
Kontrolní seznam pro nové kotě: umožněte kotěti ten nejlepší začátek
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Blahopřejeme! Chystáte se do své rodiny přivítat koťátko a doufáte, že si s ním vytvoříte dlouhé a krásné přátelství. Je důležité se dobře připravit, ale kontrolní seznamy pro nové kotě nejsou jen o tom, co je třeba jim na začátek koupit. Začíná to mnohem dříve…
Musíte si padnout do oka
Kočky se v současnosti často dožívají vysokého věku, takže pořízení kotěte je třeba brát vážně a jako dlouhodobý závazek! O kočkách se často říká, že jsou nezávislými domácími mazlíčky, kteří potřebují mnohem méně energie než psi. Přesto ale potřebují dostatek času a pozornosti a stojí více peněz, než byste možná čekali. Organizace PDSA odhaduje, že celoživotní náklady na průměrnou kočku jsou minimálně 11 100 liber (330 000 Kč), což je značná částka pro každého. Než si pořídíte kotě, ujistěte se, že na něj máte čas, prostor, energii a peníze.
Nezapomeňte, že kočky se často chovají způsobem, který může být pro jejich páníčky těžké překousknout, například škrábou, šplhají a loví. Ujistěte se, že kočka je pro vás a vaši rodinu tím pravým mazlíčkem.
Získejte velký náskok
Většina z nás si pořídí kotě, protože chce milující a milý přírůstek do rodiny. Koťata musí vyrůstat v pečujícím prostředí a chovatel je musí od útlého věku dobře socializovat a vést je k návykům. To znamená, že jim zajistí pozitivní zkušenosti s dospělými lidmi a dětmi, navykne je na manipulaci a na zvuky a vůně typické pro bydlení v rodině. Svého chovatele si vždy prověřte a hodně se ho ptejte. Nikdy si nepořizujte kotě, aniž byste viděli jeho matku. Pokud si berete kotě z útulku, v renomovaném útulku vám poskytnou spoustu informací a také se vás zeptají na mnoho otázek.
Věci, které budete potřebovat, než si kotě dovezete domů
Odchod od mámy a stěhování do nového domova je stresující pro každé kotě. Pokud je to možné, dejte několik týdnů předtím chovateli deku, aby kotě při příchodu do nového domova již znalo pachy a cítilo se lépe. Můžete se také zeptat svého veterináře na feromonové difuzéry, které můžete nainstalovat před příchodem kotěte. Díky nim se mohou kočky a koťata v novém prostředí cítit klidnější.
Níže je seznam věcí, které je potřeba koupit:
Přepravka pro kočky: Kočku nebo kotě nikdy nepřepravujte volně. Použijte pevnou přepravku, nejlépe takovou, která se otevírá nahoře.
Deky a pelíšky.
Krmivo pro koťata: Vždy začněte tím, že si od chovatele nebo z útulku vezmete dostatek krmiva alespoň na týden, aby to nebyla pro kotě náhlá změna a nebolelo ho bříško. Zeptejte se svého veterináře, jaké krmivo je pro koťata nejvhodnější a jak postupně přecházet na nové krmivo.
Misky na krmivo a vodu: Krmení můžete ozvláštnit interaktivní miskou.
Kočičí toaleta a stelivo: Pokud to bude možné, vyhněte se prašným druhům steliva. V ideálním případě byste měli mít o jeden záchod více, než kolik máte koček, takže budete potřebovat minimálně dva. Ty je třeba umístit na klidná, odlehlá místa, daleko od krmiva a vody.
Hřeben nebo kartáč, který je šetrný a vhodný pro péči o srst kotěte.
Škrabadla nebo podložky: Kočky mají vrozenou potřebu něco škrábat. Tím si udržují své drápky v dobrém stavu, posilují svaly a značí své teritorium. Pokud jim neposkytnete škrabadla, poškrábou váš nábytek. Je to jen na vás!
Obojek: Mnoho veterinářů nerado vidí u koček obojky, protože jim mohou způsobit zranění. Nicméně některé obce mohou mít místní nařízení. Mnohem lepší způsob identifikace kočky představuje čipování, které je v některých zemích povinné. Váš veterinář vám poradí, kdy a jak na to.
Hračky: Hra je důležitá, protože pomáhá kotěti získat sílu a obratnost. Je to také skvělý způsob, jak se mezi sebou vytvořit vztah. Kupte několik hraček a střídejte je, aby je hra stále bavila.
Kočičí dvířka: Vaše kotě nějakou dobu nebude chodit ven, ale koupí či zabudováním kočičích dvířek se připravíte na to, až bude připraveno začít objevovat venkovní svět. Přístup k volně pobíhajícím kočkám se v jednotlivých zemích značně liší, a to nejen kvůli rizikům pro kočky, ale i pro místní volně žijící zvířata, takže to, jestli a kdy kočku pustíte ven, se může odvíjet od vašeho bydliště. Nezapomeňte však, že život v bytě může být pro mnoho koček také hlavní příčinou stresu. Pokud váháte nad výhodami a nevýhodami, poraďte se se svým veterinářem.
Vřelé přivítání
Vy i vaše rodina se na příchod kotěte asi moc těšíte, ale nezapomínejte, že to pro vaše kotě bude velmi náročné. Pro začátek ho dejte do jedné místnosti, kde má krmivo, vodu a kočičí toaletu (daleko od krmiva a vody), a nechte ho v klidu. Na začátku se bude přirozeně schovávat. Nechte ho zkoumat okolí jeho vlastním tempem. Sedněte si tiše do místnosti, čtěte si nebo se nějak zabavte, a nechte kotě přijít k vám. To může trvat i několik dní.
Pokud již nějakou kočku máte, nezapomeňte, že může být zvyklá na to, že má prostor a vás jen pro sebe. Pro mnoho koček, zejména dospělých, je nová kočka nebo kotě v domácnosti velmi stresující. Poraďte se se svým veterinářem nebo certifikovaným odborníkem na chování zvířat, jak je nejlépe seznámit a co od nich očekávat.
Pro dobrý začátek je každopádně nejdůležitější, abyste byli při příchodu kotěte trpěliví, klidní a opatrní. A hlavně si to užijte!
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA