Jak si hrát s kočkou: Tipy na hry

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Hraní si s kočkou je důležitou součástí péče o její zdravý vývoj, který upevňuje Váš vzájemný vztah. Naštěstí si rády hrají!

Cat playingZajištění dostatku příležitostí pro samostatné hraní je důležité zejména pro domácí kočky, zvláště pokud tráví většinu dne o samotě.

Pro koťata i dospělé kočky jsou podnětné stejné typy her, avšak koťata není třeba příliš povzbuzovat, aby si začala hrát. Kočičí hry se téměř bezvýhradně týkají napodobování chování spojeného s lovem.

Kočky mají silnou instinktivní touhu vystopovat a usmrtit kořist, takže posléze zjistíte, že největšího úspěchu docílíte, budete-li napodobovat chování tvorů, které bude chtít ulovit.

Vhodné hračky

První věcí, kterou se pokusíte opatřit, bude hračka, která bude vhodná pro hrátky s Vaší kočkou. Při napodobování chování při lovu kořisti není vhodné používat vlastní ruce. I v případě, že je Vaše kočka mírná, není vyloučeno, že Vás kousne, jestliže bude příliš rozdrážděná. Vaše kočka by měla mít Vaše ruce spojené s mazlením a krmením, nikoli s lovem a zabíjením.

Najít vhodné hračky pro kočky je snadné a většinou ani není nutné je kupovat. Kočky obvykle jeví stejný zájem o kousek papíru či míček na stolní tenis jako o koupenou hračku.

Zmuchlané staniolové koule, plastová víčka od lahví, papírové sáčky nebo cokoliv, co se snadno přemísťuje a vydává nějaký zvuk, jsou hlavními adepty stát se hračkou pro Vaši kočku.

Nebezpečí

Dejte pozor na hladké kusy provázku, gumičky či cokoliv, co by Vaše kočka mohla spolknout. Některé napnuté tenčí provázky mohou být velmi ostré. Jako hračky mohou být vhodné, kočka si však s nimi nesmí hrát bez dozoru.

Napodobování zvuků

Hračky s rolničkami či pískátky je dobré obstarat pro Vaši kočku zejména tehdy, jestliže zůstane sama, protože zvuk působí jako další podnět.

Je důležité mít na paměti, že všechny hračky je třeba obměňovat, aby se předešlo nudě. Není vhodné hodit kočce na zem všechny hračky a odejít. Kočky jsou velmi inteligentní a hračky je brzy začnou nudit.

Namísto toho dejte kočce vždy jen jednu či dvě hračky a pravidelně je obměňujte. Pro Vaši kočku to bude mnohem zajímavější.

Hry

Pro Vaše hrátky se skvěle hodí hračky s míčkem, myškou či pírkem upevněným na konec provázku. Provázek také někdy bývá uchycen k tyčce. Tyto hračky Vám usnadní simulovat kočce pohybující se kořist.

Zkuste imitovat malé zvíře plížící se podél nábytku. Nebo hračkou pohupujte ve vzduchu, jako by to byl letící pták a občas ji nechte přistát a poskakovat po zemi. Nespěchejte a umožněte své kočce kořist pronásledovat a honit. Po pěti či deseti minutách nechte kočku, aby myš ulovila nebo chytila ptáka ze vzduchu. Je důležité, aby kočka získala pocit, že lov proběhl úspěšně.

Kočka možná bude hračku okusovat nebo ji odnese pryč. Pokud Vás oba hračka stále baví, můžete ji znovu zapojit do hry nebo můžete vybrat jinou hračku. Vaší kočce byste neměli dávat k dispozici jakékoliv předměty s provázky, které by mohla rozkousat a spolknout. Mějte na paměti, že hračky by měly být neokoukané a zajímavé.

Oblíbené věci

Kočky mohou velmi lpět na malých plyšových hračkách, které si jednou za čas přinesou a hrají si s nimi. Některé nad svým oblíbeným plyšovým zvířátkem mňoukají a skučí. Pro toto chování neexistuje žádné přesvědčivé vysvětlení, jedná se však o zábavu, která je součástí kočičí hry.

Jak často?

Pro Vás i Vaši kočku bude vynikající, najdete-li si čas na hraní dvakrát denně. Možná zjistíte, že hraní před spaním (nebo dokonce potřetí za den) pomůže zklidnit kočku, která má obvykle v noci potíže.

Pokud si Vaše kočka nechce napoprvé hrát, nenechte se odradit. Vytrváte-li ve svém úsilí, začnete postupně přicházet na to, kdy a jak si chce Vaše kočka hrát.

Související články

Související výrobky