Běžné zdravotní obtíže u koček s nadváhou

Publikováno Chrissie Klinger
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dělá vám obavy, že se vaše kočka zakulatila? Pro lidi je snadné uvědomit si, že přibrali, protože jim začne být těsné oblečení. Pokud jde ale o vašeho kočičího kamaráda, je na vás, abyste sledovali varovné příznaky. Jestli vaše kočka potřebuje zhubnout, řiďte se následujícími radami.

Jak zjistit, zda je kočka obézní

Když vidíte svou kočku každý den, není vždy jednoduché všimnout si, že u ní došlo ke změně hmotnosti, zvláště když se jedná o dlouhosrsté plemeno. Z toho důvodu je opravdu důležité sledovat její hmotnost průběžně. Když zaznamenáte, že se hmotnost začne vyvíjet určitým směrem, získáte tím náskok, během nějž můžete začít jednat, než bude příliš pozdě.

Věřte či ne, ale i hubnutí je u kočky důvod k obavám. Změny na váze, a to oběma směry, mohou naznačovat přítomnost zdravotních potíží. A podobně může i váha způsobit kočce zdravotní obtíže. Pokud vaše kočka vykazuje jakékoliv příznaky onemocnění, rozhodně to proberte se svým veterinářem. Veterinář rozhodne, jestli kočka potřebuje zhubnout a posílit tak své zdraví a zároveň ji vyšetří, zda netrpí nějakým onemocněním.

Nedostatek fyzické aktivity

Dalším příznakem, který se může vyskytnout u koček s nadváhou, je snížená fyzická aktivita. Po kastraci začne kočka vykazovat známky pomalejšího metabolismu, což znamená, že může být méně aktivní a proto nepotřebuje tolik kalorií. Pokud se tomu nepřizpůsobí objem přijímaných kalorií, kočka může začít přibírat na váze a dospět až k obezitě.

Když sledujete u své kočky míru fyzické aktivity, je také potřeba zohlednit její věk. Starší kočky se obecně hýbou méně a proto také nepotřebují tolik jídla. Někdy se stane, že páníčci přizpůsobí kočce krmné dávky a poté si všimnou, že se úroveň její aktivity zvýšila.

Krmíte kočku příliš?

Prvním krokem, jak pomoci kočce správně zhubnout, je mít přehled nad krmivem, které jí dáváte do misky. Vyberte jí s pomocí veterináře kompletní a vyvážené krmivo, které odpovídá jejímu věku a nutričním potřebám. (Kočky by se měly mimo jiné vyhýbat lidskému jídlu!)

Nejste si jistí, kolik krmiva kočce podávat? Podívejte se nejprve na zadní stranu obalu od krmiva na doporučení výrobce. O pár gramů více nebo méně může pro kočku představovat velký rozdíl, proto je dobré dávku přesně odměřit pomocí kuchyňské váhy, ať máte co nejpřesnější představu. 

Denní dávka by se měla pokud možno rozdělit na 4-6 jídel. To lépe vyhovuje kočičímu trávení a kočka se díky tomu bude cítit po celý den sytá. Automatický dávkovač krmiva s časovačem může být dobrou volbou, když jste často mimo domov a může kočku krmit dokonce i v době, kdy spíte!

Přesnou velikost dávek a četnost podávání krmiva konzultujte se svým veterinářem. Zadní strana obalu od krmiva sice nabízí obecné doporučení, ale váš veterinář ví nejlépe, jaký druh krmiva a v jakém množství by měla vaše kočka konzumovat, aby zhubla nebo aby si udržela zdravou váhu. 

Až zjistíte, jak velké dávky kočce podávat a jak často, dalším krokem bude začlenit do její každodenní rutiny vhodnou (ale zároveň zábavnou) fyzickou aktivitu.

Pomožte jí přebytečná kila vyběhat

Samotná změna ve stravování může sice s obezitou u koček pomoci, ale u většiny zvířat je potřeba kombinace stravy a pohybu. Hraní si s kočkou je skvělý způsob, jak ji stimulovat, rozhýbat a také posílit vztah, který s ní máte.

Kočky jsou přirozenými predátory, proto je důležité najít hravý způsob, jak využít tohoto instinktu. Pro kočky i jejich páníčky může být zábavné vymýšlet nové a kreativní hry, jako je hra na schovávanou nebo miniaturní překážková dráha uvnitř v domě. Pokud doma nemáte jednoduché předměty, se kterými by si kočka chtěla hrát, možná že ji zaujme a rozhýbe pár nových hraček. Podívejte se na náš seznam her, které můžete hrát se svou kočkou a podnítit ji tak k pohybu.

Začněte tím, že budete kočku motivovat, aby si každý den několikrát pár minut pohrála. Během několika týdnů se snažte, aby si na tyto úseky několikrát denně zvykla. Kočky si přirozeně hrají pokaždé jen asi pět minut, proto je lepší hrát si s nimi krátce a častěji, spíše než snažit se vydržet dlouhé herní maratony. 

Jakýkoliv pohyb navíc může vaší kočce s nadváhou pomoci zhubnout a také udržet si stabilně zdravou váhu. Když začne kočka správně jíst a zvykne si na aktivnější denní rutinu, bude si moci užívat kvalitnější život, což je věc, kterou pro své mazlíčky chce většina páníčků.

Jak si udržet zdravou váhu

Když se vám podaří u kočky udržet zdravou váhu, nejenom se jí tím zlepší kvalita života, ale může vám to také ušetřit spoustu peněz. Podle organizace PFMA utratí páníčci každoročně miliony dolarů na boj se zdravotními problémy způsobenými obezitou. Ať už máte přímo obézní kočku, kočku vykazující varovné příznaky nebo jen obavy ohledně možného tloustnutí, když podniknete kroky, pomocí nichž dostanete pod kontrolu denní kalorický příjem vaší kočky a také její úroveň fyzické aktivity, bude to přínosné pro celou vaši rodinu. 

Aby si vaše kočka udržela zdravou váhu, sledujte průběžně kolik má pohybu, odměřujte denní dávku krmiva pomocí váhy a pravidelně konzultujte s veterinářem její hmotnost a nutriční potřeby. Zvažte také, zda se s veterinářem poradit o kočičím krmivu, které je navrženo speciálně pro vykastrované kočky. To může totiž u kočky zpomalit metabolismus, čímž se omezí pravděpodobnost, že bude kočka přibírat.

O autorce

Chrissie Klinger profilová fotografie

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je pedagožka, maminka a panička zvířat s vášní pro zdravý a ekologický styl života.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související produkty