Zkuste hlavolamy a interaktivní hry. Vaší kočce prospívají

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Majitelé koček jsou si dobře vědomi, že i když jejich kočičím společníkům prospívá rutina, začnou se také docela rychle nudit, což může vést ke všem druhům neřestí. Hlavolam na krmivo pro kočky se tak může stát perfektním řešením. Tyto puzzle zaměstnají mozek vaší kočky a také ji rozhýbe.

Co je hlavolam na krmivo pro kočky?

Hlavolamy na krmivo pro kočky jsou většinou plastové nádoby různých barev, tvarů a velikostí. Jsou navrženy tak, aby zvíře muselo "vyvinout úsili pro získání své potravy", vysvětluje Cummings Veterinary Medical Center at Tufts University. Hlavolamy pro kočky nabízejí rozšířené aktivity v jejich prostředí a mohou být vytvořeny z jakéhokoliv materiálu či předmětu, které bezpečně pojmou jedlé předměty. 

Kočky mohou být velmi vybíravé v tom, jaký typ hlavolamu se jim zalíbí (což není žádné překvapení). Takže pokud se váš mazlíček do prvního hned nepustí, zkoušejte další, dokud nenajdete takové, které potěší vašeho vybíravého kamaráda. Klíčem je vybrat takový, který povzbudí jejich smysly a instinkty.

Typy hlavolamů pro kočky

Většina komerčně kupovaných hlavolamů pro kočky je určena pro granule, ale můžete to vyzkoušet i s mokrým krmivem. Až budete vybírat krmivo pro kočky, které budete chtít použít do hlavolamu, zvažte taky, jak náročný úklid bude následovat. 

Existují hádanky, které vyžadují, aby kočky zvedly čiré plastové kelímky, tlapkami otevřely zásuvky nebo vylovily rybí granuli z bludiště. Jiné vyžadují použití tlamy k vytahování jídla. Některé hlavolamy s krmivem pro kočky stojí na pevné základně, zatímco jiné leží přímo na ploché zemi.

Hlavolamy pro kočky nemusí stát mnoho peněz. Na trhu je široká nabídka, ale vy si můžete vyrobit vlastní hlavolam s použitím běžně dostupných věcí v domácnosti:

  • Kartonové tuby
  • Prázdné plastové láhve na vodu
  • Kartonové krabice od vajec
  • Plastové kelímky
  • Plastové vaničky na kostky ledu

Mobilní hlavolamy jsou obzvláště zábavné, protože je může vaše kočka válet po podlaze. Přidáte tak honičku jako další prvek hry. Ale ujistěte se, že mohou skutečně dostat jídlo ven. Myšlenkou těchto puzzle podavačů není vaši kočku frustrovat, ale spíše ji zapojit do úkolu, za jehož řešení bude odměňěna.

A jako vždy upřednostněte bezpečenost vaší kočky, ujistěte se, že na hlavolamu nejsou žádné ostré hrany, malé kousky, které by mohla vdechnout či spolknout, nebo špičaté části, které by mohly vaší kočičce ublížit.

Přínosy hlavolamů

Hlavolamy jsou prospěšné instinktivnímu chování vaší kočky následujícími způsoby:

Vymanění z nudy

I když je pravda, že kočky prospí hodně času, během bdělých hodin potřebují dostatek stimulace, jinak se také mohou začít mstít vašemu domovu. Kočky si zachovávají silný instinkt k pronásledování a lovení, takže kočka bude určitě čichat a pronásledovat plastovou láhev na vodu s granulemi uvnitř. Takový hlavolam umožňuje kočce vybít si tento instinkt, tvrdí Mikel Delgado, expert na chování koček, v rozhovoru pro Scientific American.Šedobílá kočka očichává plastovou láhev od vody, která slouží jako skládačka pro kočky se suchými granulemi uvnitř.

Hledání potravy poskytuje domestikovaným kočkám skutečně obohacující zážitek. "Samozřejmě, není to úplně stejné jako samotný lov, ale v kombinaci s dalšími formami zábavy, jako je interaktivní hra, mohou hlavolamy poskytnout kočkám takové cvičení a výzvy, které potřebují, aby byly šťastnější," řekl Delgado.

Regulace příjmu potravy a hmotnosti

Podobně jako u dávkovačů krmiva pro kočky, mohou být hlavolamy použity pro celou porci potravy. International Cat Care zdůrazňuje, že protože hlavolamy na krmivo podporují duševní a fyzickou stimulaci, je jejich použití k distribuci potravy skvělou volbou pro kočky, které nejsou jinak aktivní.

Omezení nočního krmení

Spát v kuse celou noc, bez vstávání kvůli nakrmení kočky, je pro některé majitelé koček jen snem. S hlavolamem by se tato naděje mohla uskutečnit. Ten totiž poskytuje vaší kočičce plný přístup k jejímu nočnímu krmivu. A také díky hlavolamu bude kočce trvat o dost déle, než sní celou dávku.

V noci raději zvažte použití hlavolamu s pevnou základnou nebo umístěte mobilní hlavolam tak daleko od vaší ložnice, aby kočka honící se za hračkou nerušila váš spánek.

Perfektní hlavolam vašeho kočičího přítele zapojí do kompletního procesu pronásledování, lovu a zajetí kořisti. Může chvíli trvat, než se do své nové hračky zamiluje, ale jakmile se to povede, určitě budete mít po ruce jednoho šťastného lovce.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je profesionální člen asociace the Cat Writers' Association (CWA), učitelka STEAM, a letitá majitelka koček . O'Brien je spisovatelka, která píše o zvířatech, výchově, ženském zdraví, a také STEM-y stuff. Můžete ji také najít a sledovat na Instagram and Twitter @brovelliobrien

Související výrobky