Hárající feny  

Published by
min čtení

Psí feny „hárají“, když se nacházejí v plodné části reprodukčního cyklu. Období hárání trvá v průměru 3 týdny a nastává obvykle každých 6 až 8 měsíců.

U většiny plemen se první hárání dostaví okolo 6. měsíce věku, ale může nastat i dříve nebo později.

Hárání obvykle rozpoznáte podle krvácení z pochvy, nateklé vulvy nebo zvýšeného močení. Psí feny však při hárání příliš mnoho krve neprodukují a u malých psů krvácení ani nemusíte zaznamenat.

Nechtěná pozornost

Máte-li doma hárající fenu, tak si jako první věci všimnete, že začne přitahovat pozornost nevykastrovaných psů v širém okolí. Změní se i její chování. Zatímco normálně by na sebe psa nenechala naskočit, v období hárání se téměř s určitostí bránit nebude.

Kromě toho budou psi neuvěřitelně vytrvalí, aby se k hárající feně dostali. V období hárání se nedoporučuje nechávat fenu venku bez dohledu a při venčení ji budete muset neustále vodit na vodítku. Ve většině případů ostatní majitelé psů, které venku potkáte, své mazlíčky dokážou zkrotit, ale pach hárající feny může v některých psech vyvolat agresivní chování.

Krvácení

Druhým problémem je krvácení. Pokud Vaše fena produkuje více krve a mohla by špinit věci ve svém okolí, měli byste jí nejspíš vymezit pohyb pouze na místa, která se snadno čistí, tedy nejlépe bez koberců. Nechat ji venku není dobrý nápad, pokud nechcete, aby měla psí návštěvníky (a případně štěňata).

Pokud se ji nechystáte připustit a mít štěňata, je vhodné ji nechat vykastrovat. Po kastraci se již hárání nedostaví.

Vedou se různé debaty o tom, kdy je pro kastraci nejlepší doba. Někteří veterináři Vám doporučí počkat po prvním hárání, zatímco jiní doporučují kastraci už v 6 měsících věku. Zeptejte se svého veterináře, kterou variantu by u Vašeho psa považoval za správnou.

Související články

Související výrobky

 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb with Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jehně s rýží je vytvořeno k podpoře zažívání a udržení pevné svaloviny. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a vysoce stravitelným jehněčím.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Turkey

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Turkey je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Diet™ Adult Chicken & Barley Entrée Dog Food

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.