla pod „věžičkami“ z rozstříhaného kartonu od vajíček.

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

 

2. Povzbuzujte její přirozený lovecký instinkt

Motorizované myši, světelný kužel svítilny nebo i jednoduchý provázek, který táhnete po podlaze, postačí k mentální stimulaci vaší kočky povzbuzováním jejího přirozeného loveckého instinktu. Bonus: Skopičinky vaší kočky při hraní vás určitě rozesmějí a budou bavit celou rodinu. Zájem kočky můžete zvýšit ještě více tím, že jí dáte krabici, do které se bude moct schovat a z které bude moct číhat na svou „kořist“. Kromě mentální stimulace je tento typ kočičí hry i dobrý způsob pro vás i vaši rodinu, jak s kočkou trávit čas, upevňovat vzájemné pouto a motivovat ji k pohybu.

 

3. Nechte ji lézt

Kočičí stromy a škrabadla jsou skvělé pro mentální a fyzickou stimulaci koček. Jejich touha skrývat se ve výšce, kde jsou méně náchylné k útokům predátorů, je zakódována v jejich DNA zděděném od svých předků. Z výšky se jim také jednodušeji číhá na kořist. Kočičí stromy a škrabadla umožňují vaší kočce lézt a škrábat stejně jako činili jejich kočičí předkové. Nabízí se v mnoha tvarech a velikostech, takže máte spoustu možností, jak najít ten, který si zamilují a který vám zároveň bude sedět do interiéru. Také si budete moct dopřát sledovat ji při lezení a hrát s ní na jukanou. Může to také přispět k omezení destruktivního chování, jelikož pochopí, že může místo vašeho nábytku škrábat své škrabadlo a lézt na svůj strom.

 

4. Dopřejte jí výhled

Kočky mají rády přehled o tom, co se kolem nich děje. Pokud máte okno, z kterého je vidět na krmítko pro ptáky, nebo můžete kočce nabídnout jinou podobně poutavou podívanou, udělejte jí na parapetu pohodlné místečko, na které si bude moct vyskočit a pozorovat, co se venku děje. Je fascinující, jak moc kočku dokáže bavit sledování ptáků létajících před oknem, čímž se udržuje v dobré mentální kondici. Pokud nemáte z okna nijak zvlášť poutavý výhled, můžete na televizi pustit program s ptáky a veverkami v přírodě. To ji zabaví na hodiny, jen se ujistěte, že televize není v dosahu jejích drápků, jelikož se může pokoušet vyjíždět na obrazovku packou.

Existuje také množství aplikací pro kočky. Pokud máte tablet (ujistěte se, že je pro kočku bezpečný), můžete své kočce takovou hru stáhnout. Jsou vytvořené k tomu, aby pomáhaly stimulovat mentální i fyzickou aktivitu koček, jelikož v nich mohou packou chytat různé předměty a sledovat je, jak se pohybují přes obrazovku, jako kdyby si hrály se skutečnou hračkou.

 

5. Adoptujte ji kamaráda

Druhá kočka může být tím správným lékem, který předepsal veterinář vaší znuděné kočce, uvádí server Companion Animal Psychology. Kočky můžou dělat jedna druhé společnost, když jste pryč, ale také si spolu hrát, a dokonce o sebe i vzájemně pečovat. Ale předtím než se vyřítíte adoptovat kočku do útulku, vezměte v potaz dodatečné náklady a péči, které jsou spojené s druhou kočkou. Dokud si nejste jistí, že jste na tuto odpovědnost připraveni, neadoptujte ji. Také myslete na to, že musíte představovat své stávající kočce nového kočičího člena domácnosti pomalu, jelikož to může být pro obě kočky náročné. Skvělým způsobem, jak se ujistit, že si vaše kočka (a vy) budete vyhovovat s druhou kočkou je vzít si ji ještě před adoptováním do dočasné péče.

Stejně jako lidé se kočky mohou začít nudit, když celý den posedávají doma. Když ale vyzkoušíte těchto pár jednoduchých tipů, můžete své kočce pomoct překonat chmury z nudy tím, že ji budete dodávat různé podněty, bavit ji, udržovat ji aktivní, a z ní se tak stane šťastný člen vaší domácnosti na řadu dalších let.

O autorovi

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

Kara Murphy

 

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má kočku Olive, jejíž nejoblíbenější hračka je krabice z kartonu.

 

 

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM