Péče o oči koček: Rozpoznávání a předcházení 6 očním problémům u koček

Publikováno Jean Marie Bauhaus
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Vaše koťátko na vás neustále mrká a všimli jste si, že si tře oči. Je doba alergií, která způsobuje pálení a svědění očí také u mnoha z nás. Může vaše kočička jednoduše trpět alergiemi, nebo se děje závažnější problém? Péče o kočičí oči je důležitým faktorem v celkovém zdraví vašeho domácího mazlíčka a porozumění problémům s kočičíma očima vám může pomoci zabránit vážným komplikacím zraku vaší kočky.

I když kočky nejsou tak citlivé na oční problémy, jak bývají psi, když se u koček vyvinou oční problémy, jsou často chronické, poznamenává Animal Eye Care. Zde je šest nejběžnějších poruch oka, s nimiž se můžete u kočky setkat:

1. Zánět spojivek

Zánět spojivek, známý také jako „růžové oko“, se objevuje, když se zanítí sliznice, která lemuje jak vnější část oční bulvy, tak i vnitřní část víčka. Stejně jako u zánětu spojivek u lidí je tento stav vysoce nakažlivý, i když kočičí verze se přenáší pouze mezi kočkami.

 • Příčiny: Zánět spojivek je obvykle způsoben onemocněním horních cest dýchacích, a to buď virem nebo bakteriální infekcí, jak tvrdí výzkum Cornell University College of Veterinary Medicine.
 • Příznaky a symptomy: Nejčastějším příznakem je oční výtok. Oční výtok může být čirý nebo kalný, žlutý, zelený nebo dokonce tmavý, rezavě červený. Vnitřek oka se může zdát oteklý a/nebo zarudlý a může být zasaženo jedno nebo obě oči. Mohou se vyskytnout i další příznaky onemocnění horních cest dýchacích, jako jsou kýchání nebo výtok z nosu.
 • Léčba: Zánět spojivek se obvykle léčí lokálními antibiotiky ve formě kapek nebo masti. V případě onemocnění horních cest dýchacích může veterinář zahájit léčbu i tohoto onemocnění. Jedním typem infekce, která často vede k této oční nemoci, je FHV-1 nebo Feline Herpes Virus. Pokud veterinář zjistí, že je to příčina, může předepsat další léčbu, která zabrání množení viru a dalšímu rozvoji zánětu.

2. Další oční infekce

Zánět spojivek není jedinou oční infekcí, která může potrápit vaši kočku. Další oční infekce jsou také běžným onemocněním koček. Často jsou důsledkem infekce horních cest dýchacích, která se šíří do očí. To, zda jsou infekce oka nakažlivé, závisí na základní příčině infekce.

 • Příčiny: Oční infekce mohou být způsobeny řadou faktorů, včetně bakterií, virových infekcí, hub a parazitů.
 • Příznaky a symptomy: Tření a šilhání jsou běžné příznaky, že vaše kočka může mít oční infekci. Mezi další příznaky patří zarudnutí a otok, výtok z očí, stejně jako kýchání a výtok z nosu.
 • Léčba: Váš veterinář obvykle léčí základní infekci, která způsobuje nemoc očí. U mírných infekcí není neobvyklé soustředit se na léčbu symptomů tím, že se zvířeti poskytujeme odpočinek, oči mu čistíme od výtoku a podáváme mu zdravou stravu a dostatek vody. Těžké infekce mohou být léčeny lokálními mastmi nebo očními kapkami, případně také systémovými antibiotiky.

3. Podráždění

I když kočky obecně netrpí takovými typy alergií, které mají za následek podráždění očí a slzení, dráždivé látky v jejich prostředí mohou mít podobný účinek.

 • Příčiny: U koček mohou být dráždivými například silné pachy, jako jsou parfémy, čisticí chemikálie, tabákový kouř a prach. Téměř všechno, co se dostane vaší kočce do očí, může způsobit podráždění.
 • Příznaky a symptomy: Dávejte pozor na projevy diskomfortu u kočky, jako je mžourání nebo tření očí, stejně jako jejich zarudnutí nebo výtok.
 • Léčba: Pokud je zřejmé, že symptomy způsobuje podráždění výraznými pachy, a pokud to kočka snese, zkuste jí vypláchnout oči čisticím roztokem na oči. Protože však symptomy podráždění pachem jsou téměř totožné se symptomy vážnějších stavů, je nejlepší poradit se s veterinářem, pokud si všimnete jakýchkoli příznaků podráždění očí. Pokud víte, která látka způsobuje kočce podráždění očí, je vhodné tyto látky z domova odstranit.Veterinární umístění několika kapek očních kapek kočky

4. Vředy rohovky

Potenciálně závažným stavem jsou vředy rohovky - otevřené rány na povrchu oka, které mohou způsobit zakalení postižené části oka.

 • Příčiny: Vředy rohovky mohou být důsledkem poranění očí, chronicky suchých očí nebo anatomických abnormalit. Mohou být také způsobeny očními infekcemi, zejména těmi, které se neléčí.
 • Příznaky a symptomy: Kromě zákalu v postižené oblasti patří mezi známky vředů rohovky tření očí a mžourání, zjevná bolest očí, zarudnutí a výtok.
 • Léčba: Mírné vředy se často samy zahojí, jakmile se léčí základní příčina, i když veterinář může také předepsat antibiotickou mast nebo kapky a také něco, co zmírní vaší kočce bolesti. Vředy zasahující hluboko do očí mohou vyžadovat operaci. Při správné léčbě se poškozená rohovka obvykle zahojí, ale pokud se neléčí, mohou mít za následek trvalou slepotu a dokonce i znetvoření oka.

5. Glaukom

Tento stav je výsledkem tlaku v oku způsobeného nahromaděním přebytečné tekutiny. Glaukom je závažný stav, který by měl být léčen co nejrychleji, aby se zabránilo trvalé slepotě nebo znetvoření.

 • Příčiny: Řada věcí může bránit úniku oční tekutiny, což vede k jejímu nahromadění, které způsobuje glaukom. Patří k nim anatomické abnormality, oční infekce, zánět, oční trauma a nádory. Některé kočky mají k této poruše genetickou predispozici. V takovém případě je běžné, že mohou být postiženy obě oči.
 • Příznaky a symptomy: Kočky, které trpí glaukomem, budou obecně vykazovat známky výrazné bolesti, která může zahrnovat otírání očí a mžourání, odtažení se od lidí a bolestné mňoukání nebo pláč. Oči mohou být zakalené, slzavé nebo zarudlé. V těžkých případech může být oční bulva sama o sobě nateklá nebo zvětšená.
 • Léčba: Pokud máte podezření, že vaše kočka může trpět glaukomem, okamžitě s ní zajděte k veterináři. Čím dříve se sníží  nitrooční tlak, tím větší je šance na jeho záchranu. V mírných případech se glaukom vyléčí, jakmile je vyřešena základní příčina. Závažnější případy mohou ale vyžadovat průběžnou léčbu, aby se zabránilo nadměrnému hromadění tekutiny v oku. V nejhorších případech může dojít až k odstranění oka.

6. Šedý zákal

Šedý zákal je zakalená oblast, která se vyvíjí na oční čočce a brání světlu v dosažení zadní části oka, což má za následek částečnou ztrátu zraku a v některých případech i slepotu.

 • Příčiny: I když šedý zákal může být jednoduše důsledkem stárnutí, může být způsoben také cukrovkou nebo zánětem uvey (součást stěny oční bulvy). Zákal může být způsoben elektrickým proudem nebo vystavením očí radioaktivnímu záření nebo toxické látce. Může také být známkou nedostatku vápníku.
 • Příznaky a symptomy: Katarakta (zákal) způsobí, že oko má mléčný, zakalený vzhled. Šedý zákal však obvykle není viditelný, dokud není dostatečně pokročilý na to, aby výrazně zhoršil zrak. V takovém případě může vaše kočka vykazovat známky zhoršení zraku, jako je narážení do předmětů nebo pomalý pohyb, zejména při slabém osvětlení. Pokud je zákal způsoben cukrovkou, mohou se u vaší kočky projevit příznaky, jako jsou úbytek na váze, nadměrná žízeň a časté močení.
 • Léčba: Měli byste navštívit veterináře, aby vyloučil příčiny související s věkem, které je nutné řešit samostatně. Pokud jde o samotný zákal, jednou z možností je chirurgický zákrok vedoucí k odstranění zákalu a obnovení zraku. A to i přes dojem, že se vaše kočka dokáže dobře přizpůsobit zhoršení nebo ztrátě zraku, pokud ji chováte uvnitř a nehrozí ji nebezpečné situace.

Péče o oči koček

Pokud vaše kočka vykazuje nějaké známky očních problémů, je důležité, abyste s ní ihned navštívili veterináře. Protože různé potíže mají často stejné nebo podobné příznaky, není možné správně diagnostikovat oční problémy bez řádného vyšetření. Snaha odhadnout, o jaký problém může jít, nebo vyčkávat, jestli sám nezmizí, je plýtváním času, který může být rozhodující při záchraně zraku vaší kočky v případě, že onemocnění je vážné.

Bez ohledu na to, zda vaše kočka vykazuje nějaké známky očních potíží, dobrá péče o kočičí oči může pomoci zabránit výskytu takových potíží v budoucnu. Krmení vaší kočky vysoce kvalitním krmivem na bázi masa, dodržování harmonogramu očkování, pobyt kočky v domě či bytě a omezování styku s pouličními kočkami, které by mohly být infekční - to vše chrání vaší kočku před očními nemocemi. Nemluvě o jejím celkovém zdraví a kvalitě života.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je spisovatelkou a redaktorkou na volné noze a žije v Tulse v Oklahomě. Doma ve své kanceláři, kde jí dělá společnost několik chlupáčů často píše o domácích mazlíčcích a jejich zdraví.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

  Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
  Zjistit více »