Mohou kočky jíst čokoládu?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přestože častěji slýcháváme o příbězích psů, kteří onemocněli po požití čokolády, čokoláda může představovat vážné zdravotní riziko také pro kočky, a to dokonce i smrtí, pokud je požívána příliš často.

Proč je čokoláda pro kočky špatná?

Ačkoliv cukr, tuk a xylitol (náhražka cukru) nejsou dobré ani pro kočky, čokoláda obsahuje dvě ingredience, které představují hrozbu pro zdraví zvířete: kofein a theobromin, rostlinný alkaloid, který se přirozeně vyskytuje v kakau. Především theobromin je prokázaným toxinem pro většinu zvířat, včetně koček, jak je uvedeno ve studii publikované v časopise Frontiers in Pharmacology.

Latinský název pro kakaovník je Theobroma cacao, což znamená „jídlo pro bohy", a pražením jejich bobů lze udělat lahodnou pochoutku, ale to, co dělá čokoládu tak lahodnou, je přesně to, co ji dělá tak nebezpečnou pro domácí zvířata.

Proč jsou tyto ingredience tak nebezpečné pro zvířata?

Chocolate bar with broken off pieces.

Dva hlavní viníci, čokoláda a theobromin, jsou stimulanty. Kofein, který se nachází kromě čokolády i v mnoha potravinách a nápojích, se stává toxickým v momentě, kdy je vstřebáván do těla vaší kočky, což vede ke „zvracení, průjmu, zvýšené žízni, neklidu a zvýšené srdeční "frekvenci", vysvětluje Banfield Pet Hospital. Theobromin způsobuje podobné příznaky při požití.

Kolik čokolády je už příliš?

Jakékoli množství čokolády pro vaši kočku je příliš mnoho. Pro vaše domácí zvíře jsou nebezpečné všechny formy čokolády, jako například suchý kakaový prášek, čokoláda na vaření (nejvíce toxická kvůli vysoké hladině theobrominu), tmavá, polosladká a mléčná čokoláda, dokonce i bílá čokoláda s nízkým procentem kakaa.

Nicméně úroveň toxicity zvířete záleží na tom, kolik toho požije a jaký druh. Pro kočku vážící 10 kilogramů, poznamenává Petful, jeden malý čtvereček čokolády na vaření může ublížit vaší kočce stejně jako dvacet tři zabalených čokoládových kapek. Měli byste se vyhnout tomu, aby vaše kočka mohla jíst i kdyby jen malé množství čokolády, protože jakékoli množství jí může způsobit onemocnění.

Pomoc - má kočka snědla čokoládu! Jakých příznaků si mám všímat?

Již několik nežádoucích účinků je uvedeno výše, ale pečlivě kočku sledujte, zda nevykazuje některý z těchto příznaků:

 • Zvracení
 • Průjem
 • Nevolnost
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Nadměrná žízeň
 • Nadměrné močení
 • Hyperaktivita
 • Neklid
 • Zvýšená tělesná teplota
 • Rychlé dýchání nebo lapání po dechu
 • Svalové třesy nebo záškuby
 • Nízký krevní tlak
 • Záchvaty
 • Kóma

Stejně jako v případě lékařské nutnosti, okamžitě přiveďte kočku k veterináři nebo na veterinární pohotovost, aby se zjistil rozsah otravy a kočka mohla podstoupit léčbu. Následně i po ošetření pokračujte ve sledování vaší kočky, zda se neprojevují další škodlivé účinky, abyste se ujistili, že je zcela mimo ohrožení.

Co se bude dít dál?

Zůstaňte co nejvíce v klidu, protože kočky se snadno naladí na emoce svého pánička. Pokuste se je udržet v chladu, klidu a na klidném místě, to pomůže udržet příznaky otravy čokoládou od jejich vystupňování.

Veterinární lékař vás může požádat o vyvolání zvracení, které ochrání vaši kočku před trávením toxinů. Jakmile dorazíte do ordinace, lékař provede kočce testy, včetně podání tekutin k rehydrataci. Zdraví a váha vaší kočky spolu s typem a množstvím čokolády, kterou požila, určí, jaké další testy a ošetření jsou nezbytná.

Jak mohu zabránit této situaci?

Požití čokolády lze stoprocentně předcházet: uchovávajte čokoládu mimo dosah kočičí tlapky. Kočky jsou zvědavá, nepředvídatelná stvoření a ráda čmuchají všude kolem v kuchyni, takže zajistěte veškerou čokoládu v těsně uzavřené nádobě. Popřemýšlejte, které všechny věci mohou obsahovat čokoládu, včetně brownies, koblih, sušenek, bonbónů atd., protože to není jen čokoládová tabulka, ze které mohou onemocnět. To platí zejména o svátcích jako je Halloween. Pokud ho slavíte, umístěte cukrovinky na místech, která jsou pro kočky těžko dostupná a ihned po skončení večírku je uschovejte. V případě, že se host zeptá, zda mohou kočky jíst čokoládu, budete již připraveni odpovědět s hlasitým „ne".

Páničci samozřejmě rádi odměňují své kočičí přátele, což můžete dělat bezpečně tím, že se budete držet bezpečných pamlsků pro kočky, vyrobených tak, aby byla vaše kočka šťastná a zdravá. A taky si pak můžete nechat celou čokoládu jen pro sebe!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a letitá majitelka koček, jejíž dvě ruské modrooké vládnou domu. Její příspěvky se objevují také na Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích zvířatech, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM
  Zjistit více »