Kočičí povaha: Jaké plemeno se k vám hodí?

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte kočku? Kočky však bývají nepředvídatelné, proto může být výběr kočky, jejíž povaha se bude hodit do vaší domácnosti a bude vyhovovat vašemu životnímu stylu, velmi náročný. Přestože je ještě obtížnější odhadnout povahu u čistokrevné kočky s PP (průkaz původu) než u čistokrevného psa s PP, i tak může být povaha jednotlivých plemen koček vodítkem při výběru vhodné kočky do vašeho domova. Postupujte podle tohoto návodu, ať si ušetříte případná nechtěná překvapení a najdete kočičku povahou, která se k vám bude nejvíce hodit.

Kotě nebo dospělá kočka?

Beige kitten plays on a computer keyboardŘekněme si to na rovinu – není nic roztomilejšího než malé koťátko a odolat pokušení si jedno přinést domů, je těžké. Jestli byste tomuto pokušení měli podlehnout, záleží na vaší trpělivosti a toleranci. Je s nimi velká zábava, ale zároveň může být extrémně náročné, když objevují okolní svět a rozvíjejí svou osobnost. Pokud nejste na kotěcí divokost a rošťárny, které mohou trvat měsíce, možná i první roky, dostatečně trpěliví, zvažte adopci již dospělé kočky. Bývají klidnější a k výběru je jich opravdu mnoho. Okolo druhého roku života je osobnost kočky již plně vyvinutá, a proto je i pro vás jednodušší rozeznat, jakou kočku si pořizujete.

Složení rodiny

Když přemýšlíte nad tím, jaké povahové rysy by vaše kočka měla mít, je důležité brát v potaz také složení vaší rodiny. Pokud například máte malé děti, pak kotě pravděpodobně nebude nejlepší volbou, ledaže byste měli velkou trpělivost a čas na ně neustále dohlížet a chránit křehoučké kotě před malýma neposednýma rukama dětí. Navíc některé dospělé kočky malé děti nesnesou. Měli byste vybrat takovou kočku, která se s vašimi dětmi snese a nebude žárlit na pozornost, kterou jim dáváte. Jestliže máte malé děti, bylo by dobré je vzít s sebou do útulku, ať si s kočkou nebo kotětem pohrají, a uvidíte, jak spolu obě strany vycházejí. To vám pomůže rozhodnout, jestli je daná kočka pro vaše děti vhodnou volbou.

Pokud už domácí mazlíčky máte, měli byste na rozhodování brát ohled také na ně. Některé kočky chtějí být jediným mazlíčkem, jiné zase s dalšími zvířaty vycházejí bez problémů. Zároveň musíte myslet na to, jak by na nového chlupáče reagovali stávající mazlíčci. Organizace The Humane Society of the United States varuje, že pokud vlastníte velkého psa se silným loveckým pudem, nemuselo by být bezpečné pořizovat novou kočku do takového domova. A jestliže už kočku máte, tak za kočičí společnost může být ráda, ale stejně tak se může urazit a její chování se zhorší, může být třeba útočná, schovávat se nebo čůrat jinam než do kočičího záchodu. A nezapomeňte, že malá zvířata, jako jsou ptáci, hlodavci nebo plazi, musíte samozřejmě ochránit před setkáním s potenciálním predátorem ve smečce.

Životní styl a životní podmínky

Pečlivě se zamyslete nad svým životním stylem a nad povahou kočky, která se k němu bude nejvíce hodit. Pokud jste doma málo, budete chtít kočku, která je samostatná a nevadí jí být delší dobu sama. Pokud jste naopak domácí typ, budete si užívat přítomnost kočky, která se vám ráda stočí na klín, nechá se mazlit a bude vás následovat, kamkoli půjdete. Chtěli byste upovídanou kočku, která vám neustále bude říkat, jak se cítí? Míváte často návštěvy? Pokud ano, společenská kočka u vás bude šťastnější než kočička plachá, která se bude cizích lidí bát.

Prostor, ve kterém bydlíte, by měl hrát také roli při výběru. Některé kočky se lehce přizpůsobí malým prostorům a zvyknou si být výhradně bytovými kočkami, zatímco jiným je lépe, když mají prostor objevovat, zahánět nudu a vydávat energii ve větším domově.

Dlouhosrstá vs. krátkosrstá

Dlouhosrsté kočky, jako je kočka himalájská nebo mainská mývalí, jsou krásné na pohled a úžasně příjemné při mazlení, ale jejich srst vyžaduje pečlivou údržbu. Pokud nemáte ani čas na každodenní vyčesávání ani dostatek finančních prostředků na občasnou návštěvu zvířecího salónu, bude nejlepší, když zvolíte kočku krátkosrstou. Než však dlouhosrstou kočku zavrhnete, uvědomte si, že časté kartáčování je činnost, při které se s vaší kočičkou můžete sblížit a vzájemně si to oba užít.

Povahy kočičích plemen

Red Abyssinian kitten is playing with feather in a pink bag.Jakmile zjistíte, jakou povahu by vaše kočka měla mít, je čas na průzkum kočičích plemen. Určitě najdete mnoho informací o kočičích plemenech na internetu nebo se můžete poptat v místním útulku. Pamatujte na to, že existuje podstatně méně čistokrevných plemen koček než plemen psů, a rozdíly v povaze mezi jednotlivými plemeny jsou menší. Nicméně určité znaky u kočičích plemen, které vám mohou pomoci se rozhodnout, přece jen najdeme. Například kočka bengálská a jiná exotická plemena, jako kočka habešská, jsou známé pro svou energičnost a živost, zatímco třeba perské kočky jsou spíše klidné a mají rády pohodu. Podobně je tomu s mňoukáním – americké krátkosrsté obvykle mňoukají málo, kdežto siamské bývají extrémně „upovídané“.

Jakmile svůj výběr zúžíte, je dobré se poradit s lidmi, kteří již mají zkušenosti s plemenem, o které se zajímáte. Pokud nikoho takového osobně neznáte, můžete prohledat diskusní fóra ma internetu a skupiny věnované danému plemeni na sociálních sítích. Dalším dobrým tipem je poptat se na vybrané plemeno vašeho veterináře, který vám může poradit ohledně genetických předpokladů zdravotních problémů typických pro dané plemeno. V chovech s PP se na tyto genetické předpoklady testují oba rodiče, čímž se riziko přenesení na kotě minimalizuje (zeptejte se na to chovatele daného plemene).

Z chovatelské stanice nebo z útulku

V útulcích najdete mnoho čistokrevných koček – a to včetně koťat, pokud po něm toužíte. Informujte se v místním útulku, jaké kočky tam jsou k mání. Pokud si však plánujete pořídit kočičku od chovatele, věnujte čas pečlivému průzkumu potenciálních chovatelů a vyberte takového, který je ověřený - vždy jen chov s PP (průkazem původu)! Doporučení na dobrého chovatele by vám mohl dát i váš veterinář.

Čistokrevná plemena vs. kříženci

V místních útulcích jistě najdete širokou nabídku koček kříženců určených k adopci. Kočky kříženci, často označované za kočky domácí nebo „micky“, zahrnují i druhy, které lidé považují za plemeno jako kočky s náprsenkou, tříbarevné nebo mourovaté, ty se však takto rozdělují podle zbarvení a vzoru na srsti, nikoli podle původu či plemene. Pokud vyloženě netoužíte po konkrétním plemeni, povaha a temperament křížence by mohlo být přesně to, co hledáte. Kříženci sice mohou být hůře předvídatelní, můžete se však jednoduše zeptat zaměstnanců útulku, kteří s danou kočkou trávili čas a poznávali ji. Dozvíte se, co od ní můžete čekat. Zaměstnanec útulku by vám měl být schopný pomoci vybrat kočku s vlastnostmi, které byste si u ní přáli. Většina útulků vás ještě před tím, než se rozhodnete pro adopci, nechá vybranou kočku navštívit a blíže se s ní seznámit. Další výhodou kříženců oproti čistokrevným kočkám je jejich houževnatost díky rozmanitému genofondu.

To, že se budete těmito tipy řídit, vám však nezaručí, že vás už nic nepřekvapí. Neboť kočky vědí, jak nás neustále držet v pozoru, což je ale koneckonců součást jejich kouzla. Pokud ale do procesu adoptování jdete s tím, že víte, co od kočky chcete, je mnohem pravděpodobnější, že najdete toho pravého kočičího kamaráda a s ním spokojený domov.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je milovnice zvířat a blogerka na volné noze, která tento článek napsala pod dohledem dvou kočiček, které žádají, aby se s nimi neustále mazlila. A to i když píše.

 

Související články

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Hairball Indoor krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Indoor Cat kuřecí je určeno pro kočky trvale žijící v bytě nebo domě. Je vytvořeno s přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's Science Plan Suché krmivo pro koťata

  Add copy here
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem – kapsička

  Mějte šťastnou kočku díky kapsičkám Hill's ™<span class='nowrap'>Science Plan™</span> Tender Chunks in Gravy s kuřetem. Každá kapsička obsahuje kompletní krmivo s vyváženou kombinací vitamínů a minerálů k udržení dobrého zdraví Vaší kočky.<br>