Jak podpořit trávení vaší kočky

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Trávící potíže nejsou nikdy příjemné pro vaši kočku ani pro vás a někdy mohou být velmi znepokojivé. S trávícím ústrojím může být v nepořádku celá řada věcí, od zvracení přes řídkou stolici až po skutečný průjem. V tomto článku se podíváme na to, jak můžete nejlépe podpořit trávení vaší kočky, aby bylo ve skvělé kondici a abyste se pokud možno uvedeným potížím úplně vyhnuli.

V čem jsou kočky odlišné, pokud jde o stravu a trávení?

Má se za to, že kočky se vyvinuly z africké divoké kočky, která původně žila ve vyprahlých oblastech. Ta žije převážně osamělým životem, s výjimkou období, kdy si hledá partnera. Ve srovnání s jinými zvířaty mají kočky relativně jednoduchou trávící soustavu a vyvinuly se tak, že potřebují přijímat masitou stravu často a v malých dávkách. Kočky v divočině traví spoustu času lovem a obvykle zkonzumují 10-20 malých porcí denně. Jsou takzvaně obligátními (pravými) masožravci, což znamená, že součástí jejich stravy musí být maso, neboť nejsou samy schopny produkovat některé zásadní živiny, jako např. některé aminokyseliny, které se nachází pouze v mase.

Podpořte trávení vaší kočky: čím krmit, jak krmit a jak se vyhnout stresu

Čím krmit svou kočku

Vaše kočka v zásadě potřebuje krmivo pro kočky! Může to znít banálně, ale vzhledem k tomu, že kočky jsou pravými masožravci, jiná strava, například krmivo pro psy, nemusí splňovat všechny jejich nutriční potřeby. Své kočce vždy podávejte kompletní a vyvážené kočičí krmivo, které je vhodné pro danou životní etapu. V případě kotěte to znamená krmivo pro koťata, u dospělých koček krmivo pro dospělé kočky a u starších dospělých koček zase krmivo pro starší dospělé kočky. Pokud je vaše kočka vykastrovaná nebo ráda pobývá uvnitř, může být vhodné podávat jí krmivo s menším počtem kalorií, než je tomu u kočky, která je aktivnější a tráví čas venku.

Poraďte se s veterinářem, zda má vaše kočka ideální váhu a vždy ji krmte v závislosti na hmotnosti, kterou by měla mít. Pokud váží příliš mnoho nebo příliš málo, bude se jednat o hmotnost odlišnou od té současné.  

Jestli vaše kočka nikdy neměla trávící potíže, mělo by jí stačit kvalitní, kompletní a vyvážené kočičí krmivo. Když je ale vaše kočka náchylná trávícím obtížím, veterinář vám může doporučit krmivo, které je velmi snadno stravitelné, případně terapeutickou stravu přímo pro její konkrétní potíže.

Pokud je to možné, snažte se kočce vždy podávat směs mokrého a suchého krmiva. Kočkám velmi záleží na konzistenci krmiva, proto když jim podáváte od samého začátku jeho různé druhy a jednou budete muset přejít na jeden konkrétní typ krmiva, je mnohem pravděpodobnější, že kočka takovou změnu přijme. Mokré krmivo je také užitečné pro zajištění dostatečného příjmu tekutin.

Jak nejlépe krmit kočku.

Kočky mají jednoduchý a poměrně krátký trávící trakt, proto jim nejlépe vyhovují malé a časté porce, spíše než jedno nebo dvě velká jídla denně. Když budete kočce podávat několik malých jídel denně, bude se cítit po celý den sytě a o jídlo bude mít zájem. Také to může pomoci s trávením, protože trávící soustava koček se vyvinula tímto způsobem. V ideálním případě se jí snažte podávat 4-6 jídel denně.

Pokud jste během dne často mimo domov, může být užitečným pomocníkem pro dávkování krmiva automatický dávkovač. Vzhledem k tomu, že kočky jsou aktivní ve dne i v noci, můžete automat dokonce nastavit tak, aby vydal jídlo i v noci a váš hladový kočičí kamarád vás tak nebude muset budit.

Jak se vyhnout se stresu

Kočky jsou jemná a citlivá stvoření a snadno je vystresuje celá řada věcí: život s jinými kočkami buď ve stejném domě nebo v sousedství, nutnost pobývat uvnitř, návštěvy, přítomnost miminka nebo malého dítěte v domě nebo odjezd páníčka na dovolenou. Stres je jednou z hlavních příčin trávících potíží u koček, které je možné se vyhnout. Pokud máte pocit, že by se vás tento problém mohl týkat, existuje řada jednoduchých změn, které můžete udělat v okolním prostředí a omezit tím stres.

Může mít vaše kočka příliš vysoký příjem bílkovin?

Vzhledem k tomu, že kočky jsou pravými masožravci, někteří lidé se domnívají, že by jejich strava měla obsahovat velký objem bílkovin. I když je pravda, že kočky potřebují více bílkovin než psi, bylo prokázáno, že příliš velké množství bílkovin má negativní vliv na jejich mikrobiom a z dlouhodobého hlediska může poškodit zdraví trávícího ústrojí.

Pokud máte nějaké obavy, promluvte si se svým veterinářem o tom, co můžete udělat, aby vaše kočka zůstala fit po psychické i fyzické stránce - a tím i její trávící ústrojí.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA