4 způsoby, jak pomoci kočce udržet si ideální váhu

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dělá vám starosti, že je vaše kočka obézní nebo i jen trochu nad průměrnou váhou? Nadváha může u kočky způsobit nadměrné opotřebení kloubů a zvýšit pravděpodobnost výskytu některých onemocnění jako např. cukrovka. Veterinář vám může poradit, jaká váha je pro vaši kočku zdravá a také jak co nejúčinněji a zároveň zdravě shodit pár kilo navíc.

Zde je několik tipů, jak zajistit, aby kočka dosáhla své ideální váhy a udržela si zdravou váhu po celý život.

 1. Sledujte, jak kočka hubne.
  Hubnutí může vaši kočku nasměrovat na cestu k lepšímu zdraví, ale pouze v případě, že k němu dojde kontrolovaně a zdravým způsobem. Pokud chcete mít jistotu, že vaše kočka hubne zdravě, pravidelně ji važte a vyhodnocujte její index tělesné kondice. To vám může vysvětlit veterinář nebo jeho asistent a zároveň vám řekne, jaký je index tělesné kondice vaší kočky. Ideální je začít nejprve každé dva týdny a poté jednou měsíčně. Většina veterinárních ordinací nabízí možnost zvážení zdarma, ale pokud vaší kočce nevadí, když ji zvedáte, můžete ji vážit i doma na domácí váze. Jednoduše se zvažte s kočkou v náručí a poté odečtěte svou vlastní hmotnost.

 2. Zapojte zdravou činnost.
  Když své kočce podáváte kompletní a vyvážené krmivo na hubnutí, víte, že se stravuje zdravě. Plán regulace hmotnosti by ovšem nebyl úplný bez zdravé dávky pohybu. Ujistěte se, že má vaše kočka dost fyzické aktivity na to, aby byla zdravá. Hraní her posiluje vazbu mezi páníčkem a kočkou a zároveň to kočce zajistí stimulujícím způsobem fyzickou aktivitu.

 3. Choďte často k veterináři.
  Časté návštěvy u veterináře vám pomohou zajistit, že program regulace hmotnosti vaší kočky bude probíhat dle plánu. Váš veterinář ví, jaká je ideální hmotnost vaší kočky, jak rychle by měla hubnout a jaké krmivo je ideální pro každou etapu při plnění plánu regulace hmotnosti. Také vám může poradit, jak rozdělit denní příděl krmiva, aby se kočka během dne cítila sytá déle.

 4. Udržujte ideální váhu po celý život.
  Plán regulace hmotnosti pro vaši kočku by neměl být jen dočasný. Poté, co kočka dosáhne ideální váhy, se poraďte s veterinářem, zda i nadále podávat stejné krmivo, případně ve větším množství, nebo zda přejít na něco jiného. A nezapomeňte pokračovat ve fyzické aktivitě a v pravidelném měsíčním vážení, pro případ, že by se váha opět začala měnit.

Vaše kočka může přibírat na váze snadněji než jiné kočky. Plemeno, věk, výběr krmiva, zdravotní stav a řada dalších faktorů mají vliv na to, jak rychle kočka přibírá a jaké krmivo je potřeba, aby se váha dostala pod kontrolu. Pokud si myslíte, že by vaše kočka mohla potřebovat plán regulace hmotnosti, požádejte o radu svého veterináře.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

Související produkty