Alergici a kočky  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Managing Allergies to Cats

Možná chcete kočku, ale jste si vědomi, že někdo ve Vaší rodině nebo Vy trpíte alergií. Možná již kočku máte a zjistili jste, že Vaše alergie je problém. Máme pro Vás dobrou zprávu: alergici a kočky mohou žít pohromadě!

Alergie na kočky jsou způsobeny reakcí na určité proteiny obsažené ve slinách a v mastnotě vylučované jejich kůží.

Nespoléhejte na imunitu

Někteří lidé tvrdí, že se na kočku postupně stali imunní, že se z alergie „vyléčili“. V některých případech se to může stát, ale rozhodně na to při pořizování nové kočky nespoléhejte. Je možné, že alergická reakce se při intenzivnějším kontaktu s alergenem zhorší.

Pokud si pořizujete novou kočku a máte starosti s alergií, zvolte raději krátkosrsté plemeno, které u Vás doma zanechá méně srsti než dlouhosrsté. Zajímáte-li se o čistokrevné kočky, doporučujeme plemeno Devon nebo Cornish Rex. Tyto kočky nemají některé vrstvy chlupů jako ostatní plemena, takže reakce na ně může být slabší. Plemeno Sphinx je zcela bez srsti a je nesmírně přítulné. Pamatujte, že všechny kočky se olizují a češou, přičemž alergická reakce je způsobena jak srstí, tak slinami.

Máte-li kočku, nejlepším způsobem, jak se vypořádat s alergiemi, je pečlivost. Pravidelně doma utírejte hladké povrchy a často vysávejte. Pravidelně také umývejte pelíšek, ve kterém Vaše kočka spí.

Omezení přístupu

Vaší kočce můžete omezit přístup do některých částí domu. Kočka by rozhodně neměla chodit do alergikovy ložnice. V místnostech s dřevěnými podlahami se zachytí méně alergenů než v místnostech s koberci a lze je snadněji čistit. Pokud máte v domě koberce jen v některých pokojích, měli byste do nich zakázat kočce přístup.

Čalouněný nábytek také zadržuje mnoho alergenů, takže je lepší k němu kočku nepouštět nebo jej mít v místnostech, kam kočka nesmí.

Četnost alergických reakcí dále snížíte tím, že budete kočku často kartáčovat – uvolněná srst se tak nedostane do vzduchu. Česejte kočku nejméně jednou týdně, raději však častěji.

Kočku důkladně češte především na jaře, kdy se zbavuje zimní srsti. Pokud je to možné, měl by kočku česat někdo, kdo není alergický, a to nejlépe venku.

Je také vhodné pravidelně čistit kočičí toaletu, protože proteiny, které způsobují alergickou reakci, se nacházejí nejen ve slinách a chlupech, ale také v moči.

Poraďte se s lékařem o lécích proti alergii, které Vám mohou ulehčit život, a dalších způsobů, jak problém zvládnout.

Související články

Související výrobky