Včelí a vosí bodnutí  

Published by
min čtení

Všichni psi jsou zvědaví a s velkou chutí prohání vše, co se pohybuje... včetně hmyzu! Včelí a vosí bodnutí Vašemu psovi většinou způsobí jen menší bolest a podráždění.

Větší počet bodnutí nebo žihadlo v tlamě, či krku, však pro něj mohou představovat nebezpečí a bude nutné navštívit veterináře. Bolest při bodnutí nezpůsobuje ono malé píchnutí, ale malé množství vstříknutého jedu.

HornetO jaké bodnutí jde?

Včelí žihadlo má vroubky, při bodnutí zůstane v pokožce a oddělí se od těla včely, která následně uhyne. Vosí žihadla nejsou vroubkovaná, ale zato jsou bolestivější a pokud je hmyz podrážděný, může píchnout i několikrát.

Nejčastěji dostanou psi žihadlo do okolí tlamy, když bodavý hmyz zkoumají příliš zblízka. Bodnutí do citlivého psího čenichu je obzvlášť bolestivé. Když se někteří psi snaží hmyz kousnout nebo chytit, může je bodnout do jazyka, tlamy či krku. Tato bodnutí mohou být nebezpečná kvůli otoku, který způsobí. Může dojít k sevření hrdla psa a zablokování dýchacích cest.

Reakce

Závažnou reakci může vyvolat větší počet bodnutí nebo také alergická reakce psa na chemické látky vstříknuté při bodnutí. Známky závažné reakce zahrnují celkovou slabost, dýchací potíže a velký otok vznikající okolo místa bodnutí. Dejte pozor na vznik otoku v oblasti krku, hrdla a hlavy. Pokud se u Vašeho psa dostaví závažná reakce, rychle s ním zajeďte k veterináři.

Jedno bodnutí by psa nemělo delší dobu trápit a můžete jej v klidu nechat být. Pakliže v ráně zůstalo žihadlo, zkuste jej dostat ven seškrábnutím nehtem nebo tvrdou kartičkou. Pokud to není nezbytně nutné, nepoužívejte pinzetu nebo kleštičky. Mohli byste totiž ze žihadla vymáčknout ještě více jedu.

Pro snížení bolesti postižené místo potřete slabým roztokem vody a jedlé sody. Pro zmenšení otoku a úlevu od bolesti můžete zabalit led do ručníku a přiložit jej k ráně.

Po bodnutí se snažte svého psa sledovat, zda se u něj nerozvine alergická reakce. Pokud je rána i po několika dnech stále oteklá, poraďte se se svým veterinářem.

Související články

 • Sezónní tipy

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Interakce psů  

  Klíčem k interakci Vašeho psa s jinými psy, neboli socializaci, je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.
 • Péče o zuby u psů  

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Péče o zdraví Vašeho štěněte  

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet

Související výrobky

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light s kuřetem je vytvořeno pro udržení optimální hmotnosti. S přídavkem klinicky prokázaných antioxidantů a L-karnitinem k podpoře spalování tuků. 
 • Science Plan™ Canine Adult Perfect Weight Medium

  <p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.  
 • VetEssentials™ NeuteredDog Medium

  <p>Revoluční výživa, u níž je prokázáno, že pomáhá psům po kastraci udržet optimální kondici a zdraví. S vysokým obsahem antioxidantů k podpoře imunitního systému a se skvělou chutí, kterou bude váš pes milovat.  </p><p> </p>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p></p><ul><li>Redukce váhy bez strádání – 96 % psů zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 90 % psů program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu pes po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere. <br></li></ul><p><br><b>Více informací a doporučení, co je pro Vašeho psa nejlepší, získáte od svého veterináře.</b></p><p></p>