Proč je fyzická aktivita důležitá pro zdraví vaší kočky

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Obrázek kočky
Obezita a potíže s váhou jsou stále větším problémem jak u lidí, tak u zvířat. Předpokládá se, že asi 40 % koček v Evropě je obézních nebo má nadváhu. Také víme, že z tlustých koťat obvykle vyrostou tlustí dospělí jedinci a je pro ně potom obtížné zhubnout. Když zajistíte, aby vaše kotě zůstalo štíhlé, aktivní a zdravé, bude to pro něj mít přínosy po celý jeho život.

Jedna z nejlepších a nejjednodušších metod, jak se vyhnout onemocněním souvisejícím s nadváhou u koček, je fyzická aktivita. Když objevíte různé způsoby, jak kočce zajistit pohyb, nejenom že jí tím prodloužíte život, ale také bude spokojenější.

Koťata, která chodí ven

Pár týdnů po posledním očkování se možná rozhodnete, že začnete koťata postupně pouštět ven. Pokud tak učiníte, nemusíte si dělat starosti, že by neměla dost pohybu. Začnou se instinktivně potulovat, lovit, lézt a prozkoumávat okolí vlastním tempem a tím si přirozeně zajistí fyzickou aktivitu.

Okolní svět je pro malé kotě strašidelné místo, proto na ně ze začátku vždy dohlížejte. Čím menší bude, když se poprvé dostane ven, tím opatrněji bude zpočátku zkoumat okolí a zůstane v bezpečné vzdálenosti od domu. Nejprve si jen můžete sednout ke dveřím a počkat, co kotě udělá. Nijak na něj netlačte a využijte jeho přirozené zvědavosti, uvidíte, že jeho sebejistota postupně poroste. 

Než ale kotě poprvé vypustíte ven, dobře si prohlédněte zahradu, jestli mu tam nehrozí nějaké riziko. Koťata se dostanou i do velmi malých prostor. Když si pořídíte průchozí dvířka do dveří, z dlouhodobého hlediska tím kočce nabídnete svobodu, kterou potřebuje. Můžete zvolit dvířka na mikročip, která zabrání vstupu nechtěným návštěvníkům.

Koťata žijící v domě

Kočky milují svobodu a rády se potulují a prozkoumávají okolí. Mnohé kočky žijící pouze uvnitř, zvláště spolu s dalšími kočkami, se mohou cítit frustrovaně a ve stresu a je pravděpodobnější, že se u nich objeví problémové chování. Než se pro takové řešení rozhodnete, dobře si jej promyslete a promluvte si s veterinářem o případných komplikacích. 

Pokud se přece jen rozhodnete, že vaše kotě bude žít jen v domě, budete muset mnohem více zapracovat na tom, aby mohlo dát průchod svým přirozeným predátorským instinktům, jako je lov, šplhání a škrábání a také aby mělo dostatečnou stimulaci. Vaše kotě také potřebuje pohyb, aby zůstalo zdravé a fit. Obě tyto potřeby lze naštěstí splnit prostřednictvím hry. Všechny kočky si rády hrají, ale pro ty, které žijí uvnitř, je hra zcela zásadní.

Nejlepší hračky a hry podpoří vaší kočku v tom, aby číhala, pronásledovala, skákala a vrhala se na předměty bezpečným způsobem. Kočky milují hračky, které se hýbou, proto cokoliv na provázku bude pravděpodobně velký hit. Také jim můžete koupit mechanické hračky, které budou moci pronásledovat.

Kotě bude chtít šplhat a schovávat se. Toto chování můžete podpořit tím, že si pořídíte kočičí prolézačku nebo mu zajistíte jiné bezpečné místo, kde bude moci lézt. Nezapomeňte také na škrabadlo. Škrábání je pro kočky důležité chování, které jim pomáhá obrušovat si drápky a zároveň označit si své území. Díky škrabadlu si kotě posílí svaly kolem ramen a na zádech a také vám to může zachránit nábytek!

Mějte na paměti, že kočky jsou chytré a proto se snadno nudí. Dobrým tipem je měnit hračky, které dáváte kotěti k dispozici, aby mělo při hře pravidelnou změnu.

Kromě toho, že kotěti nabídnete stimulační hračky, snažte se strávit s ním každý den nejméně 20 minut interaktivní hrou. Díky tomu zůstanou jeho svaly pružné a klouby pohyblivé. Také je to skvělý způsob, jak si budovat vztah. Kočky a koťata si obvykle chtějí hrát asi pět minut v kuse, nebuďte proto překvapení, když se bude zdát, že se snadno znudí. Kratší a častější hraní je lepší než jedno dlouhé.

Tlusté kočky

Dalším klíčovým faktorem pro zajištění toho, že kotě zůstane zdravé a fit, je vyhnout se nadváze. Zvířata v Evropě jsou stále tlustější a tlustější a někteří odborníci se domnívají, že kočky žijící v domácnosti mají vyšší váhu, než by měly mít. Zvláště vykastrované kočky jsou náchylné k přibírání na váze. Aby vaše kotě dále nezhoršovalo tyto pochmurné statistiky, řiďtě se několika jednoduchými pokyny.

  1. Zaprvé, podávejte svému kotěti kompletní a vyváženou stravu. Je naprosto zásadní, aby dostávalo správnou rovnováhu živin, která mu zajistí zdravý růst. Také je důležité podávat mu krmivo, které je navrženo pro koťata a ne pro dospělé kočky. Tělo kotěte projde během růstového období obrovskými změnami a během prvních 12 měsíců postupně dozrává. To vyžaduje speciálně navrženou stravu, která tento růst podpoří, aby z kotěte mohla vyrůst zcela zdravá kočka. Pokud máte nějaké otázky nebo pochybnosti, poraďte se se svým veterinářem.
  2. Nedávejte svému kotěti kousky lidského jídla. Pokud mu chcete dopřát pamlsky, použijte ty zvířecí a započítejte je do jeho denního kalorického příjmu.
  3. Ujistěte se, že má kotě dostatek pohybu. Napomůže to vývoji zdravých svalů, kloubů a kostí a kotě bude moci zároveň prozkoumat a něco zjistit o okolním prostředí a o lidech a zvířatech, se kterými sdílí domov.
  4. Pravidelně kontrolujte váhu kotěte. Veterinář vám může dát tabulku, do které budete váhu pravidelně zanášet a uvidíte tak, zda kotě roste správnou rychlostí a netloustne. U zvířat, která příliš přiberou v mládí, je pravděpodobnější, že zůstanou tlustá i v dospělosti, proto je zásadní, aby kotě zůstalo štíhlé od začátku.
  5. Je užitečné, když si kotě zvykne na pravidelné vážení jednou za měsíc, buď u veterináře nebo doma. Změny na váze mohou signalizovat výskyt nějakého problému v rané fázi a nemusíme si jich hned všimnout, proto je pravidelné vážení skvělým zvykem (a to platí také pro lidi)!

Dopady, které má vaše kotě na vaše zdraví

Pokud jde o zdraví a kondici, věděli jste, že kotě má pozitivní vliv na vaše zdraví a dobrou pohodu? Výzkumy například prokázaly, že když hladíte svého mazlíčka, může vám díky tomu klesnout krevní tlak. To vás ale možná zase tolik nepřekvapí. Konec konců nepotřebujete vědce na to, aby vám řekli, jak skvěle se díky svému kotěti cítíte!

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

Související produkty