Mohou kočky trpět plynatostí?

Published by
min čtení

Prdí kočky? Ačkoli to není nutně nejlepší téma k jídelnímu stolu, plynatost u koček je důležitým tématem pro majitele těchto mazlíčků.

Stejně jako jiné gastrointestinální funkce, i nadýmání je u zvířat přirozeným jevem. Ačkoli ne tak často (nebo tak hlasitě) jako psi a lidé, i důstojné kočky ve skutečnosti trpí plynatostí.

Proč kočky trpí plynatostí?

Nadýmání je obvykle výsledkem nahromadění plynu v zažívacím systému, který se pak z těla uvolňuje. Ve většině případů dochází u koček k nadýmání, když spolykají příliš mnoho vzduchu, ale také to může souviset s alergiemi nebo potravou.

Alergie na prach, pyl a parazity, jako jsou klíšťata a blechy, mohou také způsobit zažívací potíže, včetně zvracení, plynatosti nebo průjmu. Alergie na blechy je poměrně běžná, říká Cat Hospital, ale pokud jsou tyto příznaky intenzivní, měli byste se poradit s veterinářem, než zahájíte jakoukoliv léčbu.

relaxed cat on back of couchaké potravní alergie nebo přecitlivělost mohou přispívat k nadměrné plynatosti. Ve skutečnosti je strava považována za jednu z hlavních příčin nadýmání u koček. Ve svých nutričních pokynech organizace World Small Animal Veterinary Association (WSAVA; Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat) zahrnula nadýmání jako „narušenou gastrointestinální funkci“ do svého globálního kontrolního seznamu „Rizikový faktor nutričního screeningu“ pro nutriční hodnocení veterináři. Nutriční hodnocení WSAVA zahrnuje „svačiny, pamlsky, jídlo ze stolu, potraviny používané k podávání léků a potravinové doplňky“ – tedy v podstatě vše, co kočce přijde do břicha.

Potrava a nadýmání koček

Výběr správného krmiva pro vaši kočičí přítelkyni je prvním krokem, jak u ní omezit plynatost. Zvolte jídelníček, který bude obsahovat všechny nezbytné vitamíny a minerály a který bude vhodný pro její velikost, věk a úroveň aktivity. Pro trávicí systém kočky je například skvělá vláknina. Příliš mnoho vlákniny může ale způsobovat nadměrnou plynatost. V určitých případech vám veterinář může poradit terapeutické krmivo, jako například Hill's Prescription Diet, které je speciálně sestaveno pro dobré trávení koček.

Také plynatost koček je jedním z důvodů, proč byste obecně neměli kočkám dávat lidské jídlo. Podle organizace Association of American Feed Control Officials (AAFCO) existují určitá jídla, včetně některého ovoce, která jsou v rozumném množství pro kočky bezpečná. Ale zamyslete se nad tím, jaký vliv může mít nadbytek vlákniny na vás. A teď si představte, že by se to stalo vaší kočce. Nic moc, že?

Ačkoli váš mazlíček může tolerovat některá lidská jídla, je nejlepší zůstávat u krmiv, která byla sestavena speciálně pro vaše chlupáče. Jak zdůrazňuje AAFCO: „Sdílení jídla z rodinného stolu s mazlíčky může způsobovat nevyváženost ve výživě, protože krmiva obvykle nabízejí kompletní a vyváženou stravu v jediném výrobku. Ve skutečnosti existuje mnoho potravin, které lidé jedí a které jsou jedovaté pro kočky a psy.“

Než začnete své kočce dávat lidské jídlo, vždy se poraďte s veterinářem, abyste se ujistili, že to pro ni bude bezpečné.

Nadýmání a zdravotní potíže

Ve vzácných případech může být plynatost koček způsobena vážným onemocněním, jako je Tritrichomonas foetus, což je střevní parazit, který způsobuje u koček plynaté, silně páchnoucí výkaly, říká North Carolina State College of Veterinary Medicine. Pokud vaše kočka vykazuje jiné příznaky gastrointestinálních potíží, včetně nadměrného průjmu a zvracení, a její plyny silně zapáchají, ihned ji vezměte k veterináři, aby mohl diagnostikovat základní zdravotní problém.

Buďte klidní, plynatost u koček obvykle není důvodem k obavám. Nebudou vypouštět plyny často, a když ano, budou z toho pravděpodobně stejně překvapené jako vy. Kočky jsou elegantní stvoření; nebudete to vždy slyšet ani cítit, protože většinou je plyn bez zápachu – elegantní a jemný stejně jako vaše kočka.

Většinou jde prostě jen o prd. Pokud však máte obavy, promluvte si se svým veterinářem. Může vám také doporučit kvalitní krmivo pro vaši kočku, aby zajistil, že strava bude vhodná pro její zdravé trávení.

Christine O'Brien

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s tuňákem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro koťata kuře

  Add copy here