Kočka do bytu: Jak vybrat tu nejhodnější

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jestliže jste páníčkem či paničkou domácího mazlíčka, váš prostor už nemáte jen sami pro sebe, z čehož vyplývá, že musíte pečlivě zvážit, jaká kočka se nejlépe hodí k vašemu životnímu stylu a do prostoru, ve kterém žijete. Pokud bydlíte v menších prostorech, měli byste vědět, jaké kočky se do bytu hodí nejvíce.

Některé kočky jsou spokojené menším prostředí (a ne vždy to závisí na velikosti kočky), a jiné, které mají hodně energie, budou šťastnější ve větších prostorech.

Následující plemena jsou skvělé bytové kočky, ale ujistěte se, že chlupáč, kterého si vyberete, je s vámi kompatibilní i v jiných směrech.

Malé obytné prostory

Jestliže budete se svým kočičím parťákem žít v těsné blízkosti, hledejte kočku s klidnou povahou, která si užívá, když je svému páníčkovi neustále nablízku.

ragdoll with bright blue eyes

Perská kočka, podle Cat Fanciers' Association jedno z nejoblíbenějších kočičích plemen, je díky své mírné a přizpůsobivé povaze skvělou kočkou do bytu. Když si do bytu pozvete návštěvu, perská kočka se přizpůsobí a nebude vaše hosty obtěžovat. Nicméně s perskou kočkou budete možná muset počítat s vyššími než průměrnými výdaji za veterináře, protože toto plemeno často mívá zdravotní potíže. Dobrou volbou je také ragdoll. Přestože je to velká kočka, je společenská a klidná, což znamená, že nebude nevrlá, jestliže jí budete stále nablízku. Krátkosrstou variantou je kočka barmská – je přátelská a dobře vychází s dětmi i se psy.

Střední až velké obytné prostory

Kočky s velkým množstvím energie potřebují prostor na běhání a kočky vyžadující samotu mají rovněž rády větší obytné prostory, kde si mohou užívat „čas pro sebe“.Zábavné a věrné plemeno je kočka siamská (ale moc ráda škrábe, takže se poohlédněte po některých pořádných škrabadlech). Jelikož je to hlasitá kočka, větší obytný prostor také dobře poslouží k tomu, aby se v něm její hlučnost ztratila. Další aktivní plemena, kterým se daří v prostředí větších rozměrů, jsou ruská modrá, která ráda aportuje, a kočka bengálská, kamarádská kočka, která má plno energie po celý svůj život – a vypadá jako leopard!

Adoptování kočky z útulku

Zeptejte se v místním útulku na plemena a druhy koček, které mají k adopci. Přestože mohou být čistokrevná plemena ve své povaze předvídatelnější, adoptování kočky křížence může mít rovněž výhody, a tyto kočky obvykle mají méně dědičných zdravotních problémů. Často jsou vyzdvihovány povahové rysy jejich dominantního plemene, ale to hezké je, že můžete sledovat, jak kočka interaguje v různých prostorech. Kočky v útulcích mají často k dispozici větší prostory na běhání a hraní. Můžete pozorovat, jak kočka s prostorem interaguje, a tím si vytvoříte představu, jak by se chovala u vás doma. Pokud se spíše drží u stěn a zalézá do úkrytů, dost možná se hodí do menšího bytu, kde se bude cítit dobře. Nicméně pokud uvidíte, že pobíhá po pokoji a šplhá po předmětech, bude mít dobrodružnou povahu a pravděpodobně bude šťastnější v prostoru, kde bude mít svobodu a možnosti objevovat. Ať už se rozhodnete adoptovat jakoukoliv kočku, můžete jí pomoci přizpůsobit se prostředí tím, že ji zaopatříte vším potřebným.

ragdoll with bright blue eyes

Příprava vašeho domova na kočku

Loftové byty s velkým počtem oken dávají vaší kočce mnoho možností k běhání, skákání a koukání z okna. Pokud je váš byt malý a útulný, najde si spoustu míst, kde se může stočit do klubíčka a zdřímnout si. Nezáleží na tom, jak je váš byt velký, vaše kočka bude potřebovat své vlastní území (stejně jako vy). Jak zdůrazňuje server VetStreet, kočky milují malé prostory, kde se mohou schoulit a cítit se bezpečně, a jestliže máte byt velkých rozměrů, je obzvlášť důležité kočce poskytnout místo, které bude jenom její. Zkuste strategicky umístit jednu nebo dvě kartonové krabice například k rohu skříně nebo pod stůl či postel.

Obzvlášť dbejte na počet oken, která jsou pro kočku v bytě přístupná. Pokud má byt oken málo, balkón nebo dveře na terasu mohou rovněž být výbornou možností, odkud může kočka koukat ven. (Pro bezpečí vaší kočky všechna okna včetně dveří na terasu či balkón zajistěte tak, aby kočka nevypadla nebo neutekla). Jestliže okna nebo dveře směřují do rušné ulice či zeleně plné stromů, květin a ptáků, vyhráli jste kočičí jackpot!

Z podlah bez koberců, například plovoucí podlahy, se uklízí chlupy lépe, ale musíte je často zametat. Pokud zvolíte tuto variantu, zajistěte, aby měla vaše kočka v bytě velké množství měkoučkých míst na spaní. Zainvestujte například do pohodlné pohovky, gauče nebo křesla (samozřejmě dostatečně velkého pro vás i kočku). Váš chlupatý miláček s vámi bude sdílet postel, což znamená, že budete muset zainvestovat i do velkých nadýchaných polštářů a spousty dek.

Než však podepíšete adopční papíry, potvrďte si u majitele bytu, že v bytě skutečně můžete chovat domácího mazlíčka, pokud bydlíte v pronájmu. Pročtěte si i poznámky ve smlouvě natištěné drobným písmem, ať víte, jaké máte jako majitel mazlíčka povinnosti. Mnoho majitelů bytů a bytových družstev vyžadují dodatečnou „kauci za domácího mazlíčka“ za případné škody, a vy určitě nechcete, aby vás po čase něco překvapilo.

Tím, že dobře zvážíte, jaké bydlení se nejvíce hodí k vašemu životnímu stylu a jaké kočky se nejlépe hodí do vašeho typu bydlení, budete vy a váš chlupáč žít šťastně až do smrti!

O autorovi

ragdoll with bright blue eyes

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá kočičí milovnice, jejíž dvě ruské modré kočky vládnou domu. Práci Christine O'Brien najdete také na portálech What to Expect v rubrice Word of Mom, xoJane, Fit Pregnancy a Care.com, kam píše příspěvky o domácích mazlíčcích a rodinném životě. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien

 

Související články

Související produkty