Alergici a kočky  

Published by
min čtení
Managing Allergies to Cats

Možná chcete kočku, ale jste si vědomi, že někdo ve Vaší rodině nebo Vy trpíte alergií. Možná již kočku máte a zjistili jste, že Vaše alergie je problém. Máme pro Vás dobrou zprávu: alergici a kočky mohou žít pohromadě!

Alergie na kočky jsou způsobeny reakcí na určité proteiny obsažené ve slinách a v mastnotě vylučované jejich kůží.

Nespoléhejte na imunitu

Někteří lidé tvrdí, že se na kočku postupně stali imunní, že se z alergie „vyléčili“. V některých případech se to může stát, ale rozhodně na to při pořizování nové kočky nespoléhejte. Je možné, že alergická reakce se při intenzivnějším kontaktu s alergenem zhorší.

Pokud si pořizujete novou kočku a máte starosti s alergií, zvolte raději krátkosrsté plemeno, které u Vás doma zanechá méně srsti než dlouhosrsté. Zajímáte-li se o čistokrevné kočky, doporučujeme plemeno Devon nebo Cornish Rex. Tyto kočky nemají některé vrstvy chlupů jako ostatní plemena, takže reakce na ně může být slabší. Plemeno Sphinx je zcela bez srsti a je nesmírně přítulné. Pamatujte, že všechny kočky se olizují a češou, přičemž alergická reakce je způsobena jak srstí, tak slinami.

Máte-li kočku, nejlepším způsobem, jak se vypořádat s alergiemi, je pečlivost. Pravidelně doma utírejte hladké povrchy a často vysávejte. Pravidelně také umývejte pelíšek, ve kterém Vaše kočka spí.

Omezení přístupu

Vaší kočce můžete omezit přístup do některých částí domu. Kočka by rozhodně neměla chodit do alergikovy ložnice. V místnostech s dřevěnými podlahami se zachytí méně alergenů než v místnostech s koberci a lze je snadněji čistit. Pokud máte v domě koberce jen v některých pokojích, měli byste do nich zakázat kočce přístup.

Čalouněný nábytek také zadržuje mnoho alergenů, takže je lepší k němu kočku nepouštět nebo jej mít v místnostech, kam kočka nesmí.

Četnost alergických reakcí dále snížíte tím, že budete kočku často kartáčovat – uvolněná srst se tak nedostane do vzduchu. Česejte kočku nejméně jednou týdně, raději však častěji.

Kočku důkladně češte především na jaře, kdy se zbavuje zimní srsti. Pokud je to možné, měl by kočku česat někdo, kdo není alergický, a to nejlépe venku.

Je také vhodné pravidelně čistit kočičí toaletu, protože proteiny, které způsobují alergickou reakci, se nacházejí nejen ve slinách a chlupech, ale také v moči.

Poraďte se s lékařem o lécích proti alergii, které Vám mohou ulehčit život, a dalších způsobů, jak problém zvládnout.

Související články

 • Zpříjemněte své kočce život – nejen o Vánocích

  Každý si rád občas dopřeje nějakou tu dobrotu – a zejména teď, když se blíží Vánoce.
 • Kotě a ostatní kočky v domácnosti

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.