Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Všichni se těšíme, až přijde teplejší počasí. Budeme si moci užívat více venkovních dobrodružství se psy a kočkám se budou snáze hledat slunná místa k odpočinku. Domácí mazlíčci mají ovšem stejně jako lidé s rostoucí teplotou čím dál větší žízeň a spotřebu vody.
Můžete doma a na zahradě rozmístit více misek s vodou, aby ji nikdy neměli daleko, ale tomu, aby naši mazlíčci pili i z jiných zdrojů, je náročné zamezit. Možná jste viděli svého psa či kočku pít z kaluží nebo z rybníka. Případně jste si na procházce všimli, že vás pes pije ze strouhy a podobně. Je to ovšem bezpečné? Coby majitelé pochopitelně chcete, aby byl váš chlupatý kamarád nejen hydratovaný, ale i zdravý. Na následujících řádcích se dozvíte, jaká je denní potřeby vody vašich psích a kočičích kamarádů, a jaké zdroje vody jsou pro ně bezpečné.
Kolik vody mazlíčci potřebují?
Průměrný denní příjem vody u psů a koček je 25–50 ml na kilogram tělesné hmotnosti. To znamená, že středně velký pes o hmotnosti 20 kg by měl za normálních okolností vypít půl litru až jeden litr vody denně. Průměrně velká kočka o hmotnosti 4 kg by tedy měla vypít pouze 100–200 ml denně.
Domácí zvířata žijící v teplejším podnebí nebo velmi aktivní mazlíčci mohou vody vypít více, zatímco domácí zvířata krmená mokrými krmivy a starší nebo méně aktivní zvířata jí obvykle vypijí méně.
Ať už je věk a životní styl vašeho mazlíčka jakýkoli, nejjistějším způsobem, jak mu zajistit dostatek vody, je umožnit mu k ní neustálý přístup. Čím více misek s čistou vodou bude mít ve svém okolí k dispozici, tím lépe! Například v domácnostech s více kočkami se může stát, že se některé z nich budou bát přiblížit se k misce s vodou, kterou brání jiná kočka. V ideálním případě byste jim tedy měli nachystat o jednu misku na vodu více, než je celkový počet koček, a tyto misky by měly být na různých místech.
Kočka pije čistou vodu z dávkovače vody. Kočičí fontána na vodu. Žízeň domácího mazlíčka. Dehydratace u koček. Kočka pije čistou vodu z dávkovače vody. Kočičí fontána na vodu. Žízeň domácího mazlíčka. Dehydratace u koček.
10 obvyklých zdrojů vody: jsou bezpečné?
Ať už je váš domácí mazlíček doma, nebo tráví čas venku v přírodě, vodu ve svém okolí najde hned. Pokud tedy jeden z těchto zdrojů vody ucítí a půjde se z něj napít, měli byste vědět níže uvedené informace.
1. Balená voda
Balená voda je pro psy a kočky bezpečná. Volte vodu pramenitou nebo neperlivou a vyhněte se vodě perlivé, která může obsahovat další přísady a způsobit zvířatům zažívací obtíže.
2. Voda z rybníka, strouhy nebo řeky
Při procházkách v místním parku či na společném výletě pod stan se vám snadno stane, že se váš žíznivý pes vrhne napít z nejbližší vodní plochy. Voda v rybnících a struhách je ale obvykle stojatá, tedy neteče. Stojatá voda pak může přenášet látky nebo nemoci, které mohou vašeho mazlíčka nakazit, jako je např. leptospiróza, řasy nebo bakterie; všechny se drží ve stojaté vodě a bahně. Nejlepší je tomu, aby domácí mazlíčci tuto vodu pili, úplně zamezit.
Zároveň ale mějte na paměti, že psi se nám evolučně přizpůsobili a často jsou ochotní sníst a vypít i to, co pro nás není dobré. Většina z nich má proto mnohem odolnější zažívací trakt než my a dokáží si také poradit s různými bakteriemi. I když je tedy dobrý nápad pokusit se psa od stojaté vody odvést pryč, pokud už do ní skočil a stihl se napít dřív, než jste ho odvolali, nejspíš není potřeba panikařit! Riziko onemocnění, jako je například leptospiróza, vám může pomoci snížit dodržování pravidelného očkování.
Volně tekoucí řeky a potoky jsou naopak, pokud voda vypadá průzračně a čistě, obecně bezpečné. Vždy sice hrozí drobné riziko, že se voda někde v horní části toku něčím kontaminovala, ale obecně platí, že volně tekoucí čistá voda je mnohem bezpečnější než voda stojatá.
3. Voda ze zahradního jezírka nebo akvária
Záleží jen na vás, zda necháte svého psa či kočku z jezírka pít. Pokud je vaše jezírko pravidelně filtrované a čerpadlo udržuje vodu čistou, není důvod jim to zakazovat. Jestliže ale při udržování jezírka používáte chemikálie, je lepší ho zakrýt, aby váš mazlíček nepozřel vody zbytečně mnoho.
Navíc nejspíš nestojíte o to, aby vám kočka lovila vaše krásné okrasné rybičky! Když už mluvíme o rybách, to samé platí i pro akvária. Pokud je voda čistá a neošetřená, je pro ostatní domácí mazlíčky bezpečná, ale přesto byste měli akvárium raději přikrýt, abyste své rybky před nimi ochránili.
4. Mořská voda
Pokud vyrazíte na pláž, nejspíše váš pes bude chtít dovádět ve vlnách. Ale co když psi pijí mořskou vodu? Mořská voda je přirozeně slaná. Pokud váš mazlíček tuto vodu vypije, může dostat otravu solí neboli hypernatrémii, což je vážný stav, který se může projevit zvracením, průjmem a třesem. Nespoléhejte proto na moře jako na zdroj vody, ale vezměte s sebou pro svého domácího mazlíčka dostatek lahví se sladkou vodou.
5. Voda z bazénu
Veřejné a domácí bazény jsou ošetřovány solí a chemickými látkami, například chlórem, aby v nich pro plavce byla nízká hladina bakterií a řas. Přestože my lidé při plavání a cákání v bazénu často malé množství vody omylem spolkneme, určitě není ideální, aby se váš pes z bazénu pokusil napít většího množství. Vezměte s sebou proto čerstvou pitnou vodu, aby se měl čeho napít.
6. Voda z kaluží
Kaluže jsou pro žíznivého psa často velmi lákavým vodním zdrojem a naprostá většina z nich je bezpečná, protože se jedná o dešťovou vodu. Ano, mohou být blátivé! Ale jak již bylo zmíněno, psí žaludky se s trochou špíny dokáží vyrovnat. Snažte se však vyhýbat kalužím, které vypadají, že by mohly být znečištěny například uniklými kapalinami z aut či špinavou vodou z automyček.
7. Sdílené / veřejně dostupné misky na vodu
Když jste se svým psem ve městě, třeba ve zverimexu nebo na terase kavárny, kam mohou psi, často tam bývá společná miska na vodu, kterou mohou používat všichni psí návštěvníci. Je však vhodné nechat psa pít z misek, z nichž pije spousta dalších psů? Pokud si můžete misku naplnit sami vodou z kohoutku a připadá vám čistá, klidně psovi dovolte se z ní napít. Jestliže však vodu vyměnit nemůžete, řiďte se vlastním úsudkem. Pokud jste z ní viděli pít jen několik psů, mělo by to být v pořádku, i když bude voda trochu znečištěná. Jestliže však voda vypadá opravdu nevábně nebo je plná slin, svému psu z ní pít nedovolte.
8. Voda z kohoutku / vodní fontány
Toto je nejlepší způsob, jak vašemu domácímu mazlíčkovi zajistit čerstvou vodu. Voda z vodovodu je totiž vyčištěna a upravena pro lidskou spotřebu, koupání a mytí.
9. Voda z toalety
Žádné zvíře by nemělo pít vodu ze záchodové mísy. Pokud je váš mazlíček prostě zvědavý, nechte poklop dole. Jinak by se omylem mohl napít i lidských výkalů, chemicky ošetřené vody nebo zbytků čisticího prostředku – a to vše by vašemu mazlíčkovi mohlo způsobit zdravotní problémy.
10. Voda ze studny
Žijete na venkově? Pokud máte doma vodu ze studny a je bezpečná pro vás, je vhodná i pro vaše domácí mazlíčky. Pokud však vodu ze studny používáte pouze při chovu hospodářských zvířat, pravidelně testujte její kvalitu, abyste se ujistili, že voda neobsahuje žádné znečišťující látky.
Čistá voda je pro domácí zvířata nezbytná
Pokud si nejste jisti, zda se může váš mazlíček z vodního zdroje napít, zeptejte se sami sebe, zda byste se z něj napili vy. Vypadá voda čistě? Je čerstvá? Čirá? Pokud na tyto otázky nemůžete odpovědět kladně, pravděpodobně by z daného vodního zdroje neměl pít ani váš mazlíček. Až příště vyrazíte se svým psem ven, vezměte si s sebou dostatek vody pro vás pro oba. A pokud si všimnete, že vaše kočka zírá na záchodovou mísu, zkontrolujte její misku s vodou. Potřebuje opláchnout a doplnit? Čerstvou, chladnou vodu pije rád každý – včetně domácích mazlíčků.
O autorce

Angela Tague
Angela Tague je spisovatelka a majitelka zvířat pocházející ze Středozápadu. Když se zrovna se svým psem netoulá v přírodě, nebo nepřipravuje ovocný salát pro své želvy, píše pro značky zaměřené na péči o domácí zvířata, jako jsou Kaytee, Good Good, Purina, Zilla, Aqueon a Big Heart Pet. Najdete ji na Twitteru a LinkedInu jako @AngelaTague.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS