Kočky a pěstounství: Jak na to

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zajímá vás, jak vychovávat kočky nebo koťátka ve svém domově? Dlouholetá kočičí opatrovnice Fiona Brantonová říká na rovinu: „Jděte do toho!“ Její první dobrovolný klient byla těhotná kočka, kterou si vzala k sobě domů v roce 2006. Když se narodila koťata, naprosto jim propadla. „Měla 6 koťat a všechna byla prostě neodolatelná,“ říká. „Byla to taková zábava.“ Čtěte dál a dozvíte se, zda je dobrovolné pečování o koťata či kočky něco pro vás.

Proč v útulcích pečují o kočky?

Za léta, která uběhla od chvíle, kdy si vzala domů svou první kočičí mámu, vychovala Brantonová ve svém domově v Erie v Pennsylvanii desítky koček. Některé u ní pobyly jen pár týdnů a jiné celé roky.

Většina útulků používá pečovatelské rodiny, aby se postaraly alespoň o nějaké kočky, tvrdí Brantonová, která nyní zastává funkci předsedkyně správní rady Because You Care, Inc. (BYC), organizace ve městě Erie, která se věnuje záchraně, léčbě a odchytu zatoulaných a opuštěných domácích zvířat. Organizace BYC je jedinečná v tom, že každá kočka, která skončí v útulku, je před adopcí umístěna do dobrovolné pečovatelské rodiny. BYC zjistila, že když umístí kočku do domácí péče raději než do útulku, povaha kočky, její zvyky a zdraví půjdou mnohem lépe odhadnout – což umožní zaměstnancům BYC je následně umístit do domovů, které jim budou skvěle vyhovovat.

Purebred ruddy somali cat looking up staring at the camera.

Získání oprávnění

Pokud chcete poskytovat dočasný azyl koťátkům či kočkám, kontaktujte lokální útulek a zeptejte se na postup. Pravděpodobně si vás útulek první prověří, jestli budete vhodný kandidát na poskytovatele dobrovolné péče o zvířata. Budete muset vyplnit několik formulářů, projít si výcvikem a útulek si o vás bude nejspíš chtít ověřit několik faktů. Zaměstnanec útulku se může i zastavit u vás doma, aby se ujistil, že máte vhodné ubytovací kapacity pro dočasného zvířecího nájemníka. Budou je pravděpodobně zajímat následující věci:

 • Máte už nějaká domácí zvířata? Budou muset mít platné očkování a správnou povahu, aby mohla přivítat další zvíře v domě.
 • Máte prostor, kde bude moci být kočka ve vaší dočasné péči o samotě? Brantonová tvrdí, že je důležité mít bezpečnou místnost pro kočky, kde bude možné nová zvířata izolovat. Dodává, že je několik důvodů, proč kočku umístit do dočasné izolace, jako například pokud si dosud neprošla očkováním, je vystresovaná a způsobuje škody, když nejste doma, nebo pokud prostě jen potřebuje místo, kde by mohla být o samotě.
 • Jak reagují ostatní členové vaší domácnosti na poskytování azylu zvířatům? Nakonec, všichni v domácnosti se musí zapojit do péče o nové domácí zvíře, i když bude u vás jen dočasně.
 • Máte čas a jste dostatečně flexibilní na to dočasně se starat o kočku? Jeden z důvodů, proč kočka přichází do vašeho domova, je, abyste ji socializovali, takže budete muset být často doma a vstupovat s ní do interakcí.
 • Máte na péči o kočku trpělivost? Náhradní kočičí rodiny musí pochopit, že některá zvířata mohou pocházet z prostředí, ve kterém se neodnaučily škrábat nábytek nebo skákat na vyvýšená místa. Některé kočky mohou také značkovat, schovávat se před lidmi nebo škrábat, když se je snažíte pohladit. Máte trpělivost na to řešit vrtochy vašeho dočasného kočičího nájemníka?

Na co se zeptat v útulku

Během procesu ověřování vaší osoby v útulku byste měli mít prostor se na cokoliv zeptat. Budou vás zajímat odpovědi na otázky jako je:

 • Poskytuje útulek jídlo, stelivo a hradí zdravotní náklady zvířete?
 • Spolupracuje útulek s konkrétním veterinářem?
 • Bude se od váš očekávat, že ve svém domově budete vítat potenciální zájemce o adopci zvířete nebo brát kočku na adopční události?
 • Můžete kočku vrátit, pokud s ní nejste spokojeni?
 • Budete mít možnost vybrat si, kterou kočku či koťata ubytujete?
 • Budete mít možnost kočku adoptovat, pokud se rozhodnete, že si ji chcete nechat?

Odpovědi na tyto otázky se budou lišit útulek od útulku. Ať už budou odpovědi jakékoliv, ujistěte se, že vám vyhovují postupy a pravidla útulku, než dospějete ke konečnému rozhodnutí.

Gray cat with bright yellow eyes nursing kittens

Zásoby, které budete potřebovat

Ještě předtím, než kočky hledající azyl přivítáte u vás doma, budete muset myslet na to, co už máte k tomu, abyste se o ně mohli starat. Útulek vám možná bude moct poskytnout následující předměty:

 • Přepravka: Kočku pravděpodobně budete muset brát na prohlídky k veterinářovi nebo na adopční události.
 • Kvalitní potrava: Vyberte si mokré nebo suché krmivo, které je vhodné pro daný věk a jakékoliv zdravotní problémy, se kterými se může kočka potýkat.
 • Kočičí záchod a stelivo: Pokud máte kočku rovnou s koťaty, ideální bude, když její záchod bude nádoba s nízkými okraji nebo plech na pečení, jelikož krátké nožky koťat nebudou dost dlouhé na typický kočičí záchod.
 • Hračky: Jednou z vašich povinností jako náhradní rodič bude kočku socializovat, a k tomu bude nesmírně důležité hraní.
 • Škrabadlo: Své kočičí nájemnici budete určitě chtít pořídit škrabadlo, na kterém si bude moci cvičit svou oblíbenou aktivitu.

Pečování o kočky se speciálními potřebami

To, jak dlouho u vás zůstanou kočky svěřené do vaší péče, závisí na několika faktorech. Brantonová uvádí, že zdravé kočky u ní pobyly třeba jen několik týdnů, zatímco zbylé se speciálními potřebami s ní zůstaly roky. Nedávno si domů vzala kocoura s kočičím imunodeficientním virem (FIV), u něhož předpokládá, že s ní bude do konce svého života. Kocoura opustil jeho původní páníček, když se s celou rodinou odstěhoval.

„Je to už starší kocour a přišel o oko a má problémy s příjmem potravy, takže je u mě v podstatě jako v hospici,“ říká Brantonová.

Organizace ASPCA bojující za práva zvířat nazývá tento druh péče „pečovatelsko-hospicový“, jelikož spočívá v ujmutí se zvířete v nouzi, které by si vzhledem ke svému pokročilému věku, nemoci či výstřednostem v chování už nikdo neadoptoval.

„Tento program spočívá v otevření vašeho domova a srdce zvířeti, které není zdravé k adopci, ale potřebuje hřejivé milující domácí prostředí, kde může prožít své zlaté roky života s odpovídající zdravotní péčí,“ uvádí ASPCA. Pokud se nabídnete pečovat o kočku s nemocí jako je FIV, spousta útulků vám poskytne výcvik k podávání léků a přípravě jednoduše stravitelných krmiv.

Je těžké se rozloučit?

Nejtěžší věc na poskytnutí dočasného domova kočce je se s ní rozloučit a poslat ji do nového domova, říká Brantonová.

„Dát kočce dočasný domov je velmi záslužné,“ říká. „Ale je to zároveň trochu hořkosladké, protože nakonec přijdete o krásné zvíře, které jste si zamilovali. Musíte si jen uvědomovat, že tak uvolňujete místo pro dalšího zvířecího nájemníka.” Zároveň také připravujete kočku na budoucí život tím, že ji vštěpujete společenské návyky a přátelskost, kterou si s sebou přinese do svého stálého domova plného podpory.

Pokud se s kočkou nedokážete rozloučit, útulek vám pravděpodobně dovolí kočku adoptovat nastálo, tvrdí Brantonová.

„To se stává často,“ dodává a směje se při tom. „Lidé si kočku zamilují a ta s nimi nakonec zůstane.“

Brantonová sama adoptovala několik koček, které si původně vzala k sobě do péče.

„Najdou si cestu k vašemu srdci,“ říká. „Víte, že to tak má být.“

O autorovi

Cat Eating

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.

Související články

Související produkty

 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s kuřetem – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin. 
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata kuře

  Add copy here
 • Hill's Science Plan krmivo pro koťata s mořskou rybou – kapsička

  <p>Koťata potřebují optimální množství různých živin pro zdravý vývoj. Tyto živiny musí být přesně vyvážené, protože příliš mnoho může být stejně škodlivé jako příliš málo. Je také důležité, aby byly použity kvalitní suroviny pro jejich citlivé trávení. Hill´s<sup>TM</sup><span class='nowrap'>Science Plan<sup>TM</sup></span> poskytuje správně vyvážené krmivo, které pokrývá individuální potřeby kotěte, aniž by se tím kotě dostalo do přebytku nebo nedostatku některých živin.