Kočka a adopce: 10 tipů pro lepší adaptaci

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Adoptování kočky může potěšit celou rodinu. Během toho, co se budete poznávat, zjistíte, kolika různými způsoby vám umí dělat radost – a naopak. Sepsali jsme pro vás tipy, jak jí zpříjemnit přijetí nového domova a nové rodiny:1. Předzásobte se vším, co bude potřebovat

Pořiďte si dopředu vše, co bude kočka potřebovat: kočičí záchod a stelivo (umístěte je daleko od misek s krmivem), pelíšek, misky na jídlo i vodu, zdravé krmivo pro kočky a bytelný přepravní box. Kupte jí také obojek se jmenovkou abyste ji našli, kdyby se zatoulala.

2. Pořiďte jí hračky

Kočky milují hraní, ale rozhodně nemějte pocit, že musíte investovat do speciálních hraček pro kočky. Kočka bude stejně ráda za kartonovou krabici, papírovou tašku (odstraňte všechna poutka, aby v nich neuvízla hlavou), nebo podobné prázdné obaly, které může použít jako úkryt. Dále, a zcela naopak od známého klišé, ji nenechte hrát si s klubíčkem příze nebo provázku – oboje může příliš lehce spolknout. Podle Humane Society of the United States byste měli dávat pozor i na stužky, zubní nitě, špendlíky, jehly, gumičky, kancelářské sponky a igelitové sáčky. Baterka nebo laserové ukazovátko pro domácí mazlíčky můžou rovněž přinést mnoho zábavy, když jimi budete pohybovat po místnosti a ona se je bude snažit chytit.

3. Vytvořte jí bezpečné prostředí

Nový člen vaší rodiny se dostane všude a na všechno. Z toho důvodu odstraňte veškeré rostliny, které by mohly být pro kočku jedovaté (jako lilie nebo amarylis), schovejte těkavé čisticí prostředky a léky, zavírejte víko od záchodu a svažte šňůrky od žaluzií. Pokud elektrické kabely vedou přes potenciálně nebezpečná místa, pokuste se je vést jinudy, nebo na nejexponovanější kabely pořiďte kryty. Ujistěte se, že sítě proti hmyzu v oknech doléhají a ukliďte vše, co by kočka ve své zvědavosti mohla rozbít.

4. Připravte na kočku i vaše nejmenší

Do péče o kočku se může zapojit celá rodina, ale děti by měly vědět, jak se o ni starat zodpovědně, a to včetně respektování jejích fyzických potřeb. Správná péče o kočku může být skvělou formou, jak se sblížit, a díky pozvolným jemným interakcím se váš kočičí kamarád bude rychleji cítit jako doma.

5. Navštivte veterináře

Brzy poté, co si kočku pořídíte, ji vezměte k veterináři na zdravotní prohlídku a na veškerá očkování, která by ještě mohla potřebovat. Pravidelné prohlídky pomáhají udržovat kočku zdravou nezávisle na věku, původu nebo stylu života (ať už žijí venku, nebo uvnitř). Pokud máte zdravotní dokumentaci z adopce, nezapomeňte ji vzít s sebou. Také se doporučuje mít pro případ nouze po ruce telefonní číslo do veterinární ordinace i číslo, na které můžete volat mimo ordinační hodiny.

6. Dejte jí prostor

Jakmile si vaši vrnící kamarádku přinesete domů, bude hledat místo, kam se schová, nechte ji však v těchto prvních chvílích v přepravním boxu. Až se rozhodne ho opustit, bude potřebovat místnost nebo alespoň roh místnosti, ve kterém se bude cítit stejně bezpečně. Připravte jí otevřenou kartonovou krabici z oddílu č. 2, jak doporučuje server Petcha, a poskytněte jí tím stejné bezpečí. Stejně důležité je nesnažit se ji dostat z míst, kde se cítí bezpečně. Až bude připravená objevovat okolní prostředí, vyleze sama.

7. Seznamte ji se stávajícími mazlíčky

Seznamování s ostatními domácími mazlíčky může být stresující, a proto byste se do toho měli pustit včas. Postupně představujte stávající zvířata nováčkům a počítejte se syčením, seknutím nebo naježením – to vše je však normální. A jaký by mohl být nejlepší scénář? Přijmou jeden druhého a budou si hledět svého. Pokud budou moc agresivní a zaútočí, nevstupujte mezi ně tím, že byste jednoho z nich zvedli. Abyste je rozptýlili, je podle Animal Planet nejlepší na ně mluvit nebo tleskat.

8. Opečovávejte ji

Pravidelné kartáčování a česání vašeho kočičího člena rodiny udržuje její srst lesklou, pokožku zdravou a snižuje nežádoucí línání. Taková péče se snadno stane součástí vaší denní rutiny – pro oba je to skvělý způsob relaxace a odpočinku po dlouhém dni. Stříhání drápků a dentální hygiena jsou také nezbytné. O tom, jak máte o kočku v těchto směrech pečovat, se poraďte se svým veterinářem.

9. Užívejte si spolu

O kočkách se říká, že jsou samotářské, ale i ony se mohou cítit osaměle. Snažte se první týdny být doma co nejvíce, ať si kočka zvykne. Jestliže býváte kvůli práci pryč z domova dlouhé hodiny, zvažte pořízení dvou koček, aby vždy měly společnost.

10. Nespěchejte na ni

Když si domů přivedete novou kočku, pamatujte, že to chce čas, než se v novém prostředí bude cítit pohodlně. Tento proces byste neměli uspěchat. Nechte ji, aby za vámi přišla sama – a ona přijde. Kočky vám velmi dobře umí dát najevo co se jim líbí a co ne, a stejně tak vám řeknou, že jsou připravené na mazlení, hraní si nebo na přitulení se a šlofíčka.

Pořízením nové kočky do vašeho domova teprve začíná váš společný obohacený život plný lásky. Udělejte si na vaši kočku čas a užívejte si poznávání vašeho nového nejlepšího přítele.

O autorovi

Christine O'Brien Contributor Bio Photo

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien je spisovatelka a dlouholetá kočičí panička. Sledujte ji na Twitteru a Instagramu pod jménem @brovelliobrien.

 

Související články

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem – kapsička

  Mějte šťastnou kočku díky kapsičkám Hill's ™<span class='nowrap'>Science Plan™</span> Tender Chunks in Gravy s kuřetem. Každá kapsička obsahuje kompletní krmivo s vyváženou kombinací vitamínů a minerálů k udržení dobrého zdraví Vaší kočky.<br>