Jak může stres ovlivňovat zdravotní stav vašeho psa

minutové čtení

Rodina se v parku věnuje německému ovčákovi

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

V současné době jsme v životě stále více zaneprázdnění. Termín „stres“ se často používá v souvislosti s lidmi, ale může být velkým problémem i pro naše psy. Z krátkodobého i dlouhodobého hlediska způsobuje celou řadu zdravotních potíží jako průjem nebo kolitida. Pokud zaznamenáte změny v psí stolici, jako je přítomnost hlenu či krve, případně opakující se průjem, jednou z příčin může být stres. V tomto článku se podíváme na to, co stres u psů způsobuje, jaké může mít dopady a co se s tím dá dělat.

Příčiny stresu u psů

Stres u psů může být způsoben celou řadou faktorů. Nejběžnějšími z nich jsou:

  • Separační úzkost.

  • Pobyt v útulku.

  • Nové miminko v domě nebo návštěva příbuzných.

  • Odjezd na dovolenou. I jen pohled na zavazadla vytažená z pod postele může být spouštěčem stresu.

     

  • Traumatický zážitek jako rvačka s jiným psem.

  • Fobie z hlasitých zvuků, jako jsou ohňostroje.

  • Plemeno. Některá psí plemena jsou ke stresu zvláště náchylná.

  • Stres u matky. Stres nebo prožité trauma u březí feny může mít vliv na to, jak vystresovaná budou v životě její štěňata.

Plemena psů, která jsou náchylná ke stresu

Stres se může objevit u jakéhokoliv psího plemene či křížence, ale některá plemena se rozhodně zdají více úzkostlivá a snáze podléhají stresu. Na základě mé zkušenosti se jedná spíše o menší a trpasličí plemena jako kavalír King Charles španěl, kokršpaněl a bišonek, ale může se to týkat i větších plemen jako border kolie nebo německý ovčák.

Jak stres ovlivňuje zdravotní stav vašeho psa?

Možná vás překvapí, že stres má ve skutečnosti pro život zásadní význam! Stresová reakce nás pomáhá chránit v nebezpečné situaci. Akutní stres, jako je např. strach jít sám venku potmě, způsobuje vylučování adrenalinu. Ten je zásadní pro to, aby tělo bylo připraveno k boji nebo k útěku. Chronický nebo dlouhodobý stres je ale něco jiného. Když jsme my nebo naše zvířata pod stresem delší dobu, dochází k vylučování steroidních hormonů. Steroidy jsou pro život v malých dávkách důležité a také jsou silně protizánětlivé. Svým fungováním však také ovlivňují imunitní systém. Neustálé vylučování steroidů začne po čase imunitní systém potlačovat a ponechá tělo zranitelné vůči infekcím a to ještě nezmiňujeme mnoho dalších škodlivých účinků.

Nedávné studie prokázaly, že existuje velmi důležitá vazba mezi střevy, mozkem a imunitním systémem. Můžeme tedy vidět, že pokud zvíře pociťuje stres, úzkost nebo deprese, jako první se to projeví na trávící soustavě. Může docházet k řadě různých trávících potíží, jako je zvracení, průjem, kolitida a nadměrné nadýmání - z nichž ani jedno není pro psa příliš příjemné.

Z dlouhodobého hlediska může stres způsobovat apatii a nedostatek energie, nekvalitní srst, kožní problémy a nechutenství a ponechává tělo náchylné infekci, jak bylo zmíněno výše.

Co můžete udělat pro omezení stresu u svého psa?

Prevence je vždy lepší než léčba, proto se snažte pořídit si psa, u kterého není pravděpodobné, že bude podléhat stresu. Psi, kteří vyrostli u rodiny, jsou socializovaní a dobře vychovaní a mají klidnou matku, budou pravděpodobně v dalším životě vyváženými jedinci.

Pokud jste si vzali psa, jehož historii neznáte a on trpí stresem, promluvte si o tom se svým veterinářem. Existují léky a feromonové přípravky, které mohou pomoci, stejně jako návštěva u specialisty na chování zvířat. Také můžete udělat menší změny doma, aby se váš pes cítil více v klidu.

Možná vás překvapí, že existuje krmivo, které také může pomoci se stresem. Snadno stravitelná, vyvážená, kompletní krmiva pro zdravé trávení určitě pomohou, pokud má váš pes střevní potíže související se stresem, ale existují také krmiva obsahující přírodní přísady, u nichž bylo prokázano, že také pomohou stres omezit.

Stres u psů může mít mnoho příčin a dopadů, ale nezoufejte - čím více těmto složitým zvířatům porozumíme, tím lépe jim budeme schopni pomoci. Kdykoliv budete mít pocit, že váš pes trpí uzkostí nebo stresem, promluvte si se svým veterinářem. Čím dříve se zaměříte na příčinu, tím dříve se váš pes bude zase cítit šťastně.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA