Kočičí výkaly: Komplexní průvodce

Publikováno
min čtení

Pro milovníky koček nemusí být čištění záchodku zrovna oblíbenou činností (pokud se mezi vámi takoví najdou, tak u nás máme těch záchodků spoustu)! Věděli jste ale, že kontrola kočičího trusu – zda má normální barvu a tvar – je jednou z nejjednodušších a také nejdůležitějších věcí, které můžete pro zdraví svého mazlíčka udělat?

Většina koček vyměšuje nejméně jednou denně a kočičí stolice je skvělým ukazatelem zdravotního stavu vaší kočky. Může vám sdělit, zda kočka netrpí zácpou, nějakou nemocí, nebo zda jí vyhovuje stávající krmivo.

Pokud se naučíte, jak vypadá výkal zdravého zvířete, můžete pak rozpoznat, kdy se stolice vaší kočky nezdá být normální.

Zdravé vs. nezdravé kočičí výkaly: Na co se zaměřit

Zdravé výkaly jsou obecně tvárné (jako plastelína: ne příliš měkké, ne příliš tvrdé) a mají podlouhlý válcovitý tvar jako čokoládové tyčinky. Toto je považováno za zlatý standard pro výkaly: Vaše kočka má normální stolici. Zdravá stolice má tmavě hnědou barvu, ale ne příliš tmavou, protože načernalá barva může znamenat přítomnost krve ve stolici. Příliš světlá barva může také naznačovat závažnější problém, jako je např. onemocnění jater. Může to být totiž známkou kompletní obstrukce žlučovodu, uvádí web PetWave.

Malé, tvrdé kuličky jsou považovány za neobvyklé a nezdravé, protože mohou být znakem zácpy. To je pro kočky závažný problém, protože to může naznačovat vážnější zdravotní problémy, jako jsou neurologické nebo metabolické stavy či obstrukce tlustého střeva, uvádí International Cat Care. Podle serveru Wag! může být zácpa u kočky také důsledkem dehydratace. Pokud by vaše kočka měla stolici naznačující zácpu, určitě byste měli zavolat veterináři.

Gray cat sleeping on the edge of a brown leather sofa.

Měli byste dát také pozor na měkkou nebo řídkou stolici, která nemá rozeznatelný tvar. Průjem může být u koček způsoben různými věcmi, od bakteriálních infekcí přes střevní parazity až po potravinovou intoleranci. Pokud se nedíváte pozorně, můžete si splést tekutou stolici s močí. Ujistěte se, že se vždy dobře a podrobně podíváte na to, co nabíráte, nebo k testování textury použijte jednorázové rukavice.

Nemusíte mít obavy při každém výskytu neobvyklé kočičí stolice, ale pečlivé pozorování je důležité. Vaše kočka může mít průjem den nebo dva po změně krmiva nebo stresující jízdě v autě, poznamenává Cornell Feline Health Center. „Pokud ale tento typ stolice přetrvává déle než dva dny nebo je doprovázen nechutí k jídlu, letargií nebo zvracením, vezměte ihned svou kočku k veterináři," říká Dr. Richard Goldstein z Cornellova centra. Prevence je vždy lepší.

Příprava vzorků kočičí stolice

Při každoroční preventivní prohlídce vás veterinář požádá o vzorek stolice zvířete, aby mohly být provedeny laboratorní testy. Vzorky se nejlépe shromažďují ve schválených plastových nádobách, které vám poskytnou ve veterinární ordinaci. Můžete si nádobu vyzvednout před plánovanou prohlídkou, koupit ji online nebo v obchodě se zvířecími potřebami. Pamatujte: Laboratoř bude potřebovat čerstvý vzorek, takže je důležité vzít vzorek ideálně v den návštěvy veterináře. Jakmile odeberete vzorek do připravené nádoby, dejte jej do chladu a nezapomeňte si zapsat datum a čas odběru, aby v ordinaci měli přesné informace.

Více koček, více kontrol

Pokud máte více než jednu kočku, nemusíte nutně odebírat vzorek od každého jednotlivého zvířete, pokud vás o to veterinář výslovně nepožádá. Pokud však objevíte krvavou stolici, pravděpodobně budete muset držet hlídku o záchodku, abyste zjistili, která kočka může mít zdravotní problém. Samozřejmě, když je jedna kočka nemocná, mohou být i ostatní. Pokud si všimnete vážného problému u jedné kočky, zkuste ji izolovat a dejte jí vlastní záchod, až dokud ji nebudete moci vzít k veterináři.

Věřte nebo ne, stolice vaší kočky vám může hodně napovědět o její pohodě. Když si z kontroly stolice uděláte každodenní rutinu při údržbě záchodku, můžete významně pomoci udržet své mazlíčky zdravé a ve špičkové kondici, a zároveň jim zajistit čisté a zdravé životní prostředí.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá kočičí milovnice, jejíž domácnosti vládnou dvě ruské modré kočky. Její práce se také objevují na serverech Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najděte ji a sledujte na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.