Významná role, kterou hraje pocit sytosti v celkové hmotnosti a zdraví vaší kočky

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Děláte si starosti o svou kočku s nadváhou? Někteří lidé mají pocit, že tlusté kočky vypadají roztomile, ale ony nemusí být zase tak šťastné (a zdravé), jak se zdá. Jedna z možných příčin, která způsobuje problémy s váhou, je konzumace kočičího krmiva, které kočce nenavodí pocit sytosti. Termín „sytost“ znamená pocit plného žaludku a spokojenosti a je to důležitý pocit jak pro zvířata, tak pro lidi. Pokud krmivo, které používáte, u kočky nezažene pocit hladu, zvíře může žebrat o pamlsky mezi krmením. Díky vyvážené stravě, která se u koček zaměřuje na pocit sytosti, můžete mít hmotnost své kočky pod kontrolou a zároveň zajistit, že kočka bude mimo čas krmení spokojená.

Proč je hmotnost důležitá

Stejně jako je tomu u lidí, i u koček jich stále více přesahuje ideální hmotnost, což může vést ke zdravotním potížím. Podle organizace International Cat Care mají kočky s nadváhou větší sklony k dlouhodobým onemocněním, jako jsou cukrovka, potíže s močovým měchýřem a artritida. Takže i když se kulaté bříško může zdát někomu roztomilé, je opravdu v zájmu vaší kočky udržet si zdravou váhu.

Pokud má vaše kočka nějaká kila navíc, je normální, že vám to dělá obavy. První věc, kterou byste měli udělat, je zajít k veterináři a zjistit, zda má přibírání na váze nějakou konkrétní příčinu. S největší pravděpodobností jde o to, že kočka konzumuje příliš mnoho jídla a vydává příliš málo kalorií. Když vyšetření neodhalí žádnou konkrétní příčinu, je možná čas zvážit změnu stravy a zaměřit se na pocit sytosti.

Nestačí jen snížit dávky

Když bude mít kočka po krmení pocit plného žaludku a bude se cítit spokojeně, je méně pravděpodobné, že bude žebrat o jídlo mimo čas krmení. To vám výrazně zjednoduší kontrolu nad jejím příjmem potravy a čas strávený společně tak bude mnohem příjemnější.

Někteří páníčci se obávají změnit kočičí krmivo z toho důvodu, že by kočce nemuselo chutnat, a místo toho jen omezí krmné dávky. To ovšem zdaleka není ideální. Nejen že vaše kočka bude mít pocit hladu, ale může se také stát, že nebude mít dostatek důležitých živin jako bílkoviny či vitaminy a minerální látky.

Krmiva navržená za účelem bezpečného a zdravého hubnutí to vše berou v potaz. Mohou obsahovat více vlákniny, což zajistí vaší kočce pocit sytosti, ale zároveň jsou vyvážená, tak aby byl poměr všech zásadních živin nastaven správně. Některá krmiva na hubnutí mohou dokonce pozměnit kočičí metabolismus, neboť podporují spalování tuků spíše než jejich ukládání.

Co podávat

Pokud jde o krmiva pro zvířata, existuje jich nepřeberné množství. Když zvolíte renomovanou a zavednou značku, můžete být v klidu, ale i tak je důležité ujistit se, že jste vybrali to správné krmivo určené k hubnutí.

Do plánu na snížení hmotnosti své kočky vždy zapojte také veterináře. Může vám pomoci vybrat správné krmivo, poradit s dávkováním a sledovat vývoj hmotnosti, ať máte jistotu, že kočka hubne bezpečně a zdravě.

Supermarkety a někdy i obchody se zvířecími potřebami nemusí mít konkrétní krmivo na hubnutí, které potřebujete. Poté, co se zvíře zbaví nadváhy, můžete přejít zpět na krmivo ze supermarketu, ale než přistoupíte k jakékoliv změně, ověřte si to u svého veterináře.

Čas na fyzickou aktivitu

Pohled zblízka na hnědou mourovatou kočku se zelenýma očima.
Když se jedná o hmotnost vaší kočky, samozřejmě nejde pouze a jen o volbu krmiva. Stejně jako jejich dvounozí přátelé, i kočky potřebují fyzickou aktivitu. Dnešní typická kočka žijící v domě jednoduše netráví dostatek času na lovu, kde by spálila tolik kalorií, kolik zkonzumuje. Kromě podávání správného krmiva, které vaší kočce zajistí pocit sytosti, nezapomeňte trávit každý den určitý čas společnou hrou.

Vaše kočka spoléhá na vás, že jí pomůžete udržet správnou váhu, proto buďte důslední: vypracujte si plán a dodržujte jej. Když jí budete dávat správné krmivo a každý den si uděláte čas na společný pohyb, vaše kočka s nadváhou může být brzy obrazem zdraví a vitality. Bude vypadat a cítit se lépe a za to bude moci poděkovat vám.

O autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze v Erie v Pennsylvánii a má kočku jménem Olive.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Související články

Související produkty