Prdí kočky?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Prdí kočky? Ačkoli to není nutně nejlepší téma k jídelnímu stolu, plynatost u koček je důležitým tématem, o kterém by se měli jejich páníčci něco dozvědět.

Stejně jako jiné gastrointestinální funkce, i nadýmání je u zvířat přirozeným jevem. I když ne tak často (a tak hlasitě) jako psi nebo lidé, i vznešené kočky ve skutečnosti prdí. Přílišné nadýmání může být známkou trávících potíží, jako je průjem nebo vodnatá stolice. Vzhledem k tomu, že spousta koček chodí na záchod do přírody, plynatost může být někdy nejzřetelnějším náznakem, že něco není v pořádku.

Proč kočky prdí?

Plynatost je obvykle výsledkem hromadění plynu v trávícím ústrojí, který se posléze z těla uvolňuje. Ve většině případů je plynatost u kočky normální. Někdy se jí ale může v břiše nahromadit příliš mnoho plynu, pokud spolkne velké množství vzduchu.

kočka odpočívající na opěradle pohovky
I potravinové alergie či přecitlivělost na potraviny může přispívat k nadměrnému nadýmání. Potrava je vlastně považována za hlavní důvod, proč kočky prdí. Organizace WSAVA - World Small Animal Veterinary Association (Světová asociace veterinářů zaměřených na malá zvířata) považuje ve svých nutričních pokynech plynatost za „narušení gastrointestinálních funkcí" a zařadila ji na obecný kontrolní seznam pro veterinární nutriční hodnocení nazvaný „rizikový faktor nutričního screeningu“. Do tohoto nutriční hodnocení WSAVA zahrnuje „svačinky, pamlsky, jídlo od stolu, potraviny využívané k podávání léků a potravinové doplňky“, tedy v zásadě vše, co se kočce může dostat do žaludku.

Potrava a plynatost u koček

Výběr správného kočičího krmiva pro vašeho nejlepšího kamaráda je prvním krokem k regulaci plynatosti. Sestavte mu takový jídelníček, který zahrnuje potřebné vitaminy a minerály a odpovídá jeho velikosti, věku a úrovni aktivity. Vláknina je například pro kočičí trávící ústrojí skvělá, ale některé druhy vlákniny mohou vést k tvorbě příliš velkého množství plynu. V některých případech vám může veterinář doporučit terapeutické kočičí krmivo, které je speciálně navrženo na podporu trávení u koček.

A prdění je pouze jedním z důvodů, proč byste své kočce obecně neměli dávat lidské jídlo. Přestože kočky určité množství lidského jídla zvládnou, nejlepší je držet se krmiva, které je navrženo přímo pro vašeho chlupatého kamaráda, zdůrazňuje organizace RSPCA. Ta také varuje, že většina lidského jídla nevyhovuje nutričním potřebám, které mají kočky, a některé druhy jídla pro ně mohou být dokonce jedovaté.

Než dáte své kočce lidské jídlo, vždy se poraďte s veterinářem, ať máte jistotu, že je pro ni bezpečné. Takové pamlsky se snažte omezit na minimum.

Plynatost a zdravotní obtíže

Ve výjimečných případech může být plynatost u koček způsobena závažným onemocněním, jako je trichomoniáza. Liverpoolská univerzita uvádí, že u koček postižených střevními parazity může plynatost provázet páchnoucí průjem. Pokud vaše kočka vykazuje i jiné známky gastrointestinálních potíží, včetně průjmu a zvracení, nebo její plyny silně zapáchají, vezměte ji neprodleně k veterináři, aby mohl určit příčinu problému.

Buďte v klidu, kočičí prdy nejsou ve většině případů důvodem k obavám. Nebude k nim docházet často a když už se to stane, kočka z toho bude pravděpodobně stejně překvapená jako vy. Kočky jsou elegantní stvoření a obvykle nic neuslyšíte ani neucítíte, protože plyn je většinou bez zápachu - jemný a elegantní stejně jako vaše kočka.

Ve většině případů jde prostě o prd. Pokud ale máte nějaké obavy, neváhejte kontaktovat svého veterináře. Ten vám může pro kočku doporučit kvalitní krmivo, ať máte jistotu, že správně pečujete o její zdravé trávení.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na webu Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne

Související články

Související produkty