Včelí a vosí bodnutí  

Published by
min čtení

Všichni psi jsou zvědaví a s velkou chutí prohání vše, co se pohybuje... včetně hmyzu! Včelí a vosí bodnutí Vašemu psovi většinou způsobí jen menší bolest a podráždění.

Větší počet bodnutí nebo žihadlo v tlamě, či krku, však pro něj mohou představovat nebezpečí a bude nutné navštívit veterináře. Bolest při bodnutí nezpůsobuje ono malé píchnutí, ale malé množství vstříknutého jedu.

HornetO jaké bodnutí jde?

Včelí žihadlo má vroubky, při bodnutí zůstane v pokožce a oddělí se od těla včely, která následně uhyne. Vosí žihadla nejsou vroubkovaná, ale zato jsou bolestivější a pokud je hmyz podrážděný, může píchnout i několikrát.

Nejčastěji dostanou psi žihadlo do okolí tlamy, když bodavý hmyz zkoumají příliš zblízka. Bodnutí do citlivého psího čenichu je obzvlášť bolestivé. Když se někteří psi snaží hmyz kousnout nebo chytit, může je bodnout do jazyka, tlamy či krku. Tato bodnutí mohou být nebezpečná kvůli otoku, který způsobí. Může dojít k sevření hrdla psa a zablokování dýchacích cest.

Reakce

Závažnou reakci může vyvolat větší počet bodnutí nebo také alergická reakce psa na chemické látky vstříknuté při bodnutí. Známky závažné reakce zahrnují celkovou slabost, dýchací potíže a velký otok vznikající okolo místa bodnutí. Dejte pozor na vznik otoku v oblasti krku, hrdla a hlavy. Pokud se u Vašeho psa dostaví závažná reakce, rychle s ním zajeďte k veterináři.

Jedno bodnutí by psa nemělo delší dobu trápit a můžete jej v klidu nechat být. Pakliže v ráně zůstalo žihadlo, zkuste jej dostat ven seškrábnutím nehtem nebo tvrdou kartičkou. Pokud to není nezbytně nutné, nepoužívejte pinzetu nebo kleštičky. Mohli byste totiž ze žihadla vymáčknout ještě více jedu.

Pro snížení bolesti postižené místo potřete slabým roztokem vody a jedlé sody. Pro zmenšení otoku a úlevu od bolesti můžete zabalit led do ručníku a přiložit jej k ráně.

Po bodnutí se snažte svého psa sledovat, zda se u něj nerozvine alergická reakce. Pokud je rána i po několika dnech stále oteklá, poraďte se se svým veterinářem.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's Science Plan MEDIUM ADULT DOG FOOD with CHICKEN

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Perfect Weight Dog Food with Chicken & Vegetables

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.