Jak kočku česat a koupat  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Každý majitel ví, že kočky si potrpí na pečlivé česání. Většina koček se sama češe po velkou část dne, někdy s tím však potřebují trochu pomoci – například když jsou zraněny nebo se jejich delší chlupy zacuchají. Vaši kočku byste proto měli co nejdříve naučit, že bude upravována a česána (čím dříve s tím začnete, tím snazší to pro Vás z dlouhodobého hlediska bude).

 1. Nejlepší je kočku česat, když je unavená a uvolněná. Pokud se Vaší kočce česání nelíbí, zkoušejte to každý den po troškách, její trpělivost se časem zvýší. Při každém česání nešetřete chválou a láskou – česání se tak pro Vaši kočku může stát dokonce zvláštní odměnou.
 2. Pokud máte dlouhosrstou kočku, použijte k jejímu česání hřeben. Začněte na místech, kde se jí to líbí (obvykle brada a hlava), a pak pokračujte dále. Narazíte-li na zacuchaná místa, bude třeba je ustřihnout pomocí nůžek bez hrotů.
 3. Pokud máte krátkosrstou kočku, můžete ji česat gumovým kartáčem. Kartáč před česáním namočte nebo navlhčete, díky tomu zachytí uvolněnou srst, která tak nebude létat všude kolem.
 4. Chcete-li Vaši kočku vykoupat, připravte si šampon vhodný pro zvířata. Potom zavřete všechna okna a dveře a zajistěte, aby v místnosti bylo teplo.
 5. Pokud se kočka bojí velikosti vany, použijte lavor nebo umyvadlo. Stačí zhruba 10 centimetrů vlažné vody – nebo akorát nad její tlapky.
 6. Dříve než kočku dáte do vody, vyčistěte jí uši. Vytřete jí je vatovým tamponem zvlhčeným teplou vodou. Vyčistěte pouze viditelné části jejího ucha a nikdy se nepokoušejte čistit sluchový kanálek.
 7. Kočku před koupáním také vyčesejte nebo vykartáčujte – odstraníte tak uvolněnou srst.
 8. Navlékněte si gumové rukavice, zvedněte kočku za zadní část krku a opatrně ji položte do mělké teplé vody.
 9. Namočte kočce záda, břicho a nohy. Můžete použít malý plastový hrnek nebo kelímek. (Dejte pozor, mnoho koček vyděsí, použijete-li sprchu nebo rozprašovač.)
 10. Použijte šampon pro zvířata a masírováním jej jemně naneste rovnoměrně po celém těle kočky, než ji opláchnete. Šamponu nenanášejte příliš, bylo by obtížné jej opláchnout. Šampony pro zvířata byly uzpůsobeny, aby nedráždily oči a uši, ale přesto se těmto částem vyhněte.
 11. Po opláchnutí kočku osušte teplým ručníkem. Pokud se Vaše kočka nebojí hluku, můžete její srst vyfoukat fénem. V opačném případě ji zabalte do ručníku a vytřete do sucha.
 12. Nebuďte překvapeni, pokud se po koupání začne zase olizovat, snaží se pouze upravit si srst podle svých představ.

Pamatujte, že kočku není vhodné koupat pravidelně, mohli byste tak narušit přirozenou rovnováhu mastnoty její kůže a srsti – příležitostné koupání je však v pořádku, například pokud se kočka vyválela ve špíně a nedokáže se očistit sama.

Související články

Související výrobky