Jak a kdy krmit dospělou kočku?

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nevíte si rady s tím, jak správně krmit svou kočku? Ptáte se sami sebe: „Mám nechat svou kočku, ať se nají, kdy se jí zachce?“

Jak v současné době krmíte svou kočku? Máte nyní kočku, která jí, když si to sama určí? Máte daný přesný čas krmení nebo využíváte kombinaci obou přístupů? Čtěte dál a dozvíte se o třech odlišných způsobech, jak páníčci krmí své kočičí přátele, včetně výhod i nevýhod, které plynou z každého z nich.

Kočky s pevným režimem krmení

Cat Eating

Pravidelné krmení spočívá v tom, že své kočce dáváte krmivo jen v konkrétních časech v průběhu dne. Tímto způsobem můžete krmit kočky jak mokrým, tak suchým krmivem.

Výhody: Příjem krmiva můžete detailně sledovat, takže jednoduše poznáte, když se vaší kočce změní chutě. Kromě toho, pokud máte to štěstí, že ve vaší domácnosti žije více koček, budou mít všechny stejný přístup ke krmivu – v opačném případě by jedna kočka mohla sníst všechno krmivo a přibrat na váze, zatímco ostatním kočkám by chyběly živiny, které potřebují k tomu, aby byly zdravé.

Nevýhody: Kočky mohou mezi krmením loudit o další pamlsky. Vaše kočka nemůže ovlivnit, kolik toho v určitou dobu sní. Pokud se však řídíte radami svého veterináře ohledně vhodného množství a pravidelnosti krmení, můžete si být jisti, že skutečně dostávají vhodné množství krmiva a živin.

Sečteno a podtrženo: I když by se koťata měla krmit až třikrát denně, jakmile kočka dospěje (zhruba okolo jednoho roku), stačí ji krmit jednou či dvakrát denně, tvrdí odborníci z Cornell Feline Health Center. Z toho vyplývá, že krmení jednou denně by mělo být dostačující pro většinu koček. Když se rozhodujete ohledně stravovacího režimu vaší kočky, poraďte se vždy se svým veterinářem.

Pokud máte více koček, každá by měla mít svou vlastní misku na krmivo a na vodu na tichém, klidném místě, kde ráda tráví čas, doporučuje veterinární ordinace The Cat Doctors. To proto, že kočky jedí rády nerušeně a o samotě.

Kočky které jí, kdy se jim zachce

Pokud nezvažujete jiné možnosti, můžete se zamyslet nad tím, zda je vhodné nechat kočku, ať si sama určí, kdy bude jíst. Když tak učiníte, bude mít krmivo neustále k dispozici. Pamatujte, že takto můžete kočce podávat jedině suché krmivo, protože mokré krmivo by nemělo být volně dostupné celý den. Pokud si všimnete, že vaše kočka nechává suché krmivo ve své misce déle než jeden den, měli byste ho vyhodit, abyste měli jistotu, že vaše kočka jí vždy čerstvé krmivo.

Výhody: Vaše kočka může jíst několikrát denně menší porce, kdy si sama určí. Klíčem úspěchu u tohoto přístupu je dát pokaždé kočce do misky správné množství suchého krmiva na jeden den.  

Nevýhody: Kočky, které jedí, kdy si samy určí, mohou mít sklony k přejídání a obezitě. Také může být těžší poznat, zda se kočce změnila chuť k jídlu, ať už to vede k dobrým či špatným důsledkům. Pokud máte více koček, je také těžké odhadnout, kolik toho každá z nich sní.

Sečteno a podtrženo: Pokud se nestaráte o stravovací návyky u kočky, která jí, kdy se jí zachce může přibrat na váze. Nicméně, existují způsoby, jak zohlednit váhu a celkový přísun jejího krmiva. Nezapomeňte pečlivě odhadnout množství krmiva, které na den potřebuje. Jakmile bude krmivo pryč, nedoplňujte ho až do dalšího dne. Tím naučíte svou kočku, aby jedla vícekrát během dne, místo toho, aby všechno zhltla hned najednou.

Dalším dobrým nápadem u koček, které si samy určují, kdy jedí, je použít kočičí hlavolam s předem vyměřeným množstvím krmiva, který vám pomůže určit, jak moc a jak často bude vaše kočka jíst. V rozhovoru pro časopis Scientific American uvádí odbornice na chování koček Mikel Delgado, že má ráda kočičí hlavolamy nejen jako formu odměňování kočky, ale také jako jeden ze způsob každodenního krmení koček.

„Je to pro ně dvojí motivace: ta první spočívá v tom, že hlavolamy dodávají kočkám aktivitu a mentální stimulaci, a druhá v tom, že jako lovci kočky přirozeně usilují o to, aby získaly krmivo. Nikdo by přece kočce nanaservíroval misku plnou myší.“ tvrdí Delgado.

Kombinované krmení

Cat Eating

Kombinované krmení lze definovat jako podávání mokrého krmiva dvakrát denně a zároveň volně dostupné suché krmivo.

Výhody: Kombinované krmení umožňuje vaší kočce jíst několik menších porcí denně, kdy si to sama určí. Když ji krmíte mokrým krmivem, můžete alespoň částečně sledovat její chuť k jídlu. Také tím kočkám dodáváte nutriční výhody jak mokrého, tak suchého krmiva.

Nevýhody: Stejně jako když necháte svou kočku, ať si jí, kdy chce, může vést kombinované krmení k přejídání a obezitě. Je tudíž důležité krmivo přesně vyměřovat a nedoplňovat misku až do dalšího dne. Pokud máte více koček, může být složité sledovat celkový příjem potravy jedné kočky, takže nechat kočku, aby se krmila sama, v tomto případě nebude ta nejlepší volba.

Sečteno a podtrženo: Jde-li o kočky, mokré i suché krmivo má své výhody i nevýhody. Například u koček, které mají diagnostikované jisté nemoci, jako jsou močové nebo ledvinové problémy, může váš veterinář navrhnout, že vaší kočce bude svědčit větší obsah vlhkosti.  Naproti tomu suché krmivo je lepší pro kočičí zuby a lépe se uchovává.

Pokud přece jen chcete vyzkoušet kombinované krmení, zvažte pořízení hlavolamu na pamlsky, aby vaše kočka měla motivaci si hrát.

Pokud máte v domácnosti více koček, mějte na paměti, že množství nabízeného krmiva by nemělo být větší než celkové kalorické požadavky pro všechny kočky na jeden den. V opačném případě začnou vaše kočky trpět nadváhou, což vede k vyššímu riziku výskytu zdravotních problémů.

Ať už si vyberete jakoukoliv metodu, hlídejte množství krmiva každý den, abyste mohli dobře sledovat, kolik toho vaše kočka sní. Doporučení vhodných denních dávek krmení pro vaší kočku najdete na každém balení krmiva Hill's a v doporučeních ke krmení u jednotlivých produktů na internetových stránkách společnosti Hill's.

Nezapomeňte, že toto jsou pouze doporučení. Potřeby kočky se liší v závislosti na její velikosti, množství energie a zdravotních problémech. Proberte se svým veterinářem, jaké množství kalorií by vaše kočka měla každý den dostávat.

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu krmení svého kočičího parťáka, ujistěte se, že vyberete vysoce kvalitní krmivo, které jí poskytne živiny nezbytné k tomu, aby prožila šťastný a zdravý život. Pokud máte dojem, že vaše kočka má problém s váhou nebo obecně s příjmem potravy, důrazně vám doporučujeme objednat ji na prohlídku k veterináři, aby vám pomohl určit ten nejzdravější stravovací režim.

O autorovi

Cat Eating

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

 

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem – kapsička

  Mějte šťastnou kočku díky kapsičkám Hill's ™<span class='nowrap'>Science Plan™</span> Tender Chunks in Gravy s kuřetem. Každá kapsička obsahuje kompletní krmivo s vyváženou kombinací vitamínů a minerálů k udržení dobrého zdraví Vaší kočky.<br>