Kočka a pamlsky: Může sýr?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Stačí zašustit obalem od lahodně slaného sýru a kočka hned přiběhne, ale smí kočky vůbec jíst sýry? V tomto článku rozebereme, zda je dobrý nápad dávat kočkám sýry.

Kočky a sýry: Je to ok?

Smí kočky jíst sýry? Podle odborníků ano, ale pouze střídmě. Když už své kočce vůbec dáváte sýr, dejte jí jednou za čas malý kousek o velikosti hrací kostky. Třeba můžete kočce sýr dávat jen tehdy, když do něj ukryjete prášek potřebný k léčbě kočky.

Většina koček snáší malé porce sýra dobře, ale pokud vaše kočka trpí intolerancí na laktózu nebo má alergii na mléko, i malý kousek sýru může v jejím zažívacím traktu rozpoutat hotové peklo.

Intolerance a alergie na mléčné výrobky u koček

Navzdory zažité představě, že kočky ze všeho nejvíce milují misku mléka nebo smetany, ve skutečnosti kočky neumí mléčné výrobky trávit. Univerzita Cornell University College of Veterinary Medicine zdůrazňuje, že mnoho koček trpí intolerancí na laktózu a po konzumaci mléčných výrobků u nich může dojít k problémům s trávicím ústrojím, včetně zánětu, průjmu, zácpy a zvracení.

Kočky alergické na mléčné výrobky mohou také negativně reagovat i na sebemenší kousek sýra. (Obecně vzato kočky netrpí mnoha alergiemi na potraviny, ale mezi ty nejčastější se řadí alergie na mléčné výrobky, ryby a červené maso.) Stejně jako u koček trpících intolerancí na laktózu, pokud má vaše kočka alergii na mléčné výrobky, pojídání sýru by u ní mohlo vést k potížím se zažíváním a dokonce by to mohlo mít vliv na její imunitní systém.

Mezi běžné znaky alergie na mléčné výrobky u koček patří následující projevy, ke kterým dojde po konzumaci výrobků obsahujících laktózu:

  • Zvracení
  • Průjem
  • Plynatost
  • Svědění a/nebo zarudlá kůže
  • Vypadávání srsti

Pokud u vaší kočky dochází k takovým projevům nebo jiným neobvyklým znakům, co nejdříve si domluvte kontrolu u veterináře.

Kdy sýry nepodávat vůbec

Podle Cummings Veterinary Medical Center při Tufts University, byste své kočce sýry neměli podávat vůbec, pokud je zapotřebí, aby vaše kočka snížila příjem soli a/nebo pokud trpí srdečními problémy. Pokud musí držet dietu s nízkým obsahem sodíku, vůbec jí nepodávejte uzeniny, rychlé občerstvení, smažené brambůrky a chléb.

Zaměřeno na kalorie

Orange kitten looks up at table that has a plat of cheese on it.

Z celkového denního příjmu kalorií by pamlsky nebo jídlo, které nebylo doporučeno veterinářem, mělo tvořit maximálně 8 až 10 procent. Sýry, oblíbené lidské jídlo, mohou mít až příliš vysoký obsah kalorií. Příklad: Pokud kočce o váze 5 kg podáte 30 gramů sýru cheddar, je to jako když člověk spořádá najednou dva a půl cheeseburgeru.

Nejlepší přístup pro chovatele? Namísto pamlsků dejte své kočce více lásky.

Druhy sýrů: Dobré a špatné

Pokud kočce dáte sýrový pamlsek, existují lepší a horší varianty:

  • Cheddar: Cheddar je jedním z nejoblíbenějších sýrů vůbec, jde o polotvrdý sýr, který neobsahuje příliš laktózy. To však neznamená, že by vaše kočka směla spořádat spoustu cheddaru, to by mohlo vést k žaludečním potížím.
  • Švýcarský sýr: Švýcarský sýr je oblíbený u milovníků obložených chlebíčků. Je považován za zdravý sýr, protože má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah sodíku a tuku. Stejně jako cheddar neobsahuje příliš laktózy, ale i tak může způsobit u koček potíže se zažíváním.
  • Mozzarella: Mnoho chovatelů koček přistihlo svou kočku, jak se plíží do krabice od pizzy, ale je tento rozteklý sýr pro vaši kočku vhodný? Ani zdaleka. Měkké sýry, jako je mozzarella, ať již syrové, nebo uvařené, představují pro kočky zdravotní riziko, protože mají vysoký obsah laktózy. Sýry cottage a smetanové sýry představují podobné riziko a je třeba se jim vyhnout.
  • Brie: Oblíbený měkký sýr vyrobený ze surového mléka může obsahovat salmonellu a listerie, které mohou způsobit vážné onemocnění. Další surové měkké sýry, kterým je třeba se vyhnout, jsou modrý plísňový sýr a camembert.
  • Sýr s modrou plísní: Co tomuto sýru dodává modrou barvu? Plíseň. Tento druh sýru je vyroben za pomocí kultur plísně penicilium, která může být pro zvířecí mazlíčky toxická. Z tohoto důvodu kočky nekrmte plísňovými sýry.

Řekněte sýr

Když občas dáte kočce kousek sýra, není to problém, ale raději se s veterinářem poraďte o tom, který druh sýra je pro vaši kočku zdravou volbou. Pokud kočku krmíte sýrem, dejte jí ho jen občas a v malém množství. O to větší radost bude mít!

Christine O'Brien

Související výrobky