Dokonalý kožíšek pro Vaše kotě

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Spokojené a zdravé kotěCat image

Od zdravého kotěte po spokojenou kočku

Každý nový majitel si přeje, aby jeho malý chlupatý miláček vyrostl ve zdravou a spokojenou kočku. Takže důležitou roli v životě kotěte hraje hlídání jeho zdravotního stavu. Například správná výživa a dokončení první řady vakcinací je nepostradatelné pro její prosperitu. Ale hlavně v prvním roce života koťátka navštěvujte pravidelně veterináře. Takto bude zajištěn ten správný růst a vývoj pro Vašeho miláčka.

 

Udržování vyčesané srsti a zdravé kůže

Správné krmivo, pravidelné vyčesávání a čištění, pohodlný život mohou udržovat srst a kůži zdravou. Ale naneštěstí koťata (stejně jako dospělé kočky) bývají náchylná k onemocněním kůže. Jejich srst může být matná a může vypadávat. Kůže může zarudnout, svědět nebo se mohou vytvořit vřídky. Výskyt těchto příznaků může způsobit přecitlivělost na krmivo, pokousání hmyzem, alergie, svrab, paraziti nebo dokonce přehnané vyčesávání.

 

Blechy

U některých koťat se může rozvinout alergie na bleší sliny; je to známé pod pojmem „alergie na bleší kousnutí“ nebo alergie na blechy. Pokud je kotě náchylné k této alergii, projeví se to vytvořením svědivých strupovitých vyrážek na kůži. Jediné kousnutí blechy může způsobit onemocnění známé jako miliární dermatitida s mnoha nepříjemnými příznaky. Jestliže zpozorujete některé z těchto příznaků u Vašeho kotěte, okamžitě navštivte veterináře a ten Vašemu miláčkovi předepíše něco na zklidnění podrážděné pokožky a hlavně přípravek proti blechám.

 

Plísňové kůže

Ne všechny plísně parazitují; své jméno dostaly podle onemocnění, které způsobují. Projevují se jako vyrážky na kůži. Plísňová onemocnění se šíří z kočky na kočku, ale také z kočky na člověka. Není jednoduché rozpoznat toto onemocnění, ale pokud máte jen podezření, že Vaše kotě má problémy s kůží, nebo se srstí, je lepší navštívit veterináře.

 

Uši kotěte

Pravidelné jemné zacházení s kotětem a hlavně s jeho ušima, Vám umožní je zkontrolovat, aniž by si toho všimlo. Pokud by kotě mělo nějaký problém s ušima, rychle se o tom dozvíte. Postižené ucho je níže a kočka hodně třepe hlavou. Pokud zpozorujete nějaké šedé nebo tmavě hnědé suché nebo voskovité usazeniny, je to příznak ušního svrabu. Toto onemocnění může být snadno léčeno, proto navštivte veterináře.

 

Oči kotěte

Jak jistě víte, oči kotěte by měly být lesklé, čisté a bez výtoku. Jakékoliv slepení očí může být výsledek probíhající infekce. Omývejte pravidelně výtok z očí, používejte roztok teplé vody se solí (správný poměr je čajová lžička soli do půllitru vody). Protože infekce mohou způsobit mnozí původci, takže je nejlepší vzít kotě k veterináři.

 

Kýchání

Kýchání může být známkou onemocnění horních cest dýchacích, často nazývané „kočičí chřipka“, takže pokud zpozorujete něco víc než jen občasné kýchnutí, navštivte raději veterináře.

 

Ale je nutné si zapamatovat, že kýchání může být jen výsledkem vdechnutí drobných částic, jako je pyl nebo semínka rostlin, prach, spreje používané v domácnosti, nebo cigaretový kouř.

Související články

Související výrobky