Nábytek a sedačky: Tento materiál kočka nezničí

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Chystáte si zařídit svůj domov, ale zároveň jste milovníkem koček, který ví, co kočičí drápky dovedou udělat se sedačkou, konferenčním stolkem nebo pohodlným křeslem. Ale pokud jste připraveni investovat do hezkých kousků, nezoufejte – existuje spousta možností.

Z jakého materiálu nejlépe zvolit sedačku a nábytek, když máte doma kočky, a jakým materiálům se zcela vyhnout? Zde jsou informace, které potřebujete znát, než začnete utrácet.

Z jakého materiálu zvolit sedačku pro milovníky koček?

Kočičí drápky jsou zrozeny k tomu, aby škrábaly. Pro vaše kočičí přátele je škrábání instinktem z dob, kdy kočky ještě žily divoce. Kočky ale mají rády pohodlí a na vaší nové sedačce budou trávit spoustu času. To ale neznamená, že musíte svůj nábytek zabalit do alobalu – což je pravděpodobně jediný materiál, který kočkám vadí. Místo toho si vyberte jeden z následujících materiálů, které vypadají skvěle a milovníkům koček dobře poslouží:

  • Mikrovlákno
  • Syntetický semiš
  • Denim
  • Syntetický polyester, umělé hedvábí, nylon nebo akryl

Z uvedených materiálů je mikrovlákno skvělou volbou, protože je pohodlné a stylové, a přesto odolné. Pokud do něj vaše kočka zatne drápky, mikrovlákno pár škrábanců přežije.

Umělé materiály jako semiš a syntetická kůže již nenesou stigma nemodernosti a ve skutečnosti jsou nyní populárnější než kdy jindy díky posunům designových trendů a inovacím struktury tohoto materiálu. Společnost Architectural Digest doporučuje milovníkům koček, aby se drželi látek, které jsou „hustě tkané“, a vyhnuli se „čalounění z volných a smyčkových tkanin“, jako jsou len a vlna. Proč? Protože vaše kočka uvidí ty malé smyčky nebo nitky a pomyslí si, že je to „kočičí hračka“.

To platí i pro materiály křesel, sedáky jídelních židlí a podlahové krytiny. Kočky nerozlišují. Pokud budou mít příležitost, vyrazí a poškrábou každý kus nábytku, který jim padne do oka.

Kitten sitting on a sofa with rips and tears from a cat's scratch

Jaký je nejlepší nábytek pro milovníky koček?

Pokud hledáte netkaný nábytek, jako je jídelní stůl a židle nebo konferenční stolek, zvažte investici do syntetických kusů nebo ošetřeného dřeva s hladkými povrchy, na kterých si vaše kočka nemůže brousit drápky. Některé kočky považují dřevěné nohy nábytku za malé stromy – ideální k broušení drápků – ale postupem času a s notnou dávkou trpělivosti můžete svou kočku naučit přesměrovat své instinkty, aby si místo nábytku ke škrabání vybrala škrabací válec, zdůrazňuje Královská společnost pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) z Queenslandu v Austrálii. Můžete si dokonce vyrobit vlastní škrabací válec pro kočku, abyste ji nalákali.

Jakým materiálům se mám vyhnout?

Při nákupu nábytku a dalších věcí do domácnosti se vyhněte materiálům, jako je žinilka, bavlna, tvíd a hedvábí, do kterých se kočičí drápy snadno zachytí. Výrobky z těchto všestranných, úžasných materiálů by měly zůstat mimo dosah vaší kočky.

Následujícím dvěma materiálům se rozhodně vyhněte, pokud máte kočky:

1. Sisal

Sisal, rostlina agáve, jejíž listy se používají k výrobě všeho od koberců přes oblečení až po koše, je díky svým pevným vláknům oblíbeným materiálem k výrobě kočičích sloupů a hraček. Než si ale koupíte ten úžasný sisalový koberec, na kterém jste mohli oči nechat, dobře si to rozmyslete; vaše kočka to totiž vidí takhle: „Hele, páníček mi koupil úžasnou škrabací podložku!“

Než se nadějete, koberec bude na cucky. Není to samozřejmě chyba kočky, že ji tato přírodní vlákna přitahují. Sisal používejte pouze na příslušenství pro kočky.

2. Kůže

Kožený nábytek je elegantní, měkký a odolný a nedrží se na něm pachy a chlupy domácích mazlíčků, díky tomu je žádanou nábytkovou textilií.

Ale není to materiál na pohovku pro kočky: Je to vlastně skvělý cíl pro kočičí drápky.

Snadno se poškrábe a jakmile se zvířecí drápky do kůže zaryjí, materiál už nikdy nebude jako dřív. Kožený nábytek lze opravit, ale podle odborníků na opravy kůže z Furniture Clinic je to obvykle proces o osmi krocích. A ani po celé té práci už to nebude nikdy vypadat tak dobře, jako když jste si koženou pohovku koupili.

Můžete mít hezké věci a současně sdílet svůj životní prostor s chlupatými přáteli. Jde o to, abyste chytře vybrali, co si do svého domova pořídíte. Kočky přitahují tkané látky, a tak je méně pravděpodobné, že budou škrábat nábytek. A pokud jim dáte dost možností, co mohou (a ony chtějí) škrábat, vy a vaši kočičí spolubydlící můžete žít v dokonalé harmonii v krásně zařízeném domě.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, máma a dlouholetá kočičí milovnice, jejíž domácnosti vládnou dvě ruské modré kočky. Její práce se také objevují na serverech Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najděte ji a sledujte na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien.

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY