Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Všichni chceme být těmi nejlepšími majiteli domácích mazlíčků, a i vy nejspíše víte, o čem je řeč. Někdy je však dobré se pozastavit a zeptat se sám sebe, zda vám něco neuniká nebo zda se něco nezměnilo. Níže nabízíme sedm tipů na péči o zdraví psů, které vám pomohou se ujistit, že postupujete správně a že jste pro svého mazlíčka stále tím nejlepším páníčkem.
1. Voda
Může se zdát, že je to až moc jasné, ale voda je základem života a neměli bychom na ni zapomínat. Psi se velmi liší svou tělesnou stavbou, velikostí, srstí a místem, kde žijí, takže jejich potřeba vody může být různá, ale potřebují ji všichni. Váš pes by měl mít neustále přístup k čerstvé a čisté vodě. Pokud máte větší domov nebo zahradu, je ideální umístit více misek s vodou na různá místa. Někteří psi pijí opatrně, jiní slintají jak do vody tak i všude po podlaze! Brzy zjistíte, jak často je potřeba vodu vašeho psa měnit.
Obecně platí, že psi potřebují přibližně 40–60 ml vody na kilogram své tělesné hmotnosti na 24 hodin. Na to mohou mít vliv různé faktory. Pokud krmíte psa mokrým krmivem, bude mít v potravě více vody; pokud krmíte psa pouze granulemi, bude muset pít více. Někteří psi při pobytu venku rádi pijí z řek a potoků, a proto mohou doma pít méně. Aktivní psi, dlouhosrstí psi a psi žijící v teplém podnebí budou potřebovat více vody než ostatní. Nejjednodušší způsob, jak zajistit, aby měl váš pes vždy dostatek vody, je umístit misky s vodou tak, aby byly nablízku.
2. Krmivo
Může se to zdát snadné, zajdete do obchodu, koupíte krmivo pro psy a nakrmíte psa. Výživa však za posledních několik desetiletí prošla velmi dlouhou cestou a také psi se za tu dobu hodně změnili. Správná výživa je od počátku nezbytná pro zajištění zdravého růstu, optimálního vývoje mozku a kostí a pro zdravý a šťastný vstup do dospělosti. K dostání jsou stovky druhů, a proto se zeptejte svého veterináře, jaké krmivo je nejlepší pro vašeho psa s ohledem na jeho věk a míru aktivity. Ujistěte se, že mu podáváte kompletní a vyvážené krmivo. To znamená, že dostává všechny správné živiny ve správném poměru. Svého psa můžete krmit mokrým krmivem, suchým krmivem nebo kombinací obou podle svých potřeb a potřeb vašeho psa.
Je dobré udržovat psa v kondici už od útlého věku. Ze štěňat s nadváhou vyrostou dospělí psi s nadváhou a my víme, že štíhlá zvířata žijí déle. Pokud chcete se svým novým nejlepším přítelem strávit co nejvíce času, je správná výživa ve správném množství tou správnou cestou!
Včas zaveďte správné návyky. Jídlo ze stolu psovi nedávejte. Tím si vypěstuje zlozvyk žebrání, kterého se jen těžko zbaví. Riskujete také, že svému psovi dáte lidské jídlo, které je pro něj toxické, například cibuli, hroznové víno nebo čokoládu. Pokud špatně nesete, že váš pes nemůže jíst spolu s vámi, prostě mu podávejte jeho krmivo rozdělené na dávky v časech, kdy jíte vy. Pokud psa nepřekrmujete, může dostat klidně dvě až čtyři jídla denně podle vašeho uvážení.
3. Fyzická aktivita
Psi potřebují být každý den aktivní. Aktivitu mohou tvořit procházky nebo běh, aportování či jen přetahování lanem nebo doma hra schovávanou. Váš pes může mít v závislosti na plemeni rád specifické aktivity. Mnoho retrívrů například dokáže strávit hodiny čvachtáním v rybníku a plaváním za tenisovým míčkem. Někteří psi rádi chodí na túry nebo výlety. Vy je znáte nejlépe, takže najděte jejich oblíbenou činnost a snažte se ji zařadit do každodenního programu. Aktivita s vaším psem je dobrá i pro vaše zdraví!
Mnoho psů nikdy nemá příležitost k pohybu bez vodítka. Často se jim totiž nedá věřit, že se na přivolání vrátí. To však není jejich vina! Naučit psa přivolání je jedním ze základních předpokladů dobrého majitele domácího mazlíčka, a nikdy není pozdě. Začněte doma nebo na zahradě, kde psa nic nerozptyluje. Vždy používejte pozitivní odměny a psovi nenadávejte. Pokud jste na procházce a pes se nakonec vrátí poté, co jste na něj celou věčnost křičeli, a dostane vynadáno, pochopí to tak, že ho za vrácení vždy čeká trest. Čím více budete trénovat přivolání, tím příjemnější a odpočinkovější budou procházky pro vás, vašeho psa i všechny kolemjdoucí.
Procházky se psem nejsou jen o pohybu, jsou nesmírně důležité pro jejich duševní stimulaci. Je důležité dát psům čas na čichání a důkladné prozkoumání okolí. Pro nás to může být nudné, ale procházky nejsou jen o aktivitě. A proto je nácvik pohybu bez vodítka tak dobrý. Pro vás je to pohodlnější a pes se může protáhnout a prozkoumat všechny nové „voňavé novinky“ svým vlastním tempem.
4. Péče o zevnějšek
Pravidelným kartáčováním psa nejen zbavíte nežádoucích chlupů, které se mohou zachytit na oblečení nebo nábytku, ale můžete tak dobře zkontrolovat stav jeho kůže a srsti. Snadněji tak najdete skryté parazity, jako například klíšťata nebo blechy. Důležité je také zajistit, aby váš pes pravidelně dostával přípravky proti blechám a klíšťatům, které pomohou zabránit pokousání těmito parazity. Díky tomu si včas všimnete holých míst v srsti, kde se pes škrábal. To může být důležitý signál, že je potřeba vzít psa k veterináři a nechat ho zkontrolovat, aby se vyloučily jakékoli problémy ovlivňující jejich kůži nebo srst. Úprava srsti vám také pomůže najít případné boule nebo výstupky, které by měl váš veterinář zkontrolovat. Pravidelné kartáčování je navíc skvělým způsobem, jak si se psem vytvořit pouto. Komu by se nelíbila příjemná masáž kartáčem?
5. Péče o zuby
Mnoho majitelů psů dělá tu chybu, že se o zuby svých psů stará až ve vyšším věku, nebo když se objeví problém. Navyknout psa na správné čištění zubů dokud je mladý, mu však pomůže si zvyknout na péči o zuby a předcházet různým zdravotním problémům. Zkontrolujte, zda mají dásně a jazyk vašeho psa zdravou barvu, a udržujte jeho zuby čisté jako perličky pomocí kartáčků a dentálních kousátek či hraček. Veterinář zkontroluje zuby vašeho psa při každoroční návštěvě, ale pokud si mezitím všimnete, že mu páchne z tlamy, má špinavé zuby, nebo vypadá, že chce jíst, ale pak od misky odejde, vezměte ho na kontrolu k veterináři. Možná bude potřebovat odborný zásah a důkladné vyčištění. Pokud se vám nedaří psovi čistit zuby, existují speciálně navržená krmiva, která prokazatelně pomáhají odstraňovat zubní plak a kámen. Tyto extra velké granule zajišťují, že pes musí rozkousnout každou granuli, která díky speciálně uspořádaným vláknům pomáhá čistit zuby. Zeptejte se na podrobnosti svého veterináře. Vždy se o změně výživy poraďte se svým veterinářem.
6. Spokojenost a zdraví zároveň
Mezi pět základních potřeb zvířat patří:
- Čerstvá voda a správná strava
- Správné prostředí
- Ochrana před bolestí, zraněním a onemocněním
- Společnost ostatních zvířat (nebo její absence)
- Možnost projevovat své přirozené chování
První tři se týkají spíše tělesného zdraví a fyzické pohody a poslední dvě souvisejí spíše se štěstím a duševní pohodou našich zvířat. Všechny tyto potřeby jsou navzájem propojené, ale často jsou to právě behaviorální a sociální potřeby, které jsou nepochopeny a zanedbávány. Bohužel psi nejčastěji koušou, když se nudí a jsou frustrovaní, protože nemají dostatek fyzické a duševní stimulace.
Psi jsou stejně jako my společenští tvorové. Někteří dávají přednost lidem před jinými psy, jiní si rádi hrají se psími kamarády a cizím lidem se vyhýbají. Stejně jako my jsou každý originál.
Díky duševní a sociální stimulaci jsou psi šťastní, což má vliv i na jejich fyzické zdraví. Popřemýšlejte o různých způsobech stimulace psí mysli, jako jsou interaktivní misky nebo hry, například schovávání hraček nebo pamlsků. Najděte si přátele, jejichž psi si spolu rozumí, a choďte společně na procházky. Nechte je prozkoumávat okolí, zašpinit se, zahrabat si, čmuchat a vyřádit se. Nechte svého psa být psem.
7. Návštěvy veterináře
Pravidelné návštěvy veterináře jsou důležitou součástí celkového zdraví psa. Ať už si pořizujete nové štěně, nebo staršího psa, měli byste ho co nejdříve vzít k veterináři, aby zkontroloval, zda má platné očkování, je chráněn proti blechám a klíšťatům a zda mu nehrozí žádné zdravotní potíže. Veterinář vás také může upozornit na aspekty, které u vašeho psa vyžadují zvláštní péči, jako je čištění uší, pomoc při úzkostech nebo dokonce obecné rady ohledně výcviku a poslušnosti.
Zajistit psovi šťastný a zdravý život je práce na plný úvazek, ale rozhodně se to vyplatí. A čím více úsilí tomu budete věnovat, tím více času strávíte sbližováním. A o tom přece soužití se psem je, ne?
O autorce

Chrissie Klinger
Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svým mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.