Kočičí stolice: komplexní průvodce

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Možná, že jako páníček nepovažujete čištění kočičího záchodku za oblíbenou činnost (a pokud ano, máme pro vás spoustu záchodků k vyčištění). Kontrola kočičí stolice, zda má normální barvu a tvar, je ale jeden ze způsobů, jak odhalit případné zdravotní potíže.

Většina koček vylučuje stolici minimálně jednou denně a ta je skvělým ukazatelem jejího zdravotního stavu. Může vám napovědět, že kočka zažívá stres nebo má nějaké onemocnění, případně že jí nesedí současné kočičí krmivo.

Když se obeznámíte s tím, jak vypadá „normální stolice“, budete mít jistotu, že rozpoznáte také případy, kdy stolice normální není. Řada z nás, páníčků, ovšem žádný kočičí záchodek nemá a kočku při této činnosti nikdy nevidí, protože kočka chodí na záchod do přírody. I v takovém případě ale můžete pozorovat, zda nedochází ke změnám v tom, jak často chodí vaše kočka ven a podívejte se, jestli neuvidíte v okolí ocasu zbytky řídké stolice. Pokud máte podezření, že vyvstal problém, můžete kočce nabídnout záchodek a uvidíte.

Zdravá versus nezdravá kočičí stolice: Na co se zaměřit

Zdravá stolice je obvykle tvárná (asi jako plastelína - ani příliš měkká, ani příliš tvrdá). Následující aspekty jsou považovány za zlatý standard a znamenají, že vaše kočka vylučuje stolici normálně. Zdravá stolice je tmavě hnědé barvy, ale ne příliš tmavá, protože načernalé zbarvení může znamenat přítomnost krve ve stolici. I příliš světlá barva může naznačovat přítomost nějakého závažnějšího onemocnění jako nemocná játra, protože to může znamenat, že došlo k obstrukci žlučových cest, uvádí Merckova veterinární příručka.

Malé tvrdé bobky jsou považovány za abnormální a nezdravé, protože mohou být ukazatelem zácpy. Ta představuje u koček závažný problém, protože může naznačovat přítomnost zdravotních potíží, jako jsou neurologická či metabolická onemocnění, případně neprůchodnost tlustého střeva, poznamenává organizace International Cat Care (ICC). K tomu navíc dodává, že zácpa může být známkou dehydratace. Pokud vaše kočka vylučuje pouze malé a tvrdé bobky, rozhodně byste měli zavolat veterináři.

Šedá kočka spí na okraji hnědé kožené pohovky.

Také byste si měli dát pozor na měkkou či tekutou stolici, která nemá jasný tvar. Průjem je u koček způsoben celou řadou věcí, od virových infekcí přes střevní parazity až po potravinové intolerance. Když se nepodíváte pořádně, můžete si řídkou stolici splést s močí. Vždy se dobře a zblízka podívejte na to, co nabíráte, nebo použijte jednorázové rukavice na test konzistence.

Ne každá neobvyklá stolice je důvodem k panice, ale vyžaduje pečlivé pozorování. Organizace PDSA uvádí, že u koček běžně dochází k průjmu například po změně krmiva. Pokud ale tento typ stolice trvá déle než 24 hodin nebo jej doprovází zvracení, letargie či krev ve stolici, organizace doporučuje vzít kočku k veterináři. Je lepší mít jistotu.


Příprava vzorků kočičí stolice

Na každé pravidelné veterinární prohlídce vás veterinář požádá o vzorek stolice, aby mohl v laboratoři provést test výkalů. Vzorky je nejlepší vkládat do schválených plastových nádobek, které vám za tímto účelem dá veterinář. Můžete si je u něj vyzvednout, než půjdete na kontrolu, případně si je zakoupit na internetu nebo v chovatelských potřebách. Nezapomeňte, že laboratoř bude potřebovat čerstvý vzorek, proto je důležité si tento „poklad“ vyzvednout v záchodku až v den, kdy jej ponesete k veterináři. Poté, co fekálie vložíte do schválené plastové nádobky, pokud možno je zmražte a nezapomeňte na nádobku napsat datum a čas odběru vzorku, aby měl veterinář k dispozici přesné informace.

Více koček, více kontrol

Pokud máte více než jednu kočku, nemusíte nutně odebírat vzorek stolice od každé z nich, pokud vás o to veterinář přímo nepožádá. Když ale narazíte na krev ve stolici, asi bude nutné u záchodku hlídat, abyste zjistili, které ze zvířat má zdravotní problém. A samozřejmě pokud onemocní jedna kočka, mohou to od ní chytit i ostatní. Když zaznamenáte, že jedna z koček má závažné zdravotní potíže, pokuste se ji izolovat od ostatních a dát jí k dispozici vlastní záchodek do té doby, než ji budete moci vzít k veterináři.

Věřte tomu či ne, ale stolice vaší kočky vám toho může hodně napovědět o jejím stavu. Když se stane pravidelná kontrola stolice součástí čištění kočičího záchodku, můžete tím své kočce pomoci zůstat ve skvělém stavu a zajistit jí čisté a zdravé prostředí.


O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na webu Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne