Jak často krmit kočku?

minutové čtení

Kočka leží doma na zemi. Obě tlapky, oči i uši míří nahoru, k něčemu, co je mimo zorné pole

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

To je skvělá otázka a odpověď na ni může u kočky udělat velký rozdíl v jejím zdravotním stavu a životní pohodě.

Když se jedná o chov domácích mazlíčků, je někdy obtížné upustit od tradičních názorů a postupů. Lidé mají tendenci dělat věci určitým způsobem jen proto, že se to tak dělalo vždy. Od té doby, co se kočky přestaly využívat k hubení škůdců a našly si cestu do našich domovů a našich srdcí, objevují se tendence krmit je stejně jako psy, tj. jedním nebo dvěma jídly denně. To ovšem kočkám a jejich zažívacímu ústrojí příliš nevyhovuje.

Kočky byly ochočeny a chovají se jako domácí mazlíčci už tisíce let, přesto jsou ale v mnoha ohledech stále velmi podobné svým divokým předkům a také divoce žijícím současným příbuzným. Jsou pravými masožravci, což znamená, že maso nebo masné výrobky musí být součástí jejich jídelníčku. Také jsou přirozenými lovci a každý, komu kočka nosí domů výborné „dárečky“, ví, že krmení kočky na tomto hluboce zakořeněném instinktu nic nezmění. Kočka, která se o sebe musí postarat sama, stráví hodiny a hodiny denně vyhledáváním kořisti a sní 10 až 20 malých jídel za den. Její trávící ústrojí je relativně krátké, takže jí nejlépe vyhovuje jíst často a po malých dávkách.

Život doma je samozřejmě úplně jiný než život v divočině. Pouze málo našich koček vydává tolik energie, jako když by se musely postarat samy o sebe a naše hektické životy v praxi vylučují podávání 20 jídel denně. Pro napodobení přirozené rovnováhy ale můžeme udělat více než jen jedno nebo dvě jídla za den.

Krmení několikrát denně

Kočky by v ideálním případě měly dostávat několik malých porcí denně. Ideální počet je pět až osm, v závislosti na konkrétní kočce a krmivu, které konzumuje. To kočce pomůže udržet zájem o jídlo a zůstat fit (pokud se nepřekročí její denní příděl krmiva). Také se během dne bude cítit sytěji. Zároveň je méně pravděpodobné, že bude žebrat o jídlo nebo jej krást z kuchyňské linky.

Možná si říkáte, že podávání několika jídel denně je při rušném způsobu života nemožné, ale s tím vám mohou skvěle pomoci automatické dávkovače krmiva. V nabídce je celá řada dávkovačů, které umí vydat čtyři až šest jídel denně.

Krmení a budování vztahu s kočkou

Krmení je jedna z nejdůležitějších součástí vztahu mezi člověkem a zvířetem. Moc rádi svým zvířatům chystáme různé pochoutky a díváme se, jak si je užívají. Možná vás napadne, že automatické dávkovače krmiva vás z této rovnice vyloučí, ale k tomu je třeba poznamenat pár věcí.

Jednak můžete kočku i nadále krmit sami a dávkovač používat pouze v případě, že jste mimo domov. Dále se můžete rozhodnout, že nejlepší jídla dne, jako je snídaně a poslední jídlo před spaním, budete podávat sami. Pokud vaše kočka dostává suché i mokré krmivo a to mokré je pro ni opravdovou pochoutkou, budete mít privilegium krmit ji jejím oblíbeným jídlem a suché krmivo zůstane pěkně čerstvé k dispozici v dávkovacím automatu.

Za druhé, automatické dávkovače vám někdy mohou opravdu pomoci necítit se špatně. Když má například vaše kočka předepsanou dietu, bude upřeně sledovat dávkovač krmiva a ne vás, když bude chtít jídlo, takže nebudete trpět pocitem viny. Vzhledem k tomu, že kočky přes den nedodržují žádný konkrétní režim, můžete automat naprogramovat, aby vydával jídlo i v noci, takže vás kočka nebude z tohoto důvodu budit.

Stručně řečeno…

Pro kočky je ideální pět až osm porcí jídla denně. Krmivo můžete podávat na různých místech a stimulovat tím kočku k pohybu, můžete využívat různé hlavolamy nebo zvolit jednoduché řešení a nastavit automatický dávkovač. Vše závisí pouze na vašem rozvrhu a na tom, co má vaše kočka ráda. Pouze si ověřte u veterináře, zda krmivo, které kočka dostává i jeho množství, jsou pro ni správné. Počet dávek si poté můžete určit sami v závislosti na tom, co vaší kočce nejlépe vyhovuje.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA