Deset důležitých rad, aby kastrace vašeho zvířete proběhla hladce

Publikováno Emma Milne
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud zvažujete kastraci své kočky nebo svého psa, možná si kladete otázku, co to obnáší a jak celý proces co nejvíce usnadnit. V případě zájmu nabízíme také další články o výhodách kastrace koček a kastrace psů a o změnách, které můžete následně pozorovat. Zde se ale zaměříme na to, co pomáhá těsně před a těsně po kastraci samotné.

 • Promluvte si se svým veterinářem nebo ošetřovatelem a jeho týmem. Ujistěte se, že přesně rozumíte tomu, co kastrace obnáší, a že chápete, proč po vás chtějí určité věci.

 • Řiďte se radami, jak postupovat před operací. Možná dostanete za úkol nekrmit zvíře večer před operací a nepodávat mu vodu ráno v den operace. Je to důležité pro bezpečné podání anestezie, proto se ujistěte, že krmivo je mimo jeho dosah. Nemusíte se cítit provinile. Jde jen o jednu noc a navíc je to pro jeho vlastní dobro.

 • Kočku nechte vevnitř. I pokud je vaše kočka každé ráno doma, můžete si být jistí, že v den, kdy ji opravdu potřebujete, se zrovna vydá na toulky po okolí. Možná bude náročné udržet kočku doma, ale už jsme rušili nebo přesouvali spoustu plánovaných kastrací koček proto, že se kočky vydaly ven přesně v tu nejméně vhodnou chvíli.

 • Hračky, přikrývky a domácí pohodlí. Zeptejte se svého veterináře, zda můžete svému domácímu mazlíčkovi přinést jeho vlastní pelíšek nebo oblíbenou hračku. Vůně domova mu může pomoci cítit se spokojeněji, když tam nejste s ním.

 • Ostudný límec! Možná budete muset svému mazlíčkovi nasadit ochranný límec. O límcích je známo, že všechny zúčastněné silně obtěžují. Těch pár dnů, kdy ho zvíře bude muset mít nasazený, je ale nic proti otevřené ráně na břiše a souvisejícím komplikacím, včetně dalších nákladů, které se s tím pojí. 

 • Fyzická aktivita. Možná vám doporučí nechat kočku po operaci jednu nebo několik nocí vevnitř a nepouštět psa po několik týdnů z vodítka. Kastrace samic je sice rutinním zákrokem, ale i tak se jedná o dost velkou břišní operaci a to přesto, že se provádí pomocí laparoskopie. Řiďte se následujícími radami, aby se rána správně zahojila. Čím dříve se zvíře zotaví, tím dříve se bude moci znovu prohánět po parku.

 • Nevynechejte pooperační kontroly. Ty jsou důležité pro odhalení případných komplikací kolem rány či známek infekce.

 • Podávejte léky, které jste dostali. Možná dostanete pro svého mazlíčka po operaci léky na tlumení bolesti. Váš veterinář je vyzkouší a ujistí se, že se snadno podávají. Udělejte pro to vše, co je ve vašich silách, protože kočky a psi, kteří nepociťují bolest, se zotaví mnohem rychleji než ti, kteří na pohyb nebo jídlo nemohou ani pomyslet.

 • Připravte se na to, že jejich kamarádi se budou chovat jinak. Pokud máte doma další domácí mazlíčky, je možné, že až se zvíře po kastraci vrátí domů, budou se k němu chovat jinak. Nemocniční pach, který z něj ucítí, jim připadá divný a ochranný límec je může trochu vystrašit. Dejte jim den či dva a zase se skamarádí. K ničemu je nenuťte. 

 • Promluvte si se svým veterinářem o krmení. Váš mazlíček možná bude potřebovat nějaké speciální, lehce stravitelné krmivo večer před operací, ale z dlouhodobého hlediska může být vhodné přejít na krmivo pro kastrované kočky nebo psy. Bez konzultace s veterinářem krmivo neměňte. Zvláště pokud váš mazlíček ještě roste.

Když se páníček v souvislosti s kastrací svého domácího mazlíčka cítí provinile, je to zcela normální. Představte si, jak provinile jsem se musela cítit já, když jsem oba své nádherné psy, Pana a Badgera, vykastrovala sama! Důležité je mít na paměti, že zákrok netrvá dlouho a má mnoho výhod pro vás i vašeho mazlíčka.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

 

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.