Je moje kočka agresivní? Kdy už je agresivní chování při hře za hranou?

Publikováno Amy Shojai, CABC
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jako milovníci koček jistě máte s agresivním chováním během hry zkušenost a můžete to prokázat příslušnými šrámy. Možná si ale někdy kladete otázku: Je moje kočka agresivní až moc?

Kočičí hra působí agresivně. Kočky konec konců využívají své zuby a drápy, aby si podmanily své hračky i kamarády - a také vaše kotníky. Někdy se stane, že nevinná bojová hra překročí jisté meze a změní se v agresi. Zábava a hra se tak může stát nebezpečnou, přestože vaše kočka nemá v úmyslu nic zlého. Zjistěte, jak poznat u koček různé druhy agrese a jak zabránit zranění, která mohou způsobit jejich ostré drápy.

Jak si kočky hrají

Koťata se učí, jak interagovat se světem, s jinými kočkami a lidmi prostřednictvím hry. Také si hrají proto, aby si procvičila schopnosti, které budou potřebovat v dospělosti, jako například lovení. Fyzická aktivita pomáhá kočkám všeho věku zůstat v kondici a při hře se odbourává stres a spalují kalorie.

Koťata si začínají hrát s různými předměty, lidmi a dalšími kočkami přibližně od čtyř týdnů věku. Zde je několik běžných způsobů, jak si kočky hrají:

  • Číhání na kořist. Kočky číhají ve skrýši přikrčené u země, připravené vyskočit a přepadnout svou kořist. Často přešlapují na zadních tlapkách, aby byly kdykoliv "připraveny" vyrazit a zaútočit.
  • Vrhání se na kořist. Kočky se vrhají vpřed, aby zachytily nějaký předmět (nebo vaše prsty u nohou) předními tlapami. Někdy kočky padnou na jednu stranu, v předních tlapkách drží hračku a zadními do ní "horlivě kopou," aby si ji podmanily.
  • Údery tlapou a hloubení děr. Díra v zemi vybízí k prozkoumání tlapkou a k vyhrabání schovaného pokladu. Kočky si také libují v pokusech s gravitační silou, při nichž shazují předměty ze stolů.
  • Plížení se po špičkách. Jejich srst je při tom zježená a ocas stočený směrem dolů, což jsou přehnané známky bojácného nebo agresivního chování. Dále kočky sklopí uši směrem dozadu, prohnou záda a přibližují se k lidem, zvířatům nebo hračkám z boku.
  • Bojová hra. Kočky loví, zápasí a koušou se zataženými drápy a zuby.

Sociální hra vrcholí ve věku kolem tří měsíců a následně se zájem přenáší na hru s různými předměty. Kočky od čtyř do devíti měsíců preferují jakoukoliv hru, která simuluje lov. Dospělé kočky si dál hrají, ale často méně intenzivně.

Je moje kočka agresivní?Pruhovaná kočka sedí páníčkovi v klíně a okusuje mu ruku

Zatímco u psů hra zahrnuje hlasové projevy, kočky bývají při hře tiché, proto u nich mohou jakékoliv hlasové projevy naznačovat, že hra zašla příliš daleko. I drsná hra může být v pořádku, pokud při ní obě kočky zůstávají potichu.

Když začne být hra příliš agresivní, můžete u kočky zaznamenat jeden nebo několik z následujících druhů chování:

  • Údery a nárazy tlapou s nezataženými drápy.
  • Silně sklopené uši.
  • Záklon a postavení těla na strnulých nohou.
  • Zježená srst a ocas.

Můžete také zaznamenat agresivní hlasové projevu jako:

  • Prskání, jako zalapání po dechu překvapením.
  • Syčení - to je často výraz strachu a obrany.
  • Vrčení nebo mručení - výbojné varování před bezprostředním útokem.

Věnujte pozornost hlasovým signálům, které vám pomohou zjistit, kdy se hra vymkla kontrole a buďte připraveni zasáhnout a odnést nebo rozptýlit jednu nebo obě kočky.

Druhy agrese

Podle organizace Battersea Cats Home kočky nejsou povahou agresivní. Agrese je druh komunikace a také způsob jak vyjádřit, jak se zvíře cítí. Obvyklé důvody zahrnují:

  • Agresivní hlídání území. Tento druh agrese směřuje vůči zvířeti nebo člověku, který naruší prostor, na nějž si kočka dělá nárok. Kočky sociálně dospějí ve věku dvou až čtyř let a mohou mít dostatečnou sebedůvěru na to, aby si začaly dělat nároky na významné zdroje a to i přesto, že předtím si s ostatními kočkami dobře rozuměly. Někdy také brání ústřední část svého území před neznámými kočkami.
  • Přenesená agrese. Přenesená agrese je běžná v případě, že kočka uvnitř domu zahlédne venku vetřelce, ale nemůže se k němu dostat. Když je v tomto emocionálně vypjatém stavu, může svou agresi přenést na vás nebo na jiné kočky v domě, které se k ní přiblíží.
  • Agrese způsobená strachem. Nevhodná manipulace může u koček vyvolat strach nebo podráždění vedoucí někdy až ke kousnutí, kterým kočka signalizuje: "nech mě na pokoji!" K tomu může dojít, když se vaše kočka cítí v ohrožení nebo po nadměrné stimulaci, např. po příliš dlouhém hlazení, případně když ji člověk omezuje, zvedá nebo nutí do nechtěných poloh.
  • Bolest nebo nemoc. Kočka, které není dobře nebo má bolesti, může zaútočit ve snaze ochránit se nebo proto, že velmi trpí. Objednejte se na kontrolu u veterináře, který vaší kočce umožní být zase přátelská, šťastná a zdravá.

šedá kočka si hraje s modrou hračkou ptáčka na provázku

Jak zvládat agresi

Bez ohledu na důvod agrese je důležité vědět, jak s kočkou jednat ve chvíli, kdy vykazuje agresivní chování.

Koťata se učí důležitým sociálním dovednostem, například jak silně mohou kousnout či škrábnout, při hře se svými malými kamarády. Abyste omezili riziko, že jejich hra bude příliš drsná příliš často, adoptujte pouze koťata, kterým je osm a více týdnů. Adopce dvou koťat zároveň může pomoci každému z nich osvojit si pravidla chování, pokud jde o kousání a škrábání. Dospělá socializovaná kočka také umí naučit dospívající koťata, kde jsou hranice.

Při hře se svou kočkou nepoužívejte ruce nebo chodidla jako hračky. Raději jí házejte kočičí hračky nebo použijte návnadu přivázanou na prutu, čímž přesměrujete její energii z kousání na něco jiného. Když začne být hra příliš drsná, udělejte si na pár minut přestávku, aby se kočka mohla uklidnit a snažte se přesměrovat její pozornost tím, že zachrastíte s plechovkou s krmivem.

Organizace Battersea Cats Home doporučuje nepoužívat fyzické tresty, protože ty mohou ve skutečnosti u koček posílit úzkost a frustraci, což může agresi ještě zhoršit. Snažte se místo toho upoutat její pozornost mlaskavým nebo pleskavým zvukem. Tím se nevhodné chování přeruší a vy budete moci přesměrovat její pozornost na vhodnější cíle. Zde je několik dalších rychlých tipů:

  • Omezte prodloužený oční kontakt, který si mohou kočky vykládat jako ohrožení.
  • Sledujte u kočky řeč těla a poslouchejte signály, které vás mohou varovat před blížící se agresí. Přestaňte kočku hladit jakmile si všimnete, že jí to není příjemné. Zaměřte se na svůj dech, abyste zůstali v klidu a vyčkejte, až se kočka uklidní. Odlákejte ji z nábytku, schodů nebo z chodby pomocí hraček nebo pamlsků, abyste mohli projít.
  • Když si spolu kočky nerozumí, použijte feromonový sprej a další uklidňující přípravky pro snížení napětí. Vytvořte doma prostředí hojnosti se spoustou hraček, misek s krmivem, konstrukcemi a dalšími předměty pro kočky a co nejvíce je rozmístěte, čímž omezíte konflikty.
  • Zabraňte hlasité hře mezi zvířaty, protože nespokojené hlasové projevy u koček znamenají, že bude následovat agresivní chování. Když kočky pokračují v boji, oddělte je alespoň na 24 hodin, než je dáte znovu dohromady.

Kočky, které ubližují jiným až do krve, vytrhávají srst, terorizují jiná zvířata nebo nahánějí strach vám, vyžadují profesionální pomoc. Požádejte o pomoc specialistu, který se zaměřuje na chování zvířat. Pochopení a vyřešení příčiny může pomoci předcházet dalším problémům a zajistit, že vy a vaše kočka bude spolu znovu žít harmonický život.

O autorce

Amy Shojai

Amy Shojai, certifikovaná poradkyně pro chování zvířat

Amy Shojai, certifikovaná poradkyně pro chování zvířat a uznávaná odbornice v oblasti péče o zvířata a chování zvířat. Svou kariéru zahájila jako veterinární asistentka a je autorkou více než 35 nebeletristických publikací o zvířatech, za které získala různá ocenění.

 

Recenzovala Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty