Kolik by měla vážit vaše kočka? Zdravá váha v několika bodech

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Je prokázáno, že zdravá hmotnost prodlužuje život lidem i zvířatům a má řadu přínosů pro zdraví. Mnozí páníčci si kladou otázku: „Kolik by měla vážit moje kočka? A jaká je u mé kočky zdravá váha?“ To ovšem záleží na řadě faktorů, jako jsou věk a plemeno. Nejde ani tak o to, kolik přesně kočka váží, ale je důležité její hmotnost sledovat a vzít v úvahu tzv. skóre tělesné kondice (BCS).

Skóre tělesné kondice (BCS)

Velikost u koček není zdaleka tak rozmanitá jako u psů, ale určité rozdíly přesto existují. Často uslyšíte, že „průměrná“ kočka váží čtyři kila. To už ale v dnešní době úplně neplatí. U některých koček mohou čtyři kila představovat obezitu, zatímco například dospělý jedinec plemene, jako je Mainská mývalí kočka, by byl při takové váze podvýživený.

Zdravou váhu u své kočky proto nejlépe posoudíte, když se podíváte na její skóre tělesné kondice. BCS je pěti- nebo devítistupňová škála, podle toho, kterou si zvolíte. My používáme stupně 1-5, kde  

  • 5 představuje obezitu. U kočky je velmi obtížné nahmatat žebra, protože jsou pokryta silnou vrstvou tuku. Kostnatější místa jako kolena jsou pokryta střední až tenkou vrstvou tuku.

  • 4 představuje nadváhu. Je těžké nahmatat žebra i kostnatější místa, neboť jsou pokryta silnou vrstvou tuku.

  • 3 představuje ideál. Žebra své kočky nahmatáte snadno, ale pokrývá je slabší vrstva tuku. Kostní výčnělky na sobě mají také pouze tenkou tukovou vrstvu.

  • 2 představuje podvýživenost. Na žebrech je málo tuku a jsou viditelná okem, aniž byste se jich museli dotýkat.

  • 1 je krajní vyhublost. Kolem kočičích žeber není žádný tuk a jsou viditelná prostým okem. Kostní výčnělky jsou rovněž viditelné a bez známek tuku.

Zeptejte se svého veterináře, zda má vaše kočka ideální BCS a tím také zjistíte, zda má ideální váhu. Když si zvyknete na škálu BCS, uvidíte, že ji podvědomě používáte ve chvíli, kdy si hladíte svou kočku. U koček tedy neexistuje jedna ideální hmotnosti, ale je důležité ji u vašeho mazlíčka sledovat.

Proč je zdravá váha pro vaši kočku tak důležitá

Monitorování hmotnosti i BCS je důležité po celý život. Přibírání na váze i hubnutí mohou být obojí známkou onemocnění a někdy je to první věc, která vás na případný problém upozorní.  

Pokud máte kotě, vážení každých pár týdnů vám ukáže, zda kotě správně roste. Pravidelné převážení jednou měsíčně u dospělé kočky po zbytek jejího života vám pomůže odhalit tendence k tloustnutí nebo hubnutí dřív, než se vymknou kontrole.

K tloustnutí může snadno dojít po kastraci nebo s věkem a vzhledem k tomu, že jde o postupný proces, může být obtížné jej zaznamenat, pokud kočku pravidelně nevážíte. Je mnohem jednodušší tloustnutí předcházet než následně hubnout, takže mějte situaci pod kontrolou a v případě potřeby je nejlepším řešením úprava krmných dávek.

Jak už bylo řečeno, hubnutí může být na jedné straně důležitým varovným příznakem zdravotních potíží, jako jsou onemocnění ledvin a srdce, rakovina nebo cukrovka. Ve chvíli, kdy kočka začne vykazovat klinické příznaky, mohou být některé choroby už v dost pokročilé fázi. Podchycení hubnutí v rané fázi a zajištění pomoci může kočce doslova zachránit život.

Podstatné je, že neexistuje jedna správná váha pro všechny kočky. Promluvte si se svým veterinářem o správné hmotnosti a BCS u vaší kočky a poté udělejte vše, co je ve vašich silách, aby si kočka správnou hmotnost udržela. Díky zdravé hmotnosti zůstane kočka zdravá a šťastná a vy tak budete moci se svým mazlíčkem strávit co nejvíce času.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA