Kolik mokrého krmiva by měla kočka dostávat

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Výběr krmiv, která jsou pro naše kočky k dispozici, je obrovský. Někdy se to může zdát až trochu moc. Nejen že existují suchá a mokrá krmiva, ale mokrá krmiva jsou navíc dostupná v řadě různých konzistencí, od ragú přes kousky ve vlastní šťávě až po paštičky. Kolik mokrého krmiva by tedy vaše kočka měla dostávat? Stručná odpověď je, že je to zcela na vás (a na vaší kočce)!

Kompletní a vyvážená strava

Je velmi důležité, aby jakékoliv krmivo, které vaše kočka konzumuje, bylo kompletní a vyvážené. To znamená, že by mělo zajistit všechny živiny nezbytné pro konkrétní životní etapu vaší kočky a to ve správném poměru. Pokud chcete, můžete kočce podávat pouze suché krmivo, pokud bude kompletní a vyvážené a pokud jí zároveň zajistíte neustálý přístup ke spoustě čerstvé vody. Podávání mokrého krmiva má ale určité výhody, stejně jako kombinace suchého a mokrého krmiva.

Závislost na konzistenci

Kočky jsou v mnoha ohledech zvláštní stvoření. Proto jsou tak roztomilé! A platí to i u jídla. Kočky si v raném věku mohou snadno zvyknout na určitou konzistenci krmiva. To znamená, že když jim budete od malička podávat pouze suché nebo mokré krmivo, možná nebudou chtít později konzumovat nic jiného. To nemusí být samo o sobě problém, ale okolnosti se někdy změní a je potřeba kočce začít dávat něco jiného. Když si například kočka zvykne pouze na suché krmivo, ale poté se u ní vyskytne zdravotní problém jako močové kameny, podávání mokrého krmiva může udělat obrovský rozdíl, protože je to nejjednodušší způsob, jak u kočky zvýšit příjem tekutin. A naopak, mokré krmivo je dražší než suché, takže když si kočka zvykne na mokré krmivo a vaše finanční situace se změní, může být potřeba přejít na suché krmivo.

Mějte to na paměti a když si pořídíte kočku nebo kotě, snažte se je krmit směsí suchého a mokrého krmiva, aby se během života dovedli přizpůsobit.

Výhody mokrého krmiva

  • Příjem tekutin. Jak už bylo řečeno, hlavní výhoda mokrého krmiva spočívá v příjmu tekutin. Kočky se vyvinuly z africké kočky divoké, žijící v pouštních oblastech, proto si umí velmi dobře uchovávat vodu a nepotřebují příliš pít. Příjem tekutin má ale zásadní význam, zvláště u určitých onemocnění, jako jsou již zmiňované problémy s močovým měchýřem. Když je moč příliš koncentrovaná, je mnohem pravděpodobnější, že se v ní začnou tvořit krystaly a močové kameny a také mnohem více dráždí výstelku močového měchýře, což může vést k cystitidě.

  • Skvělá chuť. Mnohé kočky považují mokré krmivo za skutečnou pochoutku. Je to tedy skvělý způsob, jak posílit vztah s kočkou a zároveň nepoužívat příliš mnoho pamlsků.

  • Podávání léků. Je všeobecně známo, že podávání léků kočkám je velmi obtížné. Mokré krmivo může být opravdu užitečné pro zamaskování léků, zvláště pokud je kočka musí užívat dlouhodobě.

  • Rozmanitost. Mokré krmivo je dostupné v celé řadě různých konzistencí a příchutí, takže je snadné zajistit, aby se kočce zdálo jídlo stále zajímavé.

Kolik mokrého krmiva by tedy měla vaše kočka dostávat?

Jak už bylo řečeno, to záleží jen na vás. Pokud bude suché i mokré krmivo, které kočce podáváte, kompletní a vyvážené, můžete poměr měnit dle libosti. Kočkám vyhovuje krmení po malých dávkách a často, takže se vám může například hodit podávat dvakrát denně mokré krmivo, aby kočka dostala něco dobrého na zub, a po zbytek dne se spolehnout na automatický dávkovač krmiva. Mokrého krmiva můžete podávat 100 %, 0 % nebo cokoliv mezi tím. Mějte pouze na paměti, že když budete krmiva střídat, pomůže vám to, když budete někdy musít přejít pouze na jedno z nich.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA