Alergie na psy

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dog and peopleMožná byste chtěli psa, ale máte obavy, zda Vy nebo někdo z Vaší rodiny netrpí alergií. Nebo již psa máte a zjistili jste právě problém v podobě alergie. Dobrou zprávou je, že lidé s alergiemi a psi spolu mohou žít!

Alergie na psy jsou způsobeny reakcí na určité bílkoviny, které se nacházejí v mastných látkách vylučovaných psí kůží a také v jejich slinách – alergii tak nepůsobí samotná srst. Jakmile Váš pes líná nebo se odlupuje jeho kůže, přenášejí se tyto bílkoviny do bezprostředního okolí, kde mohou vyvolat alergickou reakci.

Nespoléhejte se na imunitu

Někteří lidé uvedli, že si vůči svému psovi vytvořili imunitu a z alergie se takzvaně dostali. V některých případech to sice může být pravda, ale při pořizování nového psa se na to nespoléhejte. Je možné, že se bude alergická reakce s dalším vystavením jejímu zdroji zhoršovat.

Ačkoli jste možná slyšeli opak, neexistují žádní „hypoalergenní“ psi. Objevily se názory, že srst některých plemen, například pudlů, pomáhá zabraňovat uvolňování alergenů do okolí, ale mnozí lidé zaznamenávají i u těchto psů stejně silné reakce. Malý pes může vyvolat menší alergickou reakci jednoduše proto, že má menší povrch kůže a při línání ztrácí méně srsti.

Pokud již máte psa, je klíčem v boji s alergiemi především důkladnost. Po manipulaci se psem si umyjte ruce a nikdy se nedotýkejte obličeje nebo očí, pokud jste se právě dotkli psa. Hladké povrchy doma pravidelně utírejte a často vysávejte. Používejte čističe vzduchu a vysavače s filtry. Často také perte pelech, na kterém Váš pes spí.

Omezení přístupu

Může být vhodné omezit psovi přístup do určitých míst v domě. Zejména by se neměl dostat do postele a ložnice osoby, která trpí alergií na psy.

Při výběru místností, do kterých psovi povolíte přístup, berte na vědomí, že dřevěné podlahy zadržují méně srsti a šupinek kůže a čistí se snadněji než koberec. Pokud tedy máte v domě jen pár pokojů s kobercem, psa do nich nepouštějte. Spousta lupů se také drží na čalouněném nábytku, takže od něj a od pokojů s tímto nábytkem byste měli svého psa držet dále.

Čím více budete svého psa česat, tím více snížíte riziko vzniku alergických reakcí, neboť díky vyčesávání se méně volných chlupů dostane do vzduchu. Česání jednou týdně je fajn, ovšem vyjde-li Vám to častěji, bude to ještě lepší.

Obzvlášť pečliví při vyčesávání buďte na jaře, kdy se bude Váš pes zbavovat zimní srsti. Pokud to bude možné, měla by se o vyčesávání starat osoba, která není na psy alergická a v ideálním případě by se mělo provádět venku.

Zeptejte se svého lékaře, jaké léky proti alergiím můžete pro usnadnění života užívat, a poraďte se o dalších možných řešeních tohoto problému.

Související články

  • Kdy odstavit štěně

    Pokud je štěně odděleno od své matky a sourozenců příliš brzy, můžete ho ochudit o důležité okamžiky pro jeho behaviorální a emoční vývoj. Kdy je ten pravý čas?

Související výrobky