Kočky a rýma: Jak se projevujev

Publikováno Christine O'Brien
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když je sezóna chřipky a nachlazení v plném proudu, máte se na pozoru, abyste zůstali zdraví. Ale co vaše kočičí společnice? Může dostat kočičí chřipku? Nebo se nachladit?

Můžeme se navzájem nakazit?

 

Pokud vás trápí chřipka nebo nachlazení, nemusíte si dělat velké starosti, že nakazíte mazlíčka. Byly sice zaznamenány případy, kdy páníček přenesl virus H1N1 na kočku domácí a kočka ho zase může přenést na člověka, píše časopis Smithsonian. Stává se to ale velmi zřídka. V roce 2009, kdy v USA považovali virus H1N1 (neboli prasečí chřipku) za pandemii, byl důvod k obavám, protože H1N1 se přenášel ze zvířat (v tomto případě z prasat) a napadal lidi.

Pruhovaná šedá kočka se zelenýma očima zahrabává hlavu, když leží na posteli

Charakteristika viru

I na kočky může skočit chřipka nebo infekce horních cest dýchacích způsobená jedním ze dvou virů: kočičím herpesvirem nebo kalicivirem. Náchylné jsou na ně kočky všech věkových skupin, ale nejvíc ohrožena jsou koťata a starší kočky, protože jejich imunitní systém se nedokáže tak dobře bránit.

Kočky se virem nakazí, když přijdou do přímého kontaktu s infikovanou kočkou nebo virovými částicemi, vysvětluje server VCA. Kromě toho dodává, že „virus se vylučuje slinami nebo výtokem z očí a nosu infikované kočky.“ Proto je důležité mazlíčka nepouštět k nemocným kočkám.

Pokud kočka chytne chřipku nebo infekci horních cest dýchacích, může v ní virus zůstat, varuje server Love That Pet. „Kočka, která prodělá kočičí chřipku, se může stát dočasně nebo trvale přenačem viru. To znamená, že může virus vypouštět do okolí, i když už nevypadá nemocně.“ Když vaše kočka dostane chřipku, dávejte pozor na příznaky recidivy.

Pokud máte u kočky podezření na chřipku, hledejte u ní následující symptomy:

 • Letargii
 • Kašel
 • Kýchání
 • Výtok z nosu
 • Horečku
 • Ztrátu chuti k jídlu a nízký příjem vody
 • Výtok z očí anebo nosu
 • Potíže s dýcháním

Okamžitě zavolejte veterináři a objednejte mazlíčka na kontrolu.

Léčba a prevence

Když necháte kočku pravidelně očkovat, přispějete k jejímu zdraví a pomůžete předejít nemocím. Dalším klíčovým faktorem je ochrana před bakteriemi: myjte si důkladně a často ruce (a poproste ostatní o totéž); dezinfikujte infikované oblasti, například postel, oblečení a ručníky; a vyhýbejte se kontaktu se všemi (lidmi i zvířaty), kdo by mohli být nemocní.

Zvířata na sebe můžou nemoci vzájemně přenášet, proto je důležité izolovat zdravá zvířata od těch nemocných. Bakterie se můžou snadno přenést slinami a výtokem z očí či nosu, takže by měla mít nemocná kočka vlastní misku s vodou a krmivem.

Jak jsme si již řekli, pokud máte podezření na chřipku nebo nachlazení, okamžitě kontaktujte veterináře. Podle serveru PetMD na chřipku neexistuje lék a „léčba má symptomatickou povahu. Může být zapotřebí ošetřovatelská péče, aby se z očí a nosu odstranil výtok.“ K zotavení můžete kočce pomoct antibiotiky nebo dostatečným přísunem tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Veterinář vám sestaví podrobný plán léčby.

Během rekonvalescence bude vaše chlupaté zlatíčko potřebovat hodně lásky a pozornosti. A odvděčí se vám za to, až se budete cítit pod psa vy. Může to být těžké, pokud jste zrovna taky nemocní, ale aspoň se máte na co těšit. Až se oba vykurýrujete, nebudete už muset svoje city držet na uzdě.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a letitá majitelka koček, jejíž dvě ruské modrooké vládnou domu. Její příspěvky se objevují také na Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích zvířatech, těhotenství a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky