Prevence proti vyčerpání z tepla u koček

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Žijete se svým mazlíčkem v místě, kde bývají horká léta? Pokud nemáte klimatizaci, můžete se obávat, že by vaši kočku postihlo vyčerpání z tepla. Na mysl vám může přijít spousta otázek: Co se stane, když budu celý den pryč? Bude se má kočka potit – nebo trpět nějak jinak?

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, aby váš domov zůstal pro vašeho mourka dostatečně chladný.

Kočka pije vodu z kbelíku a olizuje si nos

Horké město, léto pro kočku

Když začne teplota stoupat, může být vaše kočka víc v pohodě, než byste si mysleli: podle deníku The Washington Post bývá průměrná tělesná teplota kočky kolem příjemně teplých 39 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že se její předci vyvinuli v poušti, dokáže získat většinu potřebné vlhkosti z jídla.

To však neznamená, že bude v bezpečí a v pohodě, když bude zamknutá v rozpáleném domě. Kočky se nepotí jako lidé. Váš čtyřnohý mazlíček musí místo toho uvolňovat teplo nepřetržitě tím, že si lehne na chladný povrch, dýchá zrychleně s otevřenou tlamičkou a pije studenou vodu.

Pro pohodlí vaší kočky udělejte doma několik preventivních opatření:

 1. TIP: Voda, voda a zase jenom voda. Ideálně všude: Protože se voda se v létě vypařuje rychleji – a vaše kočka nemusí mít chuť bloudit po domě – je dobrý nápad nechat po celém domě rozestavených několik misek studené vody. Máte-li vícepatrový dům, dejte misku do každého patra. Když je dáte pod židli nebo daleko od slunečního světla a krmiva, budou pro kočky ještě přitažlivější. Dokonce můžete dát prázdnou misku přes noc do mrazáku a ráno ji naplnit vodou, aby voda zůstala déle chladná.
 2. TIP: Domácí chladicí podložka: Dejte domácí chladicí podložku do míst, kde vaše kočka ráda pobývá. Je-li vašemu mazlíčkovi příliš teplo, láhev se zmrzlou vodou zabalená do ručníku jí bude přes den dobrým kamarádem. (Nezapomeňte ji vrátit zpět do mrazáku, až se vrátíte domů.) Nikdy nenechávejte svou kočku samotnou s komerčně prodávanými chladicími podložkami. Protože pokud by se z nich uvolnily chemikálie, které obsahují, mohly by být pro vaše zvíře nebezpečné.
 3. TIP: Zatáhněte závěsy: Zatemněním několika místností můžete omezit množství slunce a tepla, které se během dne dostane do vašeho domova. Nejenže vaše kočka bude vděčná za stín, ale také do vás neudeří teplo v okamžiku, kdy vstoupíte do dveří.
 4. TIP: Zapněte ventilátor: Jeden nebo dva malé ventilátory běžící na správných místech mohou přispět k cirkulaci vzduchu a chladit kočku po celý den. Můžete také zvážit použití časovače pro ventilátor, pokud nechcete, aby běžel celý den.
 5. TIP: Vytvořte jí chladnou jeskyni: Kočky se rády chladí pod nábytkem, takže zvažte umístění postele na podstavce, abyste jí vytvořili spoustu místa k odpočinku a pohodlnému spaní. Popřípadě můžete dát ubrus na kuchyňský stůl tak, aby jí vytvořil svěží úkryt na chladné dlaždičkové nebo dřevěné podlaze.

Bezpečnostní tipy

Kočky potřebují vodu a čerstvý vzduch, aby se nepřehřívaly – ale více není vždy lépe. Dohlédněte na to, aby vaše kočka neměla přístup k velkým vanám s vodou ani k bazénům. Nikdy nenechávejte vanu plnou vody nebo velké kbelíky vody bez dozoru, pro kočku mohou znamenat nebezpečí utonutí. Pokud máte bazén, dohlédněte na to, aby k němu vaše kočka neměla přístup, když nejste doma.

Měli byste být také opatrní a nenechávat okna otevřená. Protože kočky mohou vytlačit síťku a utéct – nebo by se okno mohlo náhle zavřít – neměli byste nechávat otevřená nízko posazená ani těžká okna, když nejste doma. Nechte alespoň jedno okno, na které váš mazlíček nedosáhne, pootevřené pro čerstvý vzduch. Postavení ventilátoru do malého otevřeného okna může také přispět k cirkulaci vzduchu a zároveň zabrání kočce v realizaci nevhodných nápadů.

Oranžová kočka ležící na modré dlaždicové podlaze spí.

Vyčerpání z tepla u koček: Varovné příznaky

Dokonce i když uděláte vše, co můžete, aby vaše kočka zůstala v chladu, stále u ní může dojít k vyčerpání z tepla. Úpal u koček je ve skutečnosti častější u některých plemen než u jiných. Protože Peršanky a jiná plemena s krátkým čumákem nemohou tak dobře dýchat jako ostatní plemena, mají podle serveru Preventive Vet větší potíže s přirozeným ochlazením těla a jsou náchylnější k vyčerpání z tepla.

Pokud si všimnete příliš rychlého dýchání s otevřenou tlamičkou, zrychleného tepu, zapadlých očí nebo malého množství moči v záchodku, může být kočka dehydratovaná a trpět vyčerpáním z tepla. Zkontrolujte hladinu hydratace tak, že jí jemně povytáhnete kůži mezi krkem a rameny nahoru: Zůstává stát jako stan? Vrací se do normální polohy pomalu? Pokud ano, kočka je pravděpodobně dehydratovaná a je důležité s ní ihned navštívit veterináře. Možná bude muset dostávat tekutiny nitrožilně, aby se její stav ještě dále nezhoršil.

Organizace American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) doporučuje, aby kočky s velmi krátkými čumáky a všechny kočky, které jsou starší, obézní nebo trpí problémy s plícemi nebo srdcem, byly velmi pečlivě sledovány, zda u nich nedochází k vyčerpání z tepla. Pokud vaše kočka má některý z výše uvedených příznaků – a už jste vyzkoušeli všechno možné, abyste ji ochladili – měli byste si promluvit se svým veterinářem. Nejdůležitější věc, na kterou nesmíte zapomínat, je, že musíte být aktivní a pozorní, když tepla stoupá. Jednoduše proto, abyste rychle odhalili známky vyčerpání z tepla a mohli je včas řešit.

O autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klingerová

Chrissie Klingerová je majitelka mazlíčků, která sdílí svůj domov se svými chlupatými přáteli, dvěma dětmi a manželem. Chrissie ráda tráví čas s členy své rodiny, pokud zrovna neučí nebo nepíše. Snaží se psát články, které pomáhají majitelům domácích zvířat, aby se svými mazlíčky prožili mnohem aktivnější a smysluplnější život.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky