Kočky a cukr: Čemu se na Halloween vyhnout

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vzhledem k tomu, že se blíží Halloween, se vaše rodina nejspíš těší na všechny dobroty, které jsou s ním spojené. Tyto barevné sladké pochoutky mohou být také pokušením pro vaše kočičí členy rodiny, ale kočky a cukrovinky mohou být nebezpečnou kombinací. Z důvodu jejich bezpečnosti je důležité, aby váš chlupáč nebyl v dosahu cukrovinek.

Nebezpečné potraviny pro kočky

long-haired-cat-sleeps-next-to-candy-dishNěkteré přísady halloweenských i jiných pochoutek mohou u vaší kočky způsobit podráždění žaludku, zatímco jiné mohou být velmi jedovaté a nebezpečné při požití. PetMD varuje, že je důležité držet vaše chlupaté klubíčko daleko obzvláště od těchto lahůdek:

Čokoláda

Složka, která tvoří většinu halloweenských bonbónů a která je pro vaše děti pravděpodobně lahodná, je ale zároveň jedovatá pro vaše mazlíčky. Čokoláda obsahuje sloučeninu theobromin, která může u koček způsobit závažné reakce, jako je srdeční arytmie, svalový třes a záchvaty. Stejně tak by kočky měly být drženy daleko od kofeinu, což je další složka v čokoládě, která může také vyvolat třesy svalů, stejně jako bušení srdce a neklid.

Mléčné pochoutky

Kočky netolerují laktózu, takže i když požití cukrovinek obsahujících mléčné složky pravděpodobně nebude smrtelné, mohlo by to způsobit podráždění žaludku. To by mohlo mít za následek zvracení a průjem.

Xylitol

Toto sladidlo se používá jako náhražka cukru v mnoha cukrovinkách a žvýkačkách bez cukru. U psů je známo, že tato složka zvyšuje hladinu inzulínu a způsobuje silný pokles hladiny cukru v krvi a může vést k selhání jater. I když u koček nikdy k žádnému oficiálnímu případu nedošlo, vyplatí se být obezřetný a zbytečně neriskovat - a zabránit vaší čtyřnohé kamarádce v přístupu k dobrotám bez cukru.

Rozinky

Určitě alespoň některý z vašich známých nahrazuje klasické dobroty balíčkem rozinek. To, co má být pro vaše děti zdravější, může být pro vaše mazlíčky smrtelné. Je známo, že rozinky spolu s hroznovým vínem způsobují u psů selhání ledvin. Opět platí, že i když u koček nikdy nebyl známý případ - pravděpodobně proto, že kočky jsou vybíravější než psí jedlíci - je lepší si dávat pozor a držet rozinky daleko od vašeho chlupáče.

Nebezpečí udušení

Toxicita neboli nebezpečí otravy není jediný problém plynoucí ze kombinace kočka a cukrovinky. Ve skutečnosti je méně pravděpodobné, že kočky zláká samotný bonbón, ale barevný a šustící obal, to je něco! Cat Behavior Associates varuje, že při takové hře je ovšem riziko udušení. Pokud by kočka spolknula obal bez udušení, může dojít k zablokování střev. Stejně tak hrozí nebezpečí udušení u zbytků z lízátek (papírové či plastové tyčinky) a jiných tvrdých mlsek pro lidi. Aby byla vaše kočička v bezpečí, je nejlepší držet všechny druhy cukrovinek zavřené na bezpečném místě, kam se nedostane, a všechny obaly řádně zlikvidovat.

Pokud vaše kočka spolkne lidské dobroty

Pokud si myslíte, že vaše kočka mohla sníst nějaké cukrovinky, PetMD doporučuje podniknout následující kroky:

  1. Veterinarian examining cute white cat with stethoscope, isolated on whitePokud je to možné, určete, co snědla a v jakém množství.

  2. Zavolejte vašemu veterináři, který vám poradí, zda byste měli kočku pozorovat (zda se neprojeví nějaké příznaky), vyvolat zvracení (aby se jí vyčistil žaludek) nebo ji přivést k němu do ordinace.

  3. Pokud se nemůžete spojit se svým veterinářem, zavolejte nejbližší veterinární pohotovost. Můžete také zavolat na linku Toxikologického informačního střediska (TIS) - telefonní číslo 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02.

Pokud máte v domě malé děti, je dobré kontrolovat jejich přístup k cukrovinkám (a to i z dalších důvodů). Tím zajistíte, že nebudou v pokušení podělit se o své chutné sladkosti s mazlíčkem nebo někde nenechají ležet obaly, se kterými by si mohlo hrát. Pokud se obáváte, že se vaše kočka bude na Halloween cítit o něco ochuzena, mějte po ruce její oblíbené kočičí pamlsky nebo granule pro kočky, abyste odvedli její pozornost od bonbónů. Dopřejte své čtyřnohé kamarádce halloweenskou mlsku, která je pro ni vhodná a lidské lahůdky nechejte koledníkům.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnicí chlupáčů, blogerkou o domácích mazlíčcích a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem svých čtyřnohých přátel.

Související výrobky