Seznámení Vaší kočky s novým kotětem  

Publikováno
min čtení

„Pozdrav svoji novou sestřičku!“

Příchod nového kotěte do domácnosti je významnou vzrušující událostí pro celou rodinu... s výjimkou Vaší stávající kočky.

Bez ohledu na to, jak dobromyslná Vaše kočka je, je to přece jen kočka, a proto je instinktivně velmi teritoriální a je si vědoma svého postavení v přísné sociální hierarchii. Jestliže se v jejím okolí objeví roztomilé chlupaté klubíčko, může potenciálně dojít ke spuštění různých typů negativních reakcí. Žárlivost, jejíž příčinou je přesunutí veškeré pozornosti na nově příchozího. Nepokoj způsobený notorickou pečlivostí koček související s čistotou jejich toalet. Agresivita a náladovost způsobená protivným mládětem, které má na očích celý den.

Plánování s předstihem, dobrá znalost psychologie a uvážlivost mohou celý proces seznamování usnadnit a zbavit stresu a také dát pevný základ pro přátelství a spojenectví, které dokáže přinášet potěšení rodinám, které vlastní dvě kočky.

Krok 1: připravte domácnost.

Je-li to možné, ještě před příchodem kotěte do domácnosti vezměte novou hračku nebo pokrývku a navštivte chovatelskou stanici či obchod se zvířaty, kde hračku nebo pokrývku dáte do kontaktu s Vaším budoucím kotětem, aby na nich ulpěl jeho pach. Potom je nechte ležet ve Vaší domácnosti, aby se s nimi Vaše stávající kočka mohla seznámit. Při prvním vzájemném setkání Vaše kočka pach rozpozná a usoudí, že se nejedná o žádnou hrozbu.

Pro první dny připravte pro kotě samostatný pokoj (například nevyužitý pokoj či domácí dílnu). Do této místnosti mu dejte vlastní misku s vodou, misku na jídlo, hračky a pelíšek. Nemějte obavy, jedná se pouze o krátkodobé řešení.

Krok 2: Umožněte jim navzájem rozpoznat své pachy.

V den příchodu nového kotěte držte svoji stávající kočku v ústraní v jiné místnosti, obklopenou jejími oblíbenými hračkami. Přineste nové kotě domů, v rychlosti ho v rámci aklimatizace seznamte s domácností a umístěte ho v jeho vlastním pokoji.

Teprve nyní můžete vypustit Vaši kočku z místnosti, ve které byla, ujistěte se však, že s novým kotětem nepřijde do kontaktu. Nechte ji očichat Vaše ruce, na kterých ulpěl pach kotěte, a potěšte ji odměnou, která vytvoří spojení mezi novým pachem a dobrými věcmi, které následují.

Během prvních dnů postupně vnášejte pach kotěte do domácnosti při výměně misek s jídlem a údržbě pelíšku. Jakmile bude oběma stranám důvěrně známý pach jejich protějšku, umožněte jim samostatně prozkoumat teritorium druhé strany, při tom jim však stále neumožňujte vzájemný kontakt.

Krok 3: Nakonec jim umožněte setkání.

Nejlepším časem pro formální seznámení je doba jídla, kdy touha po potravě překoná veškerá jiná rozrušení. Při prvním setkání očekávejte vrčení a syčení. Jedná se o přirozený jev způsobený snahou vymezit si své vlastní postavení v rámci sociální hierarchie. Mějte připravenou deku, abyste je mohli oddělit v případě, že dojde k otevřenému souboji. Doufejme však, že se Vaše kočky díky předchozím pečlivým přípravám v tuto chvíli navzájem dostatečně poznají, aby společně dokázaly strávit několik málo minut během jídla.

Krok 4: Zajistěte si úspěch a spravedlivě je odměňujte.

Ihned po prvním společném jídle je znovu oddělte a zabraňte jejich kontaktu až do dalšího jídla. Postupně prodlužujte společně trávený čas. Jsou li obě kočky spolu, rozdělujte odměny, náklonnost i pozornost mezi obě rovným dílem. Tím vytvoříte nejen kladné asociace, ale zároveň dáte najevo, že neupřednostňujete ani jednu z nich.

Mějte na paměti, že jako „vůdce smečky“ nenesete zodpovědnost za určení či posouzení, která z nich by měla být považována za kočku „číslo jedna“. To si kočky navzájem vyřeší zcela přirozenou cestou. Vaší jedinou povinností je udržet nestrannost a spravedlnost ve všech ohledech.

Roztomilé kotě si všichni zamilují a v důsledku radosti z pořízení druhé kočky vzniká v rodině obrovský rozruch okolo nového mláděte. Klidným a odměřeným přístupem k procesu seznamování, položením základů uctivého partnerství mezi starší a mladší kočkou a rovnoměrným rozdělováním své lásky si však od obou koček na oplátku zajistíte ještě větší množství lásky.

A to je recept pro velmi šťastnou rodinu se dvěma kočkami.

Související články

 • Užitečné tipy na cesty s kočkou

  Získejte užitečné tipy a rady o cestování s kočkou autem, vlakem nebo letadlem. Seznamte se s nejbezpečnějšími metodami kočičího cestování.
 • Aby byla kočka přes léto aktivní a v bezpečí

  Řiďte se našimi tipy, jak naplnit koččiny potřeby během letních měsíců, a zajistíte její spokojenost, zdraví a hydrataci.
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky