Typické zdravotní problémy u malých psích plemen
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Blahopřejeme! Spolu s rodinou se chystáte pořídit si malého psa. Už jste si vyhledali všechny informace, od nejlepších hraček pro malé psy až po to, jak vzít s sebou psa na dovolenou, ale také byste měli mít představu, jaké jsou u malých psů nejběžnější zdravotní obtíže.
Samozřejmě to, že některé zdravotní problémy jsou u malých psů běžné, nutně neznamená, že váš nový člen rodiny jimi bude trpět. Nicméně jako pečující páníček je dobré být připraven na šťastné a bezproblémové společné chvíle, ale zároveň vědět, co čekat v případě, že se vše nebude vyvíjet podle plánu. Čtěte dál a dozvíte se, kterých pět běžných zdravotních problémů často postihuje psy malých plemen.
1. Zubní onemocnění
Správná péče o zuby je důležitá u všech psů, ale u malých psích plemen jsou zuby více natěsnány na sebe, což je také jeden z důvodů vedoucí u nich k vyššímu riziku zubních onemocnění. Prvním příznakem problémů se zuby bývá zápach z úst, ale můžete zaznamenat také nánosy zubního kamene a zarudlé dásně. Postupující onemocnění zubů může způsobovat bolest, infekce, vypadávání zubů a potíže s přijímáním potravy.
Je důležité zavést správnou pravidelnou rutinu a snažit se udržet zuby vašeho psa čisté. Ideální je zuby čistit každý den, ale tento zvyk je potřeba začít budovat už od štěněcího věku, protože starší psi si na to hůře zvykají. S tím vám mohou pomoci různá krmiva, pamlsky a psí zubní pasty. Hledejte na obalu označení VOHC (Veterinary Oral Health Council) , ať máte jistotu, že vyberete výrobek, který bude fungovat. Váš veterinář vám také může doporučit konkrétní produkty, které vašemu psovi pomohou a také vám sdělí, kdy je potřeba provést kompletní vyčištění zubů.
2. Luxace pately (vykloubení čéšky)
Luxace pately. Patele se běžně říká kolenní čéška. Je umístěna v drážce v dolní části stehenní kosti a tkáně kolem kolenního kloubu by ji měly držet pevně na svém místě. U některých psů, zvláště malých plemen, však čéška vyklouzne ze svého místa a tomu se říká luxace. Dochází k tomu z nejrůznějších příčin. Někdy je drážka příliš mělká, jindy zase noha pokřivená nebo pokrčená, případně mohou být tkáně příliš rozvolněné na to, aby čéšku udržely na svém místě.
Závažnost tohoto onemocnění se může lišit. U některých psů dochází k luxaci jen občas, což přirozeně znamená, že se jedná o náhlou a bolestivou záležitost. U jiných psů je čéška naopak uchycena tak volně, že se neustále pohybuje a v podstatě nikdy není na svém místě.
Psi trpící tímto onemocněním nevykazují vždy jasné příznaky, ale většina z nich občas zvedne postiženou tlapu na pár kroků a poskočí nebo s tlapou zatřepe, než se vrátí k normální chůzi. Toto kulhání se s postupující nemocí objevuje stále častěji a může se spolu s ním rozvinout také artritida. Léčba se může lišit v závislosti na stupni onemocnění a u nejzávažnějších případů je možné doporučit i operaci. Pokud si všimnete, že váš pes kulhá nebo takto poskakuje, měl by ho vyšetřit veterinář a navrhnout vám, jaký bude nejlepší postup.
Organizace PDSA uvádí, že toto onemocnění nejčastěji postihuje malá a trpasličí plemena, jako jsou pudlíci, čivavy, jorkšírští teriéři a špicové.
3. Tracheální kolaps
Trachea, známá také pod názvem průdušnice, se skládá z malých kulatých chrupavek, které měkká tkáň drží u sebe ve tvaru trubice. Chrupavky udržují dýchací cesty neustále otevřené, aby tudy mohl volně proudit vzduch. Tracheální kolaps je chronické, progresivní onemocnění, u nějž chrupavky částečně ztrácí svou nepoddajnost. V důsledku toho dojde k poklesu průdušnice, která se v některých případech může dokonce zablokovat. Psovi se obtížně dýchá, zvláště při fyzické aktivitě nebo ve stresu, kdy tělo potřebuje větší množství kyslíku a otevřené dýchací cesty jsou důležitější, než kdy jindy.
Většina psů, které tato nemoc postihne, jsou buď středního věku nebo starší, ale příležitostně se může objevit i u mladších jedinců. Nejobvyklejším příznakem je suchý, drsný kašel, kterému se někdy říká "husí kejhání". Ten se často zhoršuje v noci, při rozrušení nebo když psovi na krk tlačí obojek. Když váš pes kašle, je důležité nechat jej vyšetřit veterinářem. Kašel může být také příznakem srdečních onemocnění či infekcí, proto je důležité odhalit jeho příčinu. Tracheální kolaps se těžko léčí a při obezitě se ještě zhoršuje, proto se snažte zajistit, aby byl váš pes po celý život štíhlý.
4. Onemocnění mitrální chlopně
Jedno z vážnějších onemocnění u malých psů postihuje srdce. S postupujícím věkem může dojít k opotřebení srdečních chlopní a jejich nedomykavosti, což vede k tomu, že srdce funguje méně účinně. Netěsnost mitrální chlopně, která je jednou z hlavních chlopní na levé straně srdce, se nazývá mitrální insuficience, regurgitace nebo nedomykavost mitrální chlopně. Toto onemocnění je genetického původu a často se objevuje u některých konkrétních plemen, jako je např. kavalír king Charles španěl.
Ne všichni psi trpící mitrální insuficiencí vykazují známky tohoto onemocnění, ale organizace PDSA uvádí, že mezi nejobvyklejší příznaky patří nedostatek energie, dýchavičnost, lapání po dechu, úbytek na váze a kolaps. Dalším běžným příznakem je kašel, který se zhoršuje v noci, po probuzení nebo když si pes lehne.
Psům se závažnou formou onemocnění mitrální chlopně může hrozit zvýšené riziko městnavého srdečního selhání. To je konečné stadium mnoha onemocnění srdce, včetně postižení mitrální chlopně. Čím déle srdce pracuje neefektivně, tím větší je to pro něj zátěž, protože krev se hromadí v srdci a srdečních tepnách, které k němu vedou, a není odváděna ven ze srdce tak, jak by tomu mělo být. Srdce se proto stále zvětšuje a jeho stěny se ztenčují a jsou méně efektivní. Jedná se o smrtelný začarovaný kruh. Tlak vyvolaný nahromaděnou krví způsobuje hromadění tekutiny v plicích a končetinách, což vede k plicnímu edému. Vidíte tedy, že pokud váš pes vykazuje výše uvedené příznaky, je důležité zajít co nejdříve k veterináři, aby mohl nasadit léčbu, když se to ukáže být nezbytné. Veterinář zkontroluje pomocí stetoskopu šelest na srdci a může provést také další testy, jako je ultrazvuk, rentgen nebo EKG (pro kontrolu srdeční frekvence).
Bohužel neexistuje žádná prevence, která by umožnila se tomuto onemocnění vyhnout. Pravidelné kontroly u veterináře ale mohou tento problém odhalit již v počáteční fázi a vy tak dostanete plán léčby a sledování průběhu onemocnění. Až si budete vybírat pejska malého plemene, vše si zjistěte a kupujte pouze od chovatele, který nechal rodiče štěněte běžně postiženého plemene otestovat na srdeční choroby.
5. Obezita
Je sice lákavé dávat malým psům spoustu pamlsků, ale zároveň je třeba mít na paměti, že to může vést k tloustnutí. Psi s nadváhou mohou mít potíže s pohybem a také jim může hrozit zvýšené riziko dalších onemocnění, jako je artritida. Případná nadváha se u psa dá poznat tak, že při dotyku necítíte jeho žebra a není poznat, kde má pes pas.
Ujistěte se, že svému psovi podáváte správné množství krmiva, omezené množství pamlsků a že pes má každý den dostatek pohybu, i kdyby to byla jen hra s hračkami v domě nebo na zahradě.
Pokud se domníváte, že váš pes má nadváhu nebo si nejste jistí, jaká je jeho ideální váha, kontaktujte svého veterináře. Ten vám pomůže vypracovat plán, jak psa správně krmit.
Když budete znát některé z neobvyklejších zdravotních potíží, které mohou vašeho nového psa malého plemene postihnout, budete vědět, že děláte vše pro to, aby pes zůstal zdravý. Ale nezapomeňte - to, že je váš pes kvůli své velikosti potenciálně náchylný vůči těmto onemocněním neznamená, že jej nutně postihnou. Když budete vědět, na jaké příznaky si dát pozor, v případě potíží budete schopni zajistit léčbu již v rané fázi nebo se některým problémům úplně vyhnout.
O autorce
Erin Ollila
Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Sledujte ji na Twitteru @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte bližší informace na http://erinollila.com.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS