Když si domů přinesete své první kotě

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kromě toho, že jsou roztomilá, mají koťata i řadu dalších výhod. Jsou to přirozeně velmi čistotná zvířata a když vyrostou, mohou být poměrně nezávislá, což například znamená, že  často vyžadují méně času než psi. 

Koťata jsou hravá a velmi zábavná, ale jejich pořízení přesto neberte na lehkou váhu. Kotě může žít až 15 nebo 20 let, proto je důležité připravit se na dlouhodobý závazek vůči tomuto novému zvířecímu kamarádovi. 

V tomto článku se podíváme na to, co budete potřebovat ještě před tím, než kotě dorazí, jak zajistit, aby bylo prvních pár společných dnů co nejvíce pohodových a jak poznat, že něco není v pořádku.

Základní potřeby pro nové kotě

Existuje pár základních věcí, které koťata potřebují, aby měla ten správný start do života a mohla vyrůst ve zdravé, šťastné a přátelské dospělé jedince.

Nejprve to hlavní - kotě bude potřebovat kočičí záchodek nebo dva. Mějte na paměti, že ty jsou ekvivalentem našeho záchodu. Asi bychom nechtěli mít záchod hned vedle jídelního stolu nebo někde, kde na nás všichni uvidí, když si na něj budeme potřebovat zajít. A kočky to mají stejně. Je mnohem pravděpodobnější, že vaše kotě bude záchodek používat, když bude daleko od jeho jídelní misky, někde na klidném místě v domě. 

Většině koťat předvede používání záchodku jejich matka a sourozenci. Pro některá z nich je to instinktivní záležitost, zatímco jiná budou potřebovat trochu povzbudit, aby se naučila chodit na správné místo. Kotěti můžete pomoci v učení se na záchod tak, že jej po jídle nebo poté, co se vzbudí, na příslušné místo zanesete a také když budete sledovat, zda nehledá místo, kde by si mohlo ulevit. Když je zvíře ještě mladé, mějte v domě záchodků několik, aby byl vždy jeden z nich poblíž.

Dále bude vaše kotě potřebovat škrabadlo. Škrábání je pro kočky normální a přirozenou činností, která jim pomáhá protáhnout se, hýbat se, udržet si zdravé drápy a zanechávat v okolním prostředí feromony. Pokud mu nezajistíte vhodné škrabadlo a/nebo rohožku, kotě si místo toho najde nábytek nebo koberce!

Strava a výživa jsou v péči o koťata také velmi důležité. Vaše kotě může vyrůst ve zdravou a silnou kočku pouze v případě, že bude dostávat správné krmivo a stravu. Krmte je pouze vysoce kvalitním, kompletním a vyváženým krmivem, navrženým pro koťata a ne dospělé kočky, neboť koťata v růstu mají jiné potřeby než dospělí jedinci. 

Koťata mají malinký žaludek, proto budou nejprve potřebovat mít krmivo k dispozici neustále a později 4-6 jídel denně. Když jste během dne mimo domov, užitečným pomocníkem mohou být dávkovače krmiva s časovačem. Mějte na paměti, že zvíře by mělo mít neustále přístup k čerstvé vodě.

Kotě by také mělo chodit k veterináři na pravidelné kontroly a očkování a později na kastraci. S očkováním se obvykle začíná kolem 8-9 týdnů a vykastrování proběhne mezi 4. a 6. měsícem věku. Zeptejte se svého veterináře, v jakém věku doporučuje očkování a kastraci pro vaše kotě.

Připravte se na nového člena rodiny

Kočky jsou citlivá a komplexní stvoření, proto si toho předem hodně načtěte, ať máte jistotu, že budete schopni uspokojit všechny jejich potřeby. 

Nový domov pro ně může být znepokojivý, zvláště pokud máte děti nebo jiná zvířata. Je důležité nechat kotěti pár dnů čas na to, aby si na nový domov zvyklo a cítilo se bezpečně a příjemně. Pro začátek dejte kotě na tiché místo, jako je např. pokoj pro hosty a nedělejte si starosti, jestli se schovává. Ujistěte se, že má na tomto bezpečném místě přístup ke krmivu, vodě, kočičímu záchodku a škrabadlu. Až na to bude kotě připravené, přijde za vámi samo. Snažte se nazahrnovat je příliš velkou pozorností a mazlením, mohlo by je to vyděsit.

Kočky jsou přirozeně samotářské, často nemají rády mazlení či zvedání ze země a využívají všechny tři dimenze okolního prostoru. To znamená, že budou potřebovat řadu vyvýšených míst, aby tam mohly odpočívat, pozorovat, prozkoumávat a v případě potřeby uniknout ruchu a shonu lidského života.

Jak poznat, že je kotě nemocné

Ujistěte se, že máte představu, co je u kotěte normální. Kočky umí velmi dobře skrývat, že jsou nemocné a klinické příznaky nejsou vždy zcela zřejmé, jako když se jedná např. o průjem. Věnujte proto pozornost tomu, jak kotě jí, spí, hraje si a chodí na záchod. Když onemocní, budete tak schopni odhalit příznaky včas a zajistit mu co nejdříve lékařskou péči.

Koťata mohou v případě nemoci rychle zeslábnout z důvodu své malé velikosti. Sledujte, zda nemají příznaky jako výtok z očí nebo z nosu, kýchání a kašel. Když zvíře během dne hodně spí, je to normální, ale pokud si pravidelně nehraje nebo nejí či nepije, obraťte se co nejdříve na svého veterináře. Pokud zaznamenáte zvracení nebo průjem, poraďte se s veterinářem. Podrážděný žaludek je někdy normální a je to jen důsledek stresu ze stěhování, ale koťata se mohou rychle dehydratovat, proto neriskujte a jestli vám to dělá starosti, vyhledejte odbornou radu.

Recenzovaly Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty