Adopce kočky: Tohle všechno předem dobře zvažte

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud se chystáte pořídit kočku, zvažte adoptovat si nějakou z útulku místo zakoupení ve zverimexu nebo od chovatele. Když už pro nic jiného, tak proto, je to levnější. Poplatek za adopci většinou pokryje náklady na zdravotní prohlídku, očkování a vykastrování, které se většinou provádějí předtím, než je kočka dána k adopci. Hodně útulků také vyhodnocuje kočičí vlastnosti jako její temperament a mohou vám pomoct vybrat vhodnou kočku do domácnosti, která se bude hodit k vaší osobnosti a životnímu stylu. Útulky také nabízejí kočky podle široké škály kočičích vlastností – od mladých po staré, od dlouhosrstých po krátkosrsté, kočky odlišně zbarvené a různých temperamentů. Hodně útulků nabízí různé typy čistokrevných koček. Vzhledem k tak širokému výběru však může být návštěva útulku poněkud zmáhající. Níže uvádíme pár tipů, které vám pomůžou zúžit výběr a zvolit si tu nejlepší.

Zohledněte svůj životní styl

Malé mourovaté kotě leží na zemi tlapky na fuzzy cat toy.Ještě než se vydáte na svou cestu adopce kočky, je dobré si ujasnit, jaké vlastnosti očekáváte od své nové kočičky. K tomu je důležité si uvědomit, jaký máte životní styl a osobnost. Pracujete na plný úvazek, cestujete hodně nebo často trávíte večery na společenských akcích? Pokud ano, měli byste si pravděpodobně vybrat kočku, která je nezávislá a nebude vyžadovat tolik pozornosti. Mazlivá kočka se bude cítit osamělá, pokud bude její lidský společník neustále pryč.

Vysoce přítulná a energická kočka bude skvělý společník, pokud jste domácí typ. Ti, co mají spoustu času a dar trpělivosti, zase zvládnou držet krok s neposednou kočkou, která bude lítat sem a tam po domě či bytě, odpalovat hračky na velké vzdálenosti a hravě útočit na vaše prsty. Pokud hledáte kočičího přítele, který s vámi bude sdílet pohovku po dlouhém dni, poohlédněte se spíše po tiché a milující kočce.

Zvažte také složení vaší rodiny. Pokud máte například malé děti či další zvířata, budete se muset poohlédnout po pohodové, přátelské kočce, která je dobře přivyknutá na lidi a ostatní zvířata. Pokud ji nebudete moct poskytnout neustálý dohled, možná bude nejlepší zaměřit se na starší kočku. Ačkoliv jsou koťata hrozně roztomilá, jsou rovněž slabá a náchylná k úrazům způsobeným šmátravýma rukama a netrpělivými staršími zvířaty.

Vyhledávané kočičí vlastnosti

Když přijde na to adoptovat kočku, stojíte před několika důležitými rozhodnutími. Níže uvádíme několik hlavních věcí, které budete muset zvážit:

  • Kotě nebo dospělá kočka.  Koťatům⁦⁦ lze jen stěží odolat a možná už jste si usmysleli, že jedno chcete. Jen si uvědomte, že koťata mají hrozně moc energie a vyžadují spoustu času a trpělivosti. Temperament kotěte je také těžko předvídatelný, jelikož se postupně mění s tím, jak se z kotěte stává kočka. Pokud dáváte přednost kočce s konkrétními charakterovými rysy, je nejlepší si vybrat již dospělou kočku. Starší kočky z útulku bývají klidnější a často mají tu výhodu, že jsou už naučené chodit na záchod, jsou zvyklé na lidi a aklimatizované na to, že jsou součástí domácnosti. Rovněž mějte na paměti, že koťata rostou mnohem rychleji než lidská mláďata. Většina koťat dospěje do jednoho roku.
  • Temperament a povaha.  Dáváte přednost kočce, která je přátelská a společenská nebo spíš takové, která si vystačí sama? Bude muset dobře vycházet s dětmi a ostatními zvířaty nebo bude jedinou kočkou ve vaší domácnosti? Chcete, aby byla energická a hravá nebo raději klidná a uvolněná? Chcete, aby byla sdílná nebo raději tichá? Tyto charakteristiky mají mnohem větší vliv na to, jak šťastní budete se svou novou kočičkou, než povrchní věci jako je barva jejího kožíšku, takže je důležité určit si preference ještě než se vydáte do útulku. Útulky naštěstí před adopcí dovolují (a dokonce na to i kladou důraz), abyste s kočkami strávili chvíli o samotě v místnosti určené k tomuto účelu. To vám pomůže lépe odhadnout její temperament. Pokud je otevřená a ráda si hraje s hračkami, bude pravděpodobně poměrně společenská. Pokud se bude schovávat v rohu, bude jí nejspíše chvíli trvat, než si na vás zvykne. Pokud je hodně přátelská, přede a nechává se hladit, je pravděpodobně ten vhodný parťák na mazlení.
  • Dlouhosrstá nebo krátkosrstá.  Dlouhosrsté kočky jsou nádherné, ale jejich srst vyžaduje spoustu péče, ať už od vás nebo od nich samotných. Pokud nemáte čas se pravidelně věnovat česání kožíšku a rozšesávání smotků srsti vaší kočky, bude asi lepší, když se zaměříte na krátkosrstou variantu. Dlouhosrsté kočky také častěji vyvrhují chuchvalce srsti, které spolykají při vlastním čištění. Tak se na to připravte!
  • Barva kožíšku.  Kočky línají, ať už mají srst jakkoliv dlouhou. Pokud je interiér ve vašem obývacím pokoji zářivě bílý nebo světlý a chcete ho takový zachovat, pravděpodobně nebudete nejšťastnější z tmavě zbarvené kočky. Obdobně, pokud máte ve skříni hodně černého a tmavě modrého oblečení a budete se chtít se svou kočičkou mazlit, asi byste měli zapomenout na bílou nebo světle zbarvenou kočku.
  • Plemeno.  Siamská kočka s velkýma, jasně modrýma očima sedí a dívá se nahoru. Čistokrevné kočky jako ty siamské mají poměrně předvídatelné povahové rysy charakteristické pro jejich plemeno. Můžete si být například jisti tím, že siamská kočka bude hlasitá a povídavá, stejně tak jako tím, že mainská mývalí bude přátelská a vřelá. Ještě než navštívíte útulek, je dobrý nápad udělat si průzkum odlišných kočičích plemen a jejich temperamentů.
    Nezapomeňte při tom na to, že většina koček spadá do kategorie běžných domácích koček, které jsou všechny křížené. Do této kategorie spadají kočky s výraznými vzory na kožíšku jako jsou kočky mourovaté, s náprsenkou, tříbarevné, želvovinové a jsou to jak krátkosrsté, tak dlouhosrsté varianty. Temperamenty těchto koček se dost zásadně liší. I dvě kočky, které vypadají identicky, mohou mít zcela odlišné povahy. Organizace VCA Animal Hospitals uvádí, že jednou z výhod širokého genetického fondu křížených koček je to, že jsou méně náchylné ke geneticky přenosným onemocněním jako kočky čistokrevné.
  • Speciální potřeby. Mezi kočky se speciálními potřebami se řadí staré kočky s běžnými neduhy jako je stárnutí, slepota, hluchota nebo postižené kočky a kočky s chronickými nemocemi. I když vás srdce potáhne k takové kočce v útulku, je důležité si uvědomit, že kočky se speciálními potřebami budou vyžadovat mnohem více vašeho času a pozornosti a budou rovněž potřebovat nákladnou veterinární péči a léky. Ještě než takovou výzvu přijmete, buďte k sobě upřímní a řekněte si na rovinu, zda máte dost prostoru v diáři i v rozpočtu na to, abyste byli schopni plnit potřeby takové kočky.

Volba kočky

Spousta útulků zaměstnává adopční poradce, kteří vám pomohou s výběrem té správné kočky. Pokud v útulku poradce není, můžete se pobavit se zaměstnanci útulku a dobrovolníky, kteří určitě strávili dost času s každou kočkou a znají povahu každé z nich. Pokud jste sami, může být složité odhadnout pravou povahu kočky z prvního setkání v prostředí útulku, jelikož to pro ni může být stresující situace, a může se podle toho chovat.

Pokud máte v domácnosti děti a ostatní zvířata, server Vetstreet doporučuje, abyste se poohlédli po přátelské kočce, která vás přiběhne pozdravit, když dorazíte domů, a šťastně přede, když ji drbete za krkem. Kočky, které si dobře zvykly na prostředí útulku a vycházejí dobře s ostatními kočkami, se pravděpodobně lehce přizpůsobí i ostatním domácím zvířatům ve vašem domově. Pokud máte tichou domácnost, možná se do ní bude hodit spíše plachá, odměřená kočka, která se uvolní a začne být více společenská, až ve vašem domově stráví více času.

Adoptování kočky z útulku je záslužný čin. Nejen, že vám přinese radost péče o nového společníka, ale také vás zahřeje u srdce vědomí, že jste zachránili kočku a v útulku se díky tomu uvolní místo na záchranu další kočky v nouzi. Když se budete řídit těmito radami, určitě narazíte na tu pravou kočičku, která vám bude dělat radost a bude s vámi šťastná.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

Související články

Související produkty