Krmení koček rybami  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Maminka Vám zřejmě nesčetněkrát říkala: „Ryby jsou zdravé!“ Je však krmení koček rybami dobrý nápad? Podle nejnovějšího výzkumu se zdá, že ano. A to je pro kočky opravdu dobrá zpráva, protože kočky chuť ryb milují.

Jsou všechny ryby rovnocenné?

Třeba Vás teď napadá, že když jsou ryby tak skvělé, můžete přichystat něco, jako je třeba platýz na páře či dušený v mléce. Ale pokud chcete, aby pro kočku byla ryba co nejvýživnější, čtěte dále.

Jako jakoukoli jinou složku jídelníčku i rybu je třeba podávat jako součást vyvážené stravy. A stále více nasvědčuje tomu, že mnohé prospěšné látky lze získat konzumací pouze určitých živin obsažených v rybách.

Ryba je v první řadě úžasným zdrojem bílkovin, stejně pro kočku i jejího majitele. Což v základu znamená, že ryba je bohatým zdrojem bílkovin, které může tělo kočky dobře využít. Obsahuje také správné aminokyseliny, složky bílkovin, v dávkách, které potřebujeme, ačkoli tady již přesná shoda s kočkou nepanuje.

Ryby mají i svá negativa, některé druhy mohou znehodnocovat určité vitamíny. Vyvážit správně kočičí stravu obsahující ryby je tak trochu věda. Krmivo pro kočky s vysokým obsahem ryb má navíc příšerný zápach, kterého se těžko zbavuje, což je pro majitele koček docela problém.

Technologie

Tady nám naštěstí mohou pomoci technologie. Protože je možné z ryb nejvýživnější složky extrahovat a přidat je do krmiva pro kočky, může si kočka pochutnávat na své oblíbené kuřecí, hovězí či jehněčí příchuti a přitom přijímat zdraví prospěšné živiny z ryb.

Nemusíte být profesionální obchodník s rybami, abyste poznali, že je rozdíl mezi bílou rybou, jako je platýz nebo treska, a olejnatou rybou, jako je makrela nebo tuňák. Pokud bychom měli vybrat nejdůležitější živinu, kterou ryba obsahuje, byl by to rybí olej.

Lidé přirozeně tíhnou k výběru bílých ryb, které však obsahují velice málo těchto hodnotných olejů. Takže přednostní volbou by měly být ryby olejnaté.

Volba pro zdraví

Publikované vědecké studie o příznivých účincích rybích olejů jsou ohromující. Chcete pro kočku něco na dobrý zrak? Zkuste rybí oleje. Stárnoucí kočka už není pružná jako dříve? Zkuste rybí oleje. Chcete, aby to Vaší kočce trochu více pálilo? Zkuste rybí oleje.

Veterinářka Libby Sheridan z oddělení pro výživu Hill's Pet Nutrition to vysvětluje takto: „Ryby obsahují jeden určitý olej zvaný DHA (omega-3 mastná kyselina), o kterém víme, že hraje roli při vývoji nervové soustavy, tj. vývoji mozku a neurálních drah. Ačkoli se část vývoje odehrává již v děloze matky, je zřejmé, že k některým změnám dochází i po narození.

Dává to smysl, protože mozek musí po určitou dobu zůstat „tvárný“, aby mohl pojmout všechny informace, které zvíře přijímá ze svého okolí zrakem, sluchem, hmatem a zkušeností. Do všech krmiv pro koťata teď přidáváme DHA, složku výživy, která je pro tento pokračující vývoj prospěšná. Každý může mít bystřejší a přizpůsobivější kočku, stačí kotě prvních pár měsíců správně krmit.“

Otázka vyváženosti

Tělo se snaží udržovat rovnováhu těchto speciálních druhů mastných kyselin. Lze je rozdělit na dva typy, omega-6 a omega-3.

Hodnotné formy omega-3 se nacházejí v některých rostlinných olejích, například lněném oleji a rybách, hlavně olejnatých rybách. Obě skupiny do určitého rozsahu vzájemně udržují své účinky v rovnováze. Takže vyšší příjem jednoho druhu než druhého může mít různé projevy. V obecné rovině, strava bohatá na živočišné tuky znamená více omega-6 než omega-3, a proto pro zvířata (a také lidi) zůstává prostor pro zvýšenou a zdraví prospěšnou konzumaci omega-3 kyselin.

Krátké upozornění: Nedávejte kočce pouze zvýšenou porci rybího oleje. Přemíra jakékoli složky potravy může vyvést tělo z rovnováhy a působit potíže. Než začnete podávat doplňky stravy, poraďte se s veterinářem, zvlášť, je-li Vaše kočka nemocná. Ve většině případů existuje vhodný doplněk stravy, který může veterinář předepsat, případně vhodná speciální dieta, kterou může veterinář sestavit. Obě tyto varianty mohou odpovídajícím způsobem reagovat na konkrétní nutriční potřeby zvířete a lze je sestavit na míru případnému onemocnění.

Pro majitele zdravých koček má Libby Sheridan smysluplnou radu: „Když nakupujete krmivo pro kočky, nenechte se zlákat okouzlující kočkou na obalu. Vyhledejte značky, které uvádějí přidaný rybí tuk. Výsledky výzkumu jsou natolik přesvědčivé, že jsme se rozhodli doplněk přidávat do všech druhů našich kočičích granulovaných krmiv. Vždy nakupujte kvalitní značky, které zaručují použití správných olejů ze správných ryb z čistých a neznečistěných vod.“

Přesně jak Vám říkávala maminka: „Ryby jsou volba pro zdraví.“

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM
  Zjistit více »